MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

Muratpaşa Belediyesi anneler günü

Fenix center
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'ten 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü mesajı

09.01.2021 19:01

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle basın emekçilerinin özel gününü yayınladığı bir mesajla kutladı. Başkan Böcek mesajında 'Haber peşinde yorulmadan, yılmadan koşan tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.' ifadelerinde bulundu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'ten 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü mesajı

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yayınladığı mesaj ile basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladı. 26 yıllık siyasi hayatı boyunca basın mensuplarının meslekleri için verdikleri çabanın yakından şahidi olduğunu belirten Başkan Böcek, tüm basın emekçilerine sağlık, mutluluk ve başarı diledi.

Muhittin Böcek'in 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü mesajı şu şekilde;

Değerli Basın Emekçileri,

Haber peşinde yorulmadan, yılmadan koşan tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.

Her türlü zorluk ve engeli aşarak, halkın haber alma hakkı adına çalışan gazeteciler, hiç şüphesiz ki en çok özveri isteyen mesleklerden birini yerine getirmektedir. 26 yıllık siyasi hayatım boyunca mesleğiniz için verdiğiniz çabanın yakın şahidiyim.

Ulaştıkları bilgileri doğru bir biçimde topluma aktaran, yaşam içinde aksayan noktaları dile getiren, bazen hayatlarını bile riske atarak dünyanın en zor noktalarında görev alan gazeteciler, insanların yaşadığı dünyadan, ülkeden, kentten haberdar olmalarını sağlamaktadır.

Kıymetli Basın Mensupları,

Meşakkatli bir görevi nasıl bir özveriyle yerine getirdiğinizi çok iyi biliyorum. Bu nedenle gazetecilerimizin, ülkemizde ilk kez 10 Ocak 1961 tarihinde kazandığı sosyal hakları daha da geliştirerek, çalışma koşullarının iyileştirilmesini desteklemek hepimizin bir gönül borcu olmalıdır.

Basın ahlakı ve meslek ilkelerine bağlı kalarak, vatandaşların haber alma hakkını ilkeli ve sorumlu gazetecilik anlayışıyla yerine getiren cefakar basın mensuplarına teşekkür ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle görevi başında hayatlarını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, gazetecilik mesleğine emek ve gönül veren tüm basın mensuplarımızın, çalışan, çalışamayan, çalıştırılmayan gazeteci arkadaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü bir kez daha kutluyorum.

Tüm basın emekçilerine sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

Hep iyi haberlerde buluşmamız dileğiyle.

Muhittin Böcek
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, yayınladığı mesaj ile basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladı.

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen'in açıklaması şu şekilde;

Değerli Basın Emekçisi,
'Aydınlık geleceğin unsurlarından birinin basın özgürlüğünden geçtiğini biliyoruz. Çünkü sizler, halkın gözü ve kulağısınız. Sizin haberleriniz sayesinde toplum aydınlanıyor ve yönünü belirliyor. Ancak bu süreçte yaşadığınız sıkıntıları görüyor ve biliyoruz. Sizler sıkıntı yaşayınca toplumumuz da aydınlanma anlamında karanlıkta kalıyor. Gazetecilik mesleğini onurlandırmak için kutlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü coşkuyla kutlamak isterdik ancak basın özgürlüğünde yaşanan gerilemeler, kutlamayı gölgede bırakıyor. Bunun en yakın örneğini 26 gün yayın yapabilen, ancak ekonomik ve siyasi baskılar nedeniyle kapanmak zorunda kalan Olay TV’de gördük.
Gelişmişliğin en önemli göstergelerinden biri basın özgürlüğü ile ölçülmektedir. Basın özgürlüğü konusunda Türkiye’nin, maalesef son sıralarda gösteren verileri endişe ile takip ediyoruz. Güzel ülkemiz, bu tabloyu hiç hak etmemektedir. Doğru, tarafsız ve ilkeli anlayışla yapılan haberleri son yıllarda parmakla gösterir hale geldik. Karamsar bir tablo çizilse de umudumuz hiç sönmeyecek. Umarım ve dilerim ki gazeteciler kalemini kullanırken, fotoğraf makinesinde deklanşöre basarken, kameradaki kayıt düğmesine dokunurken hiçbir zorlukla karşılaşmasın.
Yaptığı haberler nedeniyle işsiz kalan gazetecilerin olmadığı, gerçekleri göstermek isteyen basın çalışanlarının tehditlere maruz kalmadığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlamayı gönülden istiyorum. Tavrımız ve duruşumuz, her zaman basın özgürlüğünden yana olacaktır. Sizi saygıyla selamlar, tarafsız habercilik anlayışının hiç sönmediği günler diliyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nüzü kutlarım.'

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Eyüp Bülent Miran, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili açıklamada bulundu. Miran, “İnsan hakları ve hürriyetinin kullanımı açısından basın hürriyeti büyük önem taşımaktadır. Düşünce, inanç, kanaat ve ifade özgürlüğü ancak basın hürriyetiyle mümkün olabilir. Gerçeklerin haber olmadığı yerlerde insanlar doğrudan mahrum, yalana mahkûm olurlar. Bütün özgürlüklerin özelde basın özgürlüğünün sağlanma oranı, demokratik gelişmişliğin ve olgunluğun göstergesidir ve su götürmez bir gerçek var ki özgür basın demokrasinin kalesidir” dedi.

'TEŞEKKÜRÜ HAK EDİYORLAR'

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Miran, 4 Ocak 1961'de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak gününün Çalışan Gazeteciler Günü olarak ilan edildiğini belirtti ve toplumların gelişimi ve demokrasi açısından basın özgürlüğüne vurgu yaptı. Miran, “İnsanları doğru bilgi ve güvenilir haberle buluşturmak için muhabirinden fotoğrafçısına ve editörüne; zor şartlarda gösterdikleri çabayla demokratik hak ve özgürlükler alanının daha da genişlemesine, güçlenmesine hizmet eden gazeteciler her türlü takdir ve teşekkürü hak etmektedir. Bugün dördüncü kuvvet kabul edilen basının iletişim imkân ve araçlarının gelişen teknolojileri ile birlikte etkisi daha da artmıştır. Basının desteği veya alacağı tavır bir politika veya programın başarılı olup olmamasında çok etkili olmuştur, olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında genelde bütün özgürlüklerin özelde basın özgürlüğünün sağlanma oranı, demokratik gelişmişliğin ve olgunluğun göstergesidir. Su götürmez bir gerçek var ki özgür basın demokrasinin kalesidir” dedi.

Mesleğini zor şartlarda yapan ve bu uğurda canından bile olan emekçi basın mensuplarının gerçeklerin halka ulaşması noktasında kilit rol oynadığına temas eden Başkan Miran sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsan hakları ve hürriyetinin kullanımı açısından basın hürriyeti büyük önem taşımaktadır. Düşünce, inanç, kanaat ve ifade özgürlüğü ancak basın hürriyetiyle mümkün olabilir. Gerçeklerin haber olmadığı yerlerde insanlar doğrudan mahrum, yalana mahkûm olurlar. Basın mensuplarımız, kar kış, yağmur çamur, soğuk sıcak, demeden oldukça zor şartlarda, gece gündüz fedakârca çalışarak mesleklerini icra etmektedir. Bugün, birçok konuda bazı yayın organlarında sağlıklı haberlerin çıkmamasının sebebi, kasıtlı haber anlayışıyla zihinlerin perdelenmesidir. Bu nedenle, bütün medya mensupları yalnızca olanın olduğu gibi anlaşılmasına ve aktarılmasına aracılık etmelidir. Dünyanın birçok yerinde basın emekçileri, başta sosyal güvence imkânları olmak üzere, güvenli, sağlıklı çalışma imkânından yoksundur. Aldıkları ücret, insanca yaşama şartlarını sağlamada yetersizdir
“Her 10 Ocak’ta siyaseten veya iyi dileklerle gazetecilerin daha insani hak ve çalışma şartlarına sahip olmaları yönündeki yapılan açıklamalar, genellikle güzel bir temenni olarak kalmakta, sorunlar ertelenmektedir. Eğitim-Bir-Sen olarak, bugünün, meslek ilkelerine bağlı kalarak, toplumsal hassasiyet içinde çalışmalarını sürdüren gazetecilerin mali ve sosyal haklarının teslim edilmesine, mağduriyetlerinin giderilmesine, çalışma şartlarının iyileştirilmesine vesile olmasını temenni ediyor; vefat eden basın emekçilerine Allah’tan rahmet diliyor, bütün basın mensuplarının gününü tebrik ediyoruz”

 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs konayaaltı

Diğer Haberler

Yamansaz Bataklığı ve Elmalı Sedirleri 'kesin korunacak hassas alanlar' olarak tescillendi

Yamansaz Bataklığı ve Elmalı Sedirleri..

Yamansaz Bataklığı ve Elmalı Sedirleri 'kesin korunacak hassas alanlar' olarak tescillendi
Turizmci Tolga Cömertoğlu'ndan duygulandıran anma

Turizmci Tolga Cömertoğlundan duygulan..

Turizmci Tolga Cömertoğlu'ndan duygulandıran anma
Kontrolden çıkan Çin'e ait roket Hint Okyanusu'na düştü

Kontrolden çıkan Çin'e ait roket Hint ..

Kontrolden çıkan Çin'e ait roket Hint Okyanusu'na düştü
İstanbul'da 25 yaşındaki Tahir Yıldız avize demirine asılı halde bulundu

İstanbulda 25 yaşındaki Tahir Yıldız a..

İstanbul'da 25 yaşındaki Tahir Yıldız avize demirine asılı halde bulundu
İsrail hain saldırılarına devam ediyor! Filistinlilere ses bombaları attılar

İsrail hain saldırılarına devam ediyor..

İsrail hain saldırılarına devam ediyor! Filistinlilere ses bombaları attılar
9 Mayıs Pazar Antalya hava durumu

9 Mayıs Pazar Antalya hava durumu

9 Mayıs Pazar Antalya hava durumu