MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

 
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde grev!

26.07.2019 16:40

Toplu iş sözleşmesinin (TİS) zamanında imzalanmamasından dolayı Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet-İş Sendikası yöneticileri, Antalya Büyükşehir Belediyesi önünde greve başladı. 

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde grev!

Hizmet-İş Sendikası ile Antalya İnsan Kaynakları A.Ş arasında yapılan görüşmelerde anlaşmaya varılamaması nedeniyle grev başlatıldı. Greve Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Vekili Hüseyin Öz de katıldı. 

‘Bu iş yerinde grev vardır’ pankartıyla belediye önünde bulunan sendika yöneticileri basın açıklaması yaptı. 

Açıklama yapan Öz, grev kararının öğrenilmesiyle birlikte İnsan Kaynakları A.Ş.’de çalışan işçilere greve katılmaları durumunda iş sözleşmelerinin feshedileceğine dair tehdit yapıldığını aktardı. 

Öz açıklamalarına devam ederken Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları A.Ş ile sendika arasında yürütülen toplu iş sözleşmesinin anlaşmazlıkla sonuçlanması nedeniyle grev kararını uygulamaya başladıklarını söyledi.

Sendikaları tarafından mart ayı itibariyle yetki tespitinin alındığını belirtti. 

Öz, “Nisan ayının başında da sendikamıza Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yetki belgesi verilmiştir.

Yetki belgesini aldığımız andan itibaren şirkete gerekli çağrıları yaptık, kendileriyle temas kurduk, taslağımızı kendilerine ilettik. 3 buçuk aylık süreç içerisinde istenilen noktaya gelemedik” şeklinde konuştu. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından yerel seçimler öncesi ‘Hiçbir çalışanın iş sözleşmesini feshetmeyeceğiz, iş yerini değiştirmeyeceğiz, bu konuda yönetimimizde olan hiçbir belediyede çalışanlara karşı bir hareketimiz olmayacak’ söylemini bir taahhüt olarak gördüklerini belirten Hüseyin Öz, “Biz bu taahhüdü garanti görerek işçilerimize söyledik.

Fakat 31 Mart seçimlerinden sonra yerel yönetimlerin değiştiği yerlerde özellikle CHP başkanların bulunduğu yerlerde sendikamıza ve çalışanlarımıza karşı tavır gösterilmeye başlandı” dedi. 

Yaklaşık 3 buçuk aydır Antalya İnsan Kaynakları A.Ş  ile müzakere yürütmeye çalıştıklarından bahseden Öz, müzakere masasında bugüne kadar muhatap bulamadıklarını söyledi. 

Belediyenin Fen İşleri, Temizlik İşleri gibi birçok alanda çalışan yaklaşık 7 bin sendikalı işçisi olduğunu vurgulayan Öz, “Büyükşehir Belediye Başkanımızı yada başkan vekilimizi müzakere masasında karşılıklı oturarak, çalışanlarımızın haklarını beraberce görüşmeyi isterdik” dedi. 

Ayrıca Hizmet-İş Sendikası’na bağlı belediyedeki toplam 7 bin işçinin 4 bin 200’ünün istifa ettirildiğini, ASAT çalışanlarının ise tamamının istifa ettirildiğini ifade etti. 

Yetkililere seslenen Öz, “Ortada gerçekten bir sorun var. Mağduriyet var. Tıpkı büyükşehir belediyesi şirketlerinde çalışan arkadaşlarımız gibi onların ücretlerini, sosyal haklarını, ikramiyelerini, ilave tediyelerini, idari izin haklarının da toplu iş sözleşmesiyle düzenlenmesine ihtiyaç var.

Büyükşehir belediyesinde çalışan arkadaşlarımız birinci sınıf vatandaş, şirketlerde çalışan arkadaşlarımız birinci sınıf vatandaş da İnsan Kaynakları AŞ’de çalışan arkadaşlarımız bu ülkenin vatandaşı değil mi? Onları üçüncü sınıf vatandaş olarak görmek adalet anlayışınıza uyuyor mu?” diye konuştu.

Başkan Danışmanı ile görüştüklerini belirten Öz, kendilerinden 1 hafta süre istediklerini, tekraren görüşmek üzere kendilerine döneceklerini aktardığını söyledi.  

Hüseyin Öz, 7 bin çalışanın görmemezlikten gelinemeyeceğini belirtti ve grevin bir mecburiyet ve çaresizlik olduğunu bu nedenle büyükşehir belediyesinin kendilerini greve mecbur bırakmamaları gerektiğini söyledi. 

Başkan Danışmanı ile görüştüklerini belirten Öz, kendilerinden 1 hafta süre istediklerini, tekrar görüşmek üzere kendilerine döneceklerini aktardığını söyledi. 
 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto