MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nden '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' mesajı

09.01.2021 17:32

Antalya Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Haşmet Öyken, " Bağımsız gazetecilik demokratik sistemlerin temel taşlarından biridir, basın özgürlüğü yoksa özgürlük de olmaz, özgürlük yoksa demokrasi de olmaz," ifade etti. Gazeteci Öyken, pandemi sürecinden olumsuz etkilenen medyanın her şeye rağmen cesaretini , kaybetmeden direnmesini sürdürdüğünü belirterek gazetecilik mesleğinin riskleri göz önüne alınarak koronavirüs aşılamasında basın mensuplarının öncelikli meslek grupları arasına alınmasını da istedi.

Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nden '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' mesajı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Antalya Gazeteciler Cemiyeti adına bir açıklama yapan Genel Sekreter Haşmet Öyken, demokrasinin güçlü bir şekilde varolmaya devam edebilmesi için özgür bir toplum için bağımsız gazeteciliğe her zaman ihtiyaç olduğunu ve gazetecilerin temel demokrasi değerlerini koruma gibi bir sorumluluğa sahip olduklarını onların hepsinin birer demokrasi çalışanı olduğunu belirtti.

"KAPSAMLI YENİLENMEYE GEREKSİNİM VAR"

AGC Genel Sekreteri Öyken, tüm dünyayı ekonomik ve psikolojik olarak sarsan pandemi sürecinden olumsuz etkilenen sektörlerin başında medyanın ve özellikle yerel basının geldiğini belirterek açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Özel ilan gelirleri neredeyse sıfırlandı, gazete satışlarımız düştü. Resmi ilan ve reklamlardaki azalma devam ediyor. Sigorta ve KDV ödemeleri ötelense de sonunda yeni ödemeler ile birlikte içinden çıkılamayacak maddi yüklerle karşılaşılacak. 24 ay faizsiz kredi ve KOSGEB kredilerinin devreye alınması gibi zorunlu çözümlemeler ise göz ardı ediliyor.” dedi.

Medya sektöründe kapsamlı bir yenilenmeye gereksinim olduğuna dikkat çeken Haşmet Öyken, gazetecilerin yıpranma hakkı, internet yasası ve mesleki standartların belirlenmesine kadar yasal düzenlemelerin ivedilikle yapılması gerekiyor. Meslek onurumuzun korunması için yasanın boşluklarından yararlanarak ortalıkta gazeteci kisvesi altında etik dışı haberlerle tehdit ve şantajlarla çıkar sağlayanların sektörden uzaklaştırılmaları için mesleki düzenlemelerin bir an önce yapılması gerekiyor dedi.

"ÖNCELİK; MESLEK GRUPLARI"

Korona virüs salgını sürecinde 20 basın mensubunun hayatını kaybettiğini hatırlatan Öşken şöyle devam etti: " Sağlıklarını hiçe sayarak sahada özveriyle görev yapan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz, bu gerçekler ışığında gazetecilik mesleğinin riskleri göz önüne alınarak aşılamada basın mensuplarının öncelikli meslek grupları arasına alınması gerekiyor’

Tüm bu olumsuzluklara rağmen basının cesaretini kaybetmeden direnmesini sürdürdüğünü belirten AGC Genel Sekreteri Haşmet Öyken, toplumu aydınlatmak, halkın haber alma özgürlüğüne katkı sağlamak ve bilinçlendirmek için gece gündüz demeden çalışan tüm basın emekçisi arkadaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz " diye konuştu.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3

Diğer Haberler

Antalya bayramın ilk günü sessizliğe büründü

Antalya bayramın ilk günü sessizliğe b..

Antalya bayramın ilk günü sessizliğe büründü
Konyaaltı Belediyesi sokak hayvanlarını yalnız bırakmadı

Konyaaltı Belediyesi sokak hayvanların..

Konyaaltı Belediyesi sokak hayvanlarını yalnız bırakmadı
Şampiyonlar Ligi finali İstanbul'dan  Portekiz'e alındı

Şampiyonlar Ligi finali İstanbul'dan ..

Şampiyonlar Ligi finali İstanbul'dan Portekiz'e alındı
Antalya'da yaşlı adam dere yatağına düştü! Ekipler seferber oldu

Antalya'da yaşlı adam dere yatağına dü..

Antalya'da yaşlı adam dere yatağına düştü! Ekipler seferber oldu
Vali Ersin Yazıcı Antalya'ya gelen misafirlere sürpriz yaptı

Vali Ersin Yazıcı Antalyaya gelen misa..

Vali Ersin Yazıcı Antalya'ya gelen misafirlere sürpriz yaptı
Samsun'da imam Fatih Akkuş vurularak hayatını kaybetti! Gerçek sonradan ortaya çıktı

Samsun'da imam Fatih Akkuş vurularak h..

Samsun'da imam Fatih Akkuş vurularak hayatını kaybetti! Gerçek sonradan ortaya çıktı