MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

1 mayıs

Fenix center
ABB eski genel sekreteri Prof. Aktekin'den aşı açıklaması

15.01.2021 02:33

Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Aktekin, “Sinovac aşısıyla ilgili gelen farklı etkinlik oranları insanların kafasını karıştırıyor. Yine de aşının açıklanan etkinliğinin ötesinde ağır hastalığı önleme, belirtileri azaltma gibi belirgin bir özelliği var. Bu koşullar altında daha iyisini elde etme şansımız olmadığına göre, bardağın dolu tarafını görmekte fayda var” dedi.

ABB eski genel sekreteri Prof. Aktekin'den aşı açıklaması

Facebook hesabından bir açıklama yapan halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Mehmet Aktekin, “Her geçen gün yapılan aşı sayıları artsa da, bu artış salgını kısa sürede kontrol altına alacak ivmeden yoksun” diye yazdı.

AŞILAMA PROGRAMI BEKLENEN HIZDA İLERLEMİYOR

Prof. Aktekin, son 10 günde işlerin biraz karışmaya başladığını öne sürerek, “İçinde bulunduğumuz günleri, etkili bir bağışıklama yapılırsa salgına karşı önemli başarılar elde etme açısından bir fırsat olarak görmüştük. Ancak korkarım bağışıklama programları beklenen hızda ilerlemiyor” dedi.

YEŞEREN UMUTLARIMIZ ÖRSELENMİŞ DURUMDA

Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Aktekin paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Her geçen gün yapılan aşı sayıları artsa da, bu artış salgını kısa sürede kontrol altına alacak ivmeden yoksun. İsrail dışında önemli derecede yol alan bir ülke henüz yok. İsrail nüfusunun % 23’üne, Birleşik Arap Emirlikleri % 14,1’ine ilk doz aşılarını yapmış durumda. Programa başlayan diğerleri üç haftanın sonunda hala % 5’in altındalar. Birleşik Krallık % 4,52, ABD % 3,11, Almanya % 0,9. ABD dışında günlük uygulanan aşı dozunu giderek arttıran yok.

Birleşik Krallık’tan bu günlerde gelen veriler, mutant virüsün öldürücülüğünün beklediğimiz kadar azalmayacağını düşündürüyor. 4 Ocak’ta % 1,19’a düşen haftalık ölüm/vaka oranı, tekrar % 1,7’lere tırmandı. Bu oran dünya ortalaması ve diğer Avrupa ülkelerine göre hala düşük olsa da, fark yaratacak bir boyutta değil. Daha önce de söylediğim gibi hesaplamalarda belirsizliklerin payı çok fazla. Artan vaka sayılarına paralel olarak ölüm sayılarının nasıl değiştiğini doğru olarak saptamak için ortalama iki üç haftalık bir sürenin geçmesi gerekiyor (bir hastalığın ölümle sonuçlanması için geçen ortalama süre). Her ne kadar Eylül’den bu yana Birleşik Krallık’ta mutant virüsün var olduğu açıklansa da, sanırım üç hafta kadar önce mutant baskın hale geldi ve vaka sayılarında sıçrama yarattı. Bu vakalara ait ölümler ise son bir haftadır görülmeye başladı ve hayli yüksek sayılar. Bu günlerde önlemlerin etkisiyle yeni vaka sayıları biraz azaldı, ancak ölümler geriden geldiğinden hala yüksek miktarlarda. Bu da ölüm/vaka oranını yükseltiyor. Mutasyonun yaygınlığını tam bilemediğimizden net bir yorum yapılamıyor. Bekleyeceğiz. Ancak ne yazık ki, daha önce yeşeren umutlarımız oldukça örselenmiş durumda.

Sinovac aşısıyla ilgili gelen farklı etkinlik oranları insanların kafasını karıştırıyor. Yine de aşının açıklanan etkinliğinin ötesinde ağır hastalığı önleme, belirtileri azaltma gibi belirgin bir özelliği var. Bu koşullar altında daha iyisini elde etme şansımız olmadığına göre, bardağın dolu tarafını görmekte fayda var.”

Yerel Haberler - Tüm İl ve İlçelerden Son Dakika Haberler
Yerel haberler sayfası, Türkiye'nin tüm illeri ve ilçeleri ile ilgili haberleri şehirlere göre düzenlenmiş haber servisidir.
TÜM YEREL HABERLERİ GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYIN... 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs

1 mayıs konayaaltı

Diğer Haberler

Yanarak hayatını kaybeden Sabri Kavuk ile İsa İşlek son yolculuklarına uğurlandı

Yanarak hayatını kaybeden Sabri Kavuk ..

Yanarak hayatını kaybeden Sabri Kavuk ile İsa İşlek son yolculuklarına uğurlandı
Kemer Belediyesi, sokak hayvanlarını tam kapanma sürecinde yalnız bırakmıyor

Kemer Belediyesi sokak hayvanlarını ta..

Kemer Belediyesi, sokak hayvanlarını tam kapanma sürecinde yalnız bırakmıyor
Antalya'da ortalığı karıştıran turist ikinci kez serbest bırakıldı

Antalyada ortalığı karıştıran turist i..

Antalya'da ortalığı karıştıran turist ikinci kez serbest bırakıldı
Antalyaspor Trabzonspor'a konuk olacak

Antalyaspor Trabzonspora konuk olacak

Antalyaspor Trabzonspor'a konuk olacak
Oruç tutarken aşı yapılabilir mi? Alo Fetva Hattı tek tek yanıtlıyor

Oruç tutarken aşı yapılabilir mi Alo F..

Oruç tutarken aşı yapılabilir mi? Alo Fetva Hattı tek tek yanıtlıyor
Berrak Tüzünataç ve Uraz Kaygılaroğlu ayrıldı mı?

Berrak Tüzünataç ve Uraz Kaygılaroğlu ..

Berrak Tüzünataç ve Uraz Kaygılaroğlu ayrıldı mı?