MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

23 Nisan Konyaaltı

23 Nisan Muratpaşa

Fenix center

Antalya OSB
Antalya için korkutan uyarı! Tsunami riski var

04.03.2021 14:49

Antalya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Fevzi Timur, Antalya’da tsunami riski olduğunu belirterek; “2012 yılında ODTÜ’den bir akademisyen Akdeniz’de yaptığı modellemeyle Antalya’da tsunami riski olduğunu ortaya koydu. Sahildeki alanlar 1.5-2 metreye kadar bu tsunamiden dolayı deniz suyundan etkilenebilir " dedi.

Antalya için korkutan uyarı! Tsunami riski var

Antalya Kent Konseyi Afetler ve Kriz Yönetimi Çalışma Grubu’nda düzenlenen toplantıda deprem ve afetle ilgili önceden alınması gereken önlemler, afet sırasında yapılması gerekenler ve sonrasında yapılacaklar konusunda farkındalık oluşturulmasının önemine işaret edildi. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, 1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında Antalya Kent Konseyi üyelerine afet farkındalığı eğitimi sunumu yaptı. Toplantıya Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Afetler ve Kriz Yönetimi ile Çevre çalışma gruplarının üyeleri katıldı.

YAPI STOKU SAĞLAM HALE GETİRİLMELİ

Afetler ve Kriz Yönetimi Çalışma Grubu Başkanı Ahmet Çiçek, dünyanın şu anda büyük bir afeti yaşadığını belirterek, “Bir yıl önce bize bu yaşanacaklar anlatılsa hayal gibi gelirdi. Gözle bile görülmeyen bir virüs dünyayı sarstı. Ülkemiz deprem kuşağında bulunuyor. İzmir depremini yaşadık. Böylesi gündemle karşı karşıya gelmişken afetler karşısında neler yapabileceğimizle ilgili bu toplantıyı düzenledik. Antalya’da yapılması gerekenler var. Antalya’da öncelikle yapı stokunun elden geçirilmesi ve sağlam hale getirilmesi lazım” dedi.

Antalya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Fevzi Timur da Türkiye genelinde başlatılan 2021 Afet Eğitim Yılı etkinlikleri kapsamında şu ana kadar 14 milyon kişiye afet eğitimi verildiğini, yılsonuna kadar 51 milyon kişiye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Deprem ve afet konusunda bilinçlenmenin önemine değinen Timur, “Deprem ve afette ilk 6 saat çok önemli. Deprem veya afet öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılacaklar konusunda bu eğitimlerimizde farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

ANTALYA'DA RİSKLİ BİNALAR BELİRLENİYOR

Antalya’da tsunami riski olduğunu da kaydeden Fevzi Timur, “2012 yılında ODTÜ’den bir akademisyen Akdeniz’de yaptığı modellemeyle Antalya’da tsunami riski olduğunu ortaya koydu. Sahildeki alanlar 1.5-2 metreye kadar bu tsunamiden dolayı deniz suyundan etkilenebilir. Önümüzdeki günlerde Antalya’da deprem ve tsunami tatbikatı yapacağız. Antalya’yı depreme ve afete karşı hazırlamak için çalışıyoruz. Antalya’daki riskli binaların belirlenmesiyle ilgili süren çalışmamızı Temmuz’da bitireceğiz. Bu kapsamda tespit edilecek riskli alanların imara kapatılmasını Büyükşehir ve ilçe belediyelere önereceğiz” dedi.

Deprem ve afet öncesi yapılması gereken çalışmaların önemini, “Afet öncesi harcanmayan 1 dolar afet sonrası size 7 dolara mal oluyor” sözleriyle anlatan Timur, Antalya il genelinde 1136 adet acil durum toplanma alanı ve 29 adet barınma yeri oluşturduklarını vurguladı. Timur, “Toplanma alanları uygun yerlerde olmalı. Antalya’nın Elmalı ve Kışla mahalleleri gibi çarpık yapılaşmanın olduğu yerlerde toplanma alanları bulamıyoruz. Toplanma alanları imar planlarına işlenmeli ve bu alanlara başka fonksiyon yüklenmemelidir” diye konuştu.
Antalya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü personeli, Antalya Kent Konseyi üyelerine deprem ve afetlerle ilgili slayt sunumu yaptı. Afetler ve Kriz Yönetimi Çalışma Grubu Başkanı Ahmet Çiçek, Antalya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Fevzi Timur’a teşekkür etti.

Yerel Haberler - Tüm İl ve İlçelerden Son Dakika Haberler
Yerel haberler sayfası, Türkiye'nin tüm illeri ve ilçeleri ile ilgili haberleri şehirlere göre düzenlenmiş haber servisidir.
TÜM YEREL HABERLERİ GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYIN...

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Merak edilen soruya İçişleri Bakanlığı yanıt verdi

Merak edilen soruya İçişleri Bakanlığı..

Merak edilen soruya İçişleri Bakanlığı yanıt verdi
AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan: Antalya sağlık turizminde marka olabilir

AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan: An..

AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan: Antalya sağlık turizminde marka olabilir
23 Nisan Cuma Antalya'da hava durumu...

23 Nisan Cuma Antalya'da hava durumu...

23 Nisan Cuma Antalya'da hava durumu...
Karun Hazinesi’nin başına neler geldi!

Karun Hazinesi’nin başına neler geldi!

Karun Hazinesi’nin başına neler geldi!
Son dakika: Akdeniz'de tekne kazası! 100'ün üzerinde göçmen hayatını kaybetti

Son dakika: Akdeniz'de tekne kazası! 1..

Son dakika: Akdeniz'de tekne kazası! 100'ün üzerinde göçmen hayatını kaybetti
Elektrik faturalarına zam mı gelecek? EPDK'dan açıklama

Elektrik faturalarına zam mı gelecek? ..

Elektrik faturalarına zam mı gelecek? EPDK'dan açıklama