MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Konyaaltı

Muratpaşa Belediyesi


Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt: Nüfus artış hızında pandeminin etkisi var

23.02.2021 14:38

Antalya haber... Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, kentin nüfus ve göç verilerini değerlendirdi. Kurt, “Antalya’nın nüfus artış hızında dünyayı saran pandemi etkisi net bir şekilde görülüyor” dedi.

Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt: Nüfus artış hızında pandeminin etkisi var

Antalya haber...Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Antalya’nın nüfus ve göç verilerini açıkladı. Kent Konseyi Toplum Çalışma Grubu da TÜİK’in açıkladığı Antalya’nın nüfus ve göç verilerini bir rapor halinde değerlendirdi. Çalışmada Antalya’nın nüfus artış hızında geçen yıllara göre dikkat çeken bir düşüş yaşandığı gözlemlendi.

2020 YILINDA BİNDE 14,5'E DÜŞTÜ

Türkiye’de nüfus artış hızı 2019 yılında binde 13,9 iken, 2020 yılında binde 5,5 olarak gerçekleşti. Antalya’da ise 2015 yılında binde 29,22 olan yıllık nüfus artış hızı 2019 yılında binde 34,6’ya yükseldi. Ancak nüfus artış hızı, dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin yaşandığı 2020 yılında binde 14,5’e düştü.

EN FAZLA YABANCININ YAŞADIĞI İLÇELER BELLİ OLDU

Pandemi, Antalya’da yaşayan yabancı nüfusunda da azalmaya neden oldu. Yabancı nüfus sayısı toplamda yüzde 8,1 azalarak 94 bin 294 oldu. Verilere göre 2020 yılında Antalya’da yabancı uyruklu nüfusun en fazla olduğu ülkeler Rusya, Kazakistan ve Almanya şeklinde sıralandı. En fazla yabancının yaşadığı ilçeler ise Alanya, Muratpaşa ve Konyaaltı oldu.

Kent Konseyi Toplum Çalışma Grubu TÜİK’in açıkladığı Antalya’nın nüfus ve göç verilerini bir rapor haline getirdi

‘KORONAVİRÜS DÜNYAYI HEMEN HEMEN HER ALANDA ETKİLEDİ’

Antalya’nın nüfus ve göç verilerini yorumlayan Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt, “Koronavirüs, 2020 yılında bütün dünyayı hemen hemen her alanda etkiledi. Bu etki 2021 yılında da devam ediyor. Evet, Antalya göç almaya devam ediyor ancak Antalya’nın nüfus artış hızında pandeminin etkisi net bir şekilde görülüyor” diye konuştu.

GÖÇ EDENLERİN YAŞ GRUBU 15-40 ARASINDA

2000 genel nüfus sayımında bir milyon 719 bin 751 olan Antalya nüfusunun 2020’de 2,5 milyonu aştığı ve 2020 yılında gelen göçün yaş grubuna bakıldığında lise ve lisans mezunu olan 15-40 yaş aralığının fazla olduğu dikkat çekti. Kent Konseyi Başkanı Kurt bunun nedeninin Antalya’nın turizm bölgesi olmasından dolayı yaratılan iş imkânı ve üniversite okumak için gelenler olduğunu söyledi.

"ANTALYA SINIR KOMŞULARINDAN GÖÇ ALIYOR"

1980’lerden itibaren aldığı göçün iller bazında sıralanışına bakıldığında Antalya’nın 5’inci sırada olduğunu ve Antalya’nın en büyük göçü İstanbul’dan, daha sonra sırasıyla Ankara, Konya, Şanlıurfa, Isparta, Burdur ve İzmir’den aldığını hatırlatan Kurt, “Ancak nüfusu büyük olan İstanbul ve Ankara bu sıralamanın dışında bırakıldığında Antalya’nın sınır komşusu Konya, Burdur ve Isparta’dan önemli sayıda göç aldığı görülüyor” dedi.

NUFÜS ARTIŞI VE GÖÇ İLE İLGİLİ NELER YAPILMALI?

Semanur Kurt, kamu kurum ve kuruluşlarından oluşan Toplum Çalışma Grubu’nun önerileri doğrultusunda nüfus artışı ve göç ile ilgili neler yapılacağıyla ilgili şunları söyledi: “Çocuk, genç, yaşlı için ayrı ayrı göçmen politikası oluşturulmalı. İstatistiksel veri için idari kararlar alınmalı. Tüm illerde göç idarelerine tam yetki verilmeli, gelen göçmenlerin kayıt altına alınmaları ve her türlü bilgileri için tek bir baş olmalı. İl yönetiminin ve yerel yönetimlerin göçün getirdiği her türlü sorun ve sıkıntılara karşı öngörüsünün ve stratejik planları hazırlanmalı.”

SUR YAPI

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt açıkladı! İşte Antalya için atılması gereken 3 acil adım

Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur K..

Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt açıkladı! İşte Antalya için atılması gereken 3 acil adım
Bizden Duy 22 Şubat 2021 - Antalya depreme hazırlıklı mı? Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt

Bizden Duy 22 Şubat 2021 - Antalya dep..

Bizden Duy 22 Şubat 2021 - Antalya depreme hazırlıklı mı? Antalya Kent Konseyi Başkanı Semanur Kurt