Akdeniz Üniversitesi’nden araştırmalara katkı! Ekipler deprem bölgesine gitti

28.02.2023 12:39

Antalya haber... Akdeniz Üniversitesi tüm Türkiye’yi yasa boğan depremin yaralarını sarmak için yaptığı yardım ve destek çalışmalarının yanı sıra deprem araştırmalarına katkı sağlayacak bilimsel çalışmalara da başladı. Deprem Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ramazan Özçelik ve araştırma ekibi depremde yıkılan binalardaki yapısal kusurların belirlenmesi için bölgeye giderek saha çalışmasını gerçekleştirdi.

Akdeniz Üniversitesi’nden araştırmalara katkı! Ekipler deprem bölgesine gitti

Kahramanmaraş merkezli depremin hemen ardından TÜBİTAK yaşanan depremin analizi için 1002-C Doğal Afetler Odaklı Saha Çalışması çağrısında bulundu. Çağrı kapsamında projesi kabul edilen Deprem Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ramazan Özçelik, İnşaat Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Ferhat Erdal ve Araş. Gör. Hüseyin Söğüt “Depremde Yıkılan Binalardaki Yapısal Kusurların Belirlenmesi” projesi ile ilgili araştırma yapmak için deprem bölgesine giderek çalışmalara başladı.

İLLERDE İNCELEME YAPILDI

Proje kapsamında çalışmalara başlayan Prof. Dr. Ramazan Özçelik ve araştırma ekibi ilk olarak depremlerin merkez üssü olan Pazarcık ve Elbistan ilçelerine giderek saha incelemelerini gerçekleştirdi. Daha sonra Kahramanmaraş merkez ve Adıyaman’da yıkımın en çok olduğu bölgeler değerlendirildi. Özçelik ve ekibi depremden en fazla etkilenen bölgelerin saha çalışması için Hatay ve Gaziantep (İslâhiye ve Nurdağı) güzergâhlarında kırsal kesimlerde bulunan yığma yapılar, yol üzerindeki köprüler ve tarihi yapıların değerlendirilmesi için de gerekli incelemelerde bulundu.

ÇEŞİTLİ YAPILAR İNCELENDİ

Saha çalışmasında ilk olarak 1998, 2007 ve 2018 Deprem Şartnamesi ile tasarımının yapıldığı ve deprem esnasında yıkılan veya ağır hasar alan yapılardan oluşan hedef yapı stoku belirlendi. Bunun yanında yıkıma uğramış betonarme yapılar ile farklı taşıyıcı sisteme sahip yapılar, prekast fabrika binaları, GES güneş enerji sistemleri, tarihi yapılar ve çelik yapılar incelendi.

Deprem bölgesinin durum tespiti ve mühendislik açısından değerlendirilmesi amacıyla yaptıkları incelemelerden bahseden Prof. Dr. Ramazan Özçelik, “Bölgeye gittiğimizde hedef planımız doğrultusunda incelemelerde bulunduk. Hedef binaların taşıyıcı sistemi, kolon ve kirişlerdeki donatı miktarını öğrendik. Yapıların kat sayısı, taşıyıcı sistemi vb. konularla ilgili yapının çevresindeki insanlardan bilgi aldık. Elde ettiğimiz bu bilgiler bize deprem esnasında yıkılmış binalardaki taşıyıcı sisteme ait genel bilgiler sağlayacak" dedi.

DEPREME HAZIRLIKLI BİNALAR İÇİN ÖNEMLİ

Yapılan çalışmanın gelecek depremlere yapısal olarak daha hazırlıklı olunmasında araştırmacılara yol gösterici olacağını ifade eden Prof. Dr. Ramazan Özçelik, “Böyle bir afeti bir daha yaşamamak dileğiyle ancak deprem ülkemizin bir gerçeği ve bunun için tedbirli olmamız şart. Yaptığımız çalışma kapsamında yapıların deprem etkisi altında davranışları ve performans seviyeleri belirlenecek. Yapısal kusurların ve etkilerinin daha doğru belirlenmesine olanak sağlayacak. Böylece yapısal yetersizliklerin belirlenerek gelecek depremlere daha hazırlıklı olmamızda araştırmacılara yol gösterici olacak.” şeklinde konuştu.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

ABD'de hortum faciası! Can kaybı 23'e yükseldi

ABD'de hortum faciası! Can kaybı 23'e ..

ABD'de hortum faciası! Can kaybı 23'e yükseldi
Son dakika: Bakan Bozdağ duyurdu! 18 bin 200 personel alımı olacak

Son dakika: Bakan Bozdağ duyurdu! 18 b..

Son dakika: Bakan Bozdağ duyurdu! 18 bin 200 personel alımı olacak
Milli Takım'da oruç krizi! Futbolcular Stefan Kuntz'a isyan etti

Milli Takım'da oruç krizi! Futbolcular..

Milli Takım'da oruç krizi! Futbolcular Stefan Kuntz'a isyan etti
Togg Antalya'da sergilenmeye başladı! Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü

Togg Antalya'da sergilenmeye başladı! ..

Togg Antalya'da sergilenmeye başladı! Vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü
Resmi Gazete'de yayınlandı! İki yeni banka kurulacak

Resmi Gazete'de yayınlandı! İki yeni b..

Resmi Gazete'de yayınlandı! İki yeni banka kurulacak
CHP Antalya Milletvekili Aday Adayı Özcan'dan 14 maddelik taahhütname

CHP Antalya Milletvekili Aday Adayı Öz..

CHP Antalya Milletvekili Aday Adayı Özcan'dan 14 maddelik taahhütname