Mevlüt Yeni ile Yeni Bakış Programını Canlı İzlemek İçin Tıklayın

Konyaaltı

Muratpaşa banner reklam


Antalya'da balkonlar elektrik üretiyor

19.02.2021 11:26

Antalya haber... Güneş enerjisi panel üretimi yapan bir firma, evlerin balkonuna monte edilebilen güneş panelleriyle elektrik enerjisi üretimi için proje başlattı. Konyaaltı'nda oturan Alman Christine Klar, balkonuna kurdurduğu 4 panelle evinin elektrik ihtiyacının yüzde 50'sini karşılıyor.

Antalya'da balkonlar elektrik üretiyor

Haber merkezimize gelen Antalya haberine göre, Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) faaliyet gösteren ve Türkiye'deki en büyük 500 firma arasında yer alan CW Enerji, dünya ekonomisini olumsuz etkileyen pandemiye rağmen 165 milyon TL'lik yatırımla, 42 bin metrekare alanda kurduğu yeni güneş enerjisi panelleri fabrikasında evlerin balkonları ve otoparkları için de bir proje geliştirdi.

Bir evin balkonuna monte edilebilen güneş panelleriyle evin elektrik ihtiyacına göre en az yüzde 40-50'lik kısmı üretilebiliyor. Tek araçlık garaj üzerine kurulu panellerle ise bir evin tüm elektrik ihtiyacı karşılanabiliyor. Geliştirilen proje ile Antalya dışında Türkiye'nin birçok ili ve hatta yurtdışında birçok evin balkonu, otopark ve garajı ile çatılara güneş enerji sistemleri kuruluyor.

Projeler hakkında bilgi veren firmanın yönetim kurulu başkanı Tarık Sarvan, güneş panelleri sektörüyle 1999'da Almanya'da tanıştığını belirterek, 2007'de Münih'te panel üretimine başladığını ve 2010'da Münih'teki fabrikasını söküp, Antalya'ya taşıdığını söyledi. O yıldan itibaren yatırımını büyüttüğünü aktaran Sarvan, 2017'de Antalya OSB'de satın aldığı 42 bin metrekarelik yeni fabrikanın 165 milyon TL'lik yatırımla tamamlandığını açıkladı.,

GÜNLÜK 6-7 BİN PANEL KAPASİTESİ

Yeni fabrikada 20'si Ar- Ge merkezindeki mühendislerden oluşan 700 çalışanla günlük yaklaşık 3-4 bin adet panel ürettiklerini belirten Sarvan, “Maksimum kapasite çalıştığımızda 6-7 bin panel üretebiliriz. Bu da yaklaşık 1 gigavat gibi bir kapasiteye tekabül ediyor. Avrupa'nın en büyük panel üretim tesisiyiz. Büyük santrallerin dışında küçük, bu işe meraklı olan insanlar için de özel projeler gerçekleştiriyoruz" dedi.

YÖNETMELİĞE GEREK KALMIYOR

Balkonlar için geliştirilen proje hakkında bilgi veren Sarvan, “Çatılara ve arazilere kuruyoruz ama çatısı olmayan apartmanda yaşayanlar da bu işi hep merak ediyor. Onlar da nasıl kurabilir diye düşündük, balkonlarına geliştirdiğimiz teknolojide panel kenarlarına kanca atarak ve balkonda taktığımız mini invertörle hiçbir yönetmeliğe gerek kalmaksızın balkonda en yakın prize takarak güneş panelinden elektrik enerjisi üretebiliyorlar" diye konuştu.

TELEVİZYON KURULUMU KADAR KOLAY

Balkonun büyüklüğü ve evin kullandığı elektrik ihtiyacına göre projenin hazırlandığını anlatan Sarvan, sistemin kurulumunun ise bir televizyon kurulumu kadar kolay olduğunu kaydetti. Panel, invertör gibi her şeyin hazır gittiğini belirten Sarvan, “Sadece panellerini balkona takıyorlar, ondan sonra balkona en yakındaki prize monte edip evde de tasarruf etmiş oluyorlar. Yatırdıkları rakamı yaklaşık 7- 7.5 yılda geri alıyorlar, aynı zamanda hobilerini de gidermiş oluyorlar" dedi.

İNSAN HAYATINA DOKUNAN PROJELER

Bunun gibi insan hayatına dokunan birçok proje geliştirdiklerini söyleyen Sarvan, “Tabi ki büyük santraller yanında bu tür küçük iş yapan elektrikçilerimiz ve vatandaşlarımızı da düşündük. Örneğin 10 metrekarelik balkonda yaklaşık 5 panel ihtiyacımız olacak. 5 panelde 1.5 kilovat gibi yani evin yüzde 40-50'ye yakın elektrik ihtiyacını karşılayacağını hesaplıyoruz. Her evin kendi ihtiyacına göre balkonda güneye bakan cephelerde yapmalarını kesinlikle tavsiye ediyoruz. Burada zaten güneşin ışığını kullanıyoruz, sıcaklığını değil. Işıktan elde ettiğimiz enerjiyi mini invertörle elektrik enerjisine çevirip vatandaşlarımıza kullandırıyoruz" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE'DE DOĞAL KAYNAKTAN ELEKTRİK ÜRETİMİ İÇİN BÜYÜK POTANSİYEL VAR'

Balkonda kurulan güneş enerji paneliyle elektrik üretimine geçen ilk isimlerden biri Konyaaltı'nda ikamet eden Alman Christine Klar oldu. Balkonuna dört panellik sistem kurduran Klar, kullandığı elektriğin yarısını balkondaki panellerden karşılıyor. Türkiye'ye 1988'de geldiğini ve her zaman bu konunun aklında bir fikir olarak bulunduğunu anlatan Klar, “Türkiye'de doğal kaynaktan elektrik üretimi için çok büyük potansiyel var. O zamanlar imkanım yoktu ama şimdi çevre açısından da balkonuma kurdurdum" dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Tahtakale spot

Corendon

Adin

Konyaaltı Belediyesi esnafım

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Türkiye'de nadir hastalıkların temel nedeni 'akraba evliliği'

Türkiye'de nadir hastalıkların temel n..

Türkiye'de nadir hastalıkların temel nedeni 'akraba evliliği'
Ünlü şarkıcıyı kimse tanıyamadı

Ünlü şarkıcıyı kimse tanıyamadı

Ünlü şarkıcıyı kimse tanıyamadı
1 Mart 2021 Pazartesi Antalya hava durumu

1 Mart 2021 Pazartesi Antalya hava dur..

1 Mart 2021 Pazartesi Antalya hava durumu
Doğal gaz fiyatlarına gece yarısı zammı

Doğal gaz fiyatlarına gece yarısı zammı

Doğal gaz fiyatlarına gece yarısı zammı
Jandarma’dan ‘Kaçak içki’ operasyonu

Jandarma’dan ‘Kaçak içki’ operasyonu

Jandarma’dan ‘Kaçak içki’ operasyonu
Ulus'ta 5 mahalle karantina altına alındı

Ulusta 5 mahalle karantina altına alındı

Ulus'ta 5 mahalle karantina altına alındı