MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

HALK MASA

Muratpaşa Ramazan

Fenix center
Antalya'da dağcılar küresel ısınmanın etkilerini böyle fotoğrafladı

28.02.2021 12:58

Antalya haber... Dağcılar, Beydağları'nın Tunç Dağı Bereket Tepe zirvesinde 2012'nin Şubat ayındaki zirve tırmanışını 22 Şubat 2021'de tekrarladılar. Aynı bölgede 9 yıl önce çekilen fotoğrafla bu yıl çekilen fotoğrafı karşılaştıran dağcılar, iklim değişikliğinin sonuçlarını somut bir şekilde ortaya koydu.

Antalya'da dağcılar küresel ısınmanın etkilerini böyle fotoğrafladı

Antalya haber... Beydağları Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (BEYDOSK) üyesi 4 dağcı, 9 yıl önce gerçekleştirdikleri Beydağları tırmanışını 22 Şubat 2021 tarihinde tekrar gerçekleştirdi. Zirve tırmanışına Ümit Durak, Ayşe Kaplan Kalkan, Hatice Uslu ve Erol Sarı katıldı. Dağcılar 9 yıl önceki tırmanışta karla kaplı olan alanda çektikleri fotoğrafı, bu yıl da çekti. İki fotoğraf karesine bakıldığında küresel iklim değişikliğinin özellikle bugünlerde çokça hissedilen kuraklık etkileri gözler önüne serildi.

Dağcılar küresel iklim değişikliğini gözler önüne serdi

"MAALESEF KAR YOK DENECEK KADAR AZDI"

Dağcılardan Ümit Durak, Yarbaşçandır, Otseki, Tunç Dağı tırmanışının güzel bir havada gerçekleştirdiklerini belirterek, “Tunç Dağı Bereket Tepe, 2 bin 519 metre ve Recep Çatak 2 bin 648 metre iki zirveye tırmanıldı. Etkinlik 8 saat sürdü. En son 16 Şubat 2012 tarihinde çıktığımız bu rotadaki iklim değişikliği çok üzücü ve üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir konu. 2012'de 1500 metre civarındaki Otseki Yaylası’ndan Bereket zirveye giden rota üzerindeki aynı noktada çektiğimiz fotoğrafta alan karla kaplıyken, bu yıl aynı bölgede maalesef kar yok denecek kadar azdı" dedi.

Karın yok denecek kadar az olduğu görüldü

"İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN SONUCUNU BARİZ GÖRDÜK"

2012'deki tırmanışta karla kaplı alanların Otseki Yaylası’nın 1000- 1100 metre yüksekliğinde başladığına işaret eden Durak, “O zaman tırmanış sırasında dağcı kazması ve krampon gibi teknik malzemeler kullanıyorduk. Maalesef bu sefer kış malzemesine gerek duymadık. Yanımızda vardı ama hiçbirini kullanmadık. Zirveye yakın, 2 bin 400 metre civarında karla karşılaştık. Dağın güneyinde, batısında ise hiç kar yoktu. Tırmandığımız zirve kıyı Beydağları. Konyaaltı'ndan bakıldığında görülen zirveler. Bu rotada 10 yılda bir tırmanış yapıyoruz ve iklim değişikliğinin sonucunu çok bariz gördük" dedi.

Dağcılar tırmanış sırasında malzemeye dahi ihtiyaç duymadıklarını söylediler

"HALA BİRÇOĞUMUZ DUYARSIZ VE TEPKİSİZ"

İki zirveye yapılan tırmanışı anlatan BEYDOSK üyesi Hatice Uslu ise şunları söyledi:

“Bereket Tepe'nin sırtından takip edilen rotanın hem Antalya Körfezi'ne hem de orta Beydağları görüş alalına hakim doyumsuz, güzel bir manzarası var. Bu yıl zirvelere çok kar düşmediğini biliyorduk ama bu kadarını beklemiyorduk. Antalya'dan bakıldığında beyaz örtüyle kaplı olan Tunç ve Bereket dağlarının kuzey yüzlerine göre güney sırtlarında kar hiç yok kadar azdı. Öyle ki kazma krampon kullanmadan etkinliği tamamladık. Ne yazık ki küresel ısınma ve acımasız doğa katliamlarının sonucu iklim değişikliğine karşı hala birçoğumuz duyarsız ve tepkisiz. Ne zaman ki susuz kalacak dünya, işte o zaman çok geç kalmış olacağız."

"KABUL EDİLİR GİBİ DEĞİL"

Saklıkent Kayak Merkezi'ne yakın taş ve mermer ocakları ile bölgedeki ormanlık alanlarda yaşanan kesimlerin etkilerine de işaret eden BEYDOSK yöneticilerinden orman yüksek mühendisi Nusret Yakışıklı, özellikle son 3-4 seneden beri ülkemizde aşırı orman kesimi yaşandığını söyledi. Su havzalarındaki orman kesimleri ve taş ocaklarının etkilerine dikkati çeken Yakışıklı, “Global iklim krizinin dışında lokal ve mikroklima anlamında özellikle su havzalarındaki iklim krizi, taşkın, su baskını, kuraklık şeklinde kendini gösterecektir. Su havzalarındaki odun ihtiyacı için aşırı orman kesimine mikro iklim krizi boyutu da göz önüne alınarak, bilimsel gözle bakılmalıdır. Son yıllardaki aşırı orman kesimleri kabul edilir gibi değildir" dedi.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Muratpaşa Ramazan

Diğer Haberler

Sağlık Bakanlığından 'esnek mesai ve idari izin' genelgesi

Sağlık Bakanlığından 'esnek mesai ve i..

Sağlık Bakanlığından 'esnek mesai ve idari izin' genelgesi
Athena Gökhan'nın vaka sayısı tepkisine Bakan Koca'dan yanıt

Athena Gökhan'nın vaka sayısı tepkisin..

Athena Gökhan'nın vaka sayısı tepkisine Bakan Koca'dan yanıt
Başika'daki terör saldırısı sonrası Bakan Çavuşoğlu, Barzani ile görüştü

Başika'daki terör saldırısı sonrası Ba..

Başika'daki terör saldırısı sonrası Bakan Çavuşoğlu, Barzani ile görüştü
Türkiye'de yapay zeka teknolojilerine büyük ilgi var

Türkiyede yapay zeka teknolojilerine b..

Türkiye'de yapay zeka teknolojilerine büyük ilgi var
DSÖ: Kovid-19 nedeniyle hastanede yatan ağır hastaların büyük kısmında diyabet var

DSÖ: Kovid-19 nedeniyle hastanede yata..

DSÖ: Kovid-19 nedeniyle hastanede yatan ağır hastaların büyük kısmında diyabet var
Alanya MÜSİAD'tan Kızılay'a yardım kolisi

Alanya MÜSİAD'tan Kızılay'a yardım kol..

Alanya MÜSİAD'tan Kızılay'a yardım kolisi