Akdeniz Üniversitesi'nden depremzede çocuklarına destek!

20.02.2023 12:21

Antalya haber... Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Edebiyat Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri MYO öğretim üyeleri, özverili çalışmalarıyla depremzede çocuklar için 10 oyun odası oluşturdu.

Akdeniz Üniversitesi'nden depremzede çocuklarına destek!

Antalya haber...Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı, Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı, Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programı iş birliği ile kampüs içinde ve Kültür Mahallesi'nde yer alan yurtlarda kalan depremzede ailelerin çocukları için oyun odaları hazırladı. Çocuklara oyun temelli eğitimler veren öğretim üyeleri ve gönüllü öğrenciler depremzede aileler ile çocuklara psikososyal destek de veriyor.

YURT PERSONELİNE VE GÖNÜLLÜLERE EĞİTİMLER VERİLDİ

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeliha Yazıcı, “Bu vahim olayı yaşadığımız itibarıyla 'ne yapabiliriz' sorusuyla yola çıkıp sonra ailelerimizin şehrimize geldiğini öğrenince üçüncü gün ve dördüncü gün Eğitim Fakültesi'nden Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı, Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı olmak üzere birçok öğretim üyesi arkadaşımız ve öğrencilerimiz olmak üzere bir gönüllü grubu oluşturduk. Önce alanlardaki gönüllü yerlere hizmet götürdük. Sonra Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü öğretim üyeleri ile yurtlardaki personelimize depremzedelerimiz ve aileleri ile ilgili neler yapacağına dair eğitimler verdiler. Sonra gönüllülere eğitim verdiler" dedi.

GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLER ÇOCUKLARA OYUN TEMELLİ EĞİTİMLER VERECEK

Prof. Dr. Zeliha Yazıcı, “Her bir yurdumuzda Muratpaşa, Şehzade, Elmalı Hamdi, Akdeniz, Akseki gibi farklı farklı her yurt bloğunda birer tane çocuk oyun odası düzenledik 82 gönüllü öğrencimiz ve 15'ten fazla öğretim üyesiyle birlikte. Gönüllü öğrencilerimiz beş gündür 0-6 yaş arası, 6-12 yaş arası çocuklara oyun temelli eğitimler düzenlediler. Antalya'nın birçok farklı firması, gönüllü kuruluşları bize oyun ortamında kullanılacak eğitim materyalleri, kırtasiye malzemeleri, oyuncaklar tamamen burası gönüllülerin gönderdiği oyuncaklarla kuruldu. Şu anda 345 çocuğa hizmet verecek konuma gelen 10 oyun odası var. Akdeniz Üniversitesi olarak Antalya Valiliği'nin de desteğiyle İl Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün de destekleriyle 10 farklı oyun odasında 345 çocuğa eğitim verecek durumdayız" şeklinde konuştu.

PSİKOSOSYAL DESTEĞİ ÇOCUKLARA VE AİLELERE VERECEĞİZ

Prof. Dr. Zeliha Yazıcı, “82 öğrencimiz eğitildi gönüllü hizmetinde depremzede çocuklara psikososyal destek verecekler, pedagojik olarak eğitimsel aktiviteler düzenleyecekler umarım bir nebze rahatlatabiliriz çocuklarımızı. Tabi biz ilk etapta acil psikolojik destekle bu hizmete başladık. Sonrasında da bu artık sürdürülebilirliğini sağlayabilmek amacıyla mağdurlarımız şehrimizde ve yurtlarımızda kaldığı süre boyunca da bu eğitimlerimiz devam edecek. Çocuk gelişimi ve okul öncesi bölümü olarak ilk etapta müdahale ettik ve sonra PDR ve psikoloji bölümü de psikososyal desteği hem çocuklara hem ailelere vermeye devam edecek. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'ndan Öğretim Görevlisi Dr. Seda Eskidemir Meral, Öğretim Görevlisi Muhsin Yörük'e ve organizasyonda emeği geçen akademisyenlerimize ve gönüllü öğrencilerimize teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz. 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Kızılcık Şerbeti'nin Nilay'ı Feyza Civelek'i bakın hangi ünlünün kızıymış!

Kızılcık Şerbeti'nin Nilay'ı Feyza Civ..

Kızılcık Şerbeti'nin Nilay'ı Feyza Civelek'i bakın hangi ünlünün kızıymış!
Antalya'da hava durumu! Meteoroloji sağanak yağış uyarısı! 1.04.2023

Antalya'da hava durumu! Meteoroloji sa..

Antalya'da hava durumu! Meteoroloji sağanak yağış uyarısı! 1.04.2023
Almanya'da yasa onaylandı! 6 milyon işçi alımı...

Almanya'da yasa onaylandı! 6 milyon iş..

Almanya'da yasa onaylandı! 6 milyon işçi alımı...
Barcelona'nın sonu yakın! Faturalar ortaya çıktı, ligden 5 yıl men gelebilir

Barcelona'nın sonu yakın! Faturalar or..

Barcelona'nın sonu yakın! Faturalar ortaya çıktı, ligden 5 yıl men gelebilir
KKM hesaplarının faizi için yeni karar!

KKM hesaplarının faizi için yeni karar

KKM hesaplarının faizi için yeni karar!