MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

Konyaaltı Belediyesi

Fenix center
9 yaşındaki Mira duyarlılığı ile tüm Antalya'ya örnek oldu

15.02.2021 15:48

Antalya haber... 9 yaşındaki Mira’nın hayali Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçeğe dönüştürüldü. Derelerin taşıdığı çöplerin denize ulaşmasını engelleyen bir proje resmeden Mira'nın projesini gönderdiği Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ekibi ile birlikte harekete geçti. Başkan Böcek Mira’nın hayali olan “Yüzey suyu atık kapanı” projesini hayata geçirdi.

9 yaşındaki Mira duyarlılığı ile tüm Antalya'ya örnek oldu

Antalya haber... Konyaaltı İlkokulu 3. Sınıf öğrencisi Mira Alemdar hayalindeki projeyle hem büyüklerine örnek oldu, hem de doğanın korunmasına katkı sağladı. Anne ve babasıyla sık sık doğa gezilerine çıkan, Akdeniz’in mavi sularında yüzen ve dalış gerçekleştiren Mira, insanlar tarafından doğaya atılan çöplerin oluşturduğu kirlilik ve çok sevdiği deniz canlılarının zarar görmesi üzerine harekete geçti.

Mira'nın projesiyle Antalya Büyükşehir Belediyesi harekete geçti

Resim yapmayı çok seven Mira, kirli bir derenin önüne çöplerin denize ulaşmasını engelleyen elekler çizdi. Mira bununla da kalmayarak bir mektup yazdı ve babasından bunu Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e ulaştırmasını istedi. Baba İsa Alemdar, Mira’nın isteğini yerine getirerek mektubu ve resmi Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdi. Mira’nın mektubunu okuyan Başkan Muhittin Böcek ise çocuklara olan sevgisi ve onların fikirlerine verdiği önem neticesinde çevre hassasiyeti ile dikkat çeken Mira’nın resmettiği projenin hayata geçirilmesi talimatını verdi.

TÜRKİYE'DE BİR İLK GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Mira’nın hayalini gerçeğe dönüştürmek için Başkan Muhittin Böcek’in talimatıyla çalışma başlatan Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Deniz ve Kıyı Yönetimi Şube Müdürlüğü ile Fen İşleri Daire Başkanlığı Türkiye’de ilk olan bir projeyi hayata geçirdi. Çalışma kapsamında Konyaaltı Arapsuyu 1 ve Arapsuyu 2 derelerinin içine beton bloklar yerleştirildi. Bu bloklarda yer alan kanallar önüne konulan fileler yardımıyla derelerden taşınan fiziksel atıkların ve deniz çöplerinin denize ulaşmadan tutulması sağlandı.

Çevre Kurulu Başkanı Lokman Atasoy

MİRA DUYARLILIĞI İLE ÖRNEK OLDU

Mira’nın resminden ve yazdığı mektuptan çok etkilendiğini söyleyen Başkan Böcek, Mira’yı ailesini ve Çevre Kurulu Başkanı Lokman Atasoy’u makamında kabul ederek görüştü ve tebrik etti. Başkan Böcek, “Ülkemizin geleceği olan gençler geleceğimizin teminatıdır. Mira’nın mektubunu okuduk. Fikir çok hoşumuza gitti ve tüm ekibimle bu projenin gerçekleşmesi için destek verdim. Arkadaşlarımız onun isteği doğrultusunda Konyaaltı Arapsuyu 1 ve 2 derelerinde çöplerin denize ulaşmasını önlemek için çok güzel bir proje hayata geçirdi. Antalya temiz denizleri olduğu sürece dünya kenti imajını sürdürebilir ve turizmden pay alabilir. Bu projeden elde ettiğimiz tecrübelere dayanarak, çalışmanın geliştirilmesine ve Antalya’daki diğer derelerimizde uygulanmasına yönelik planlamalarımızı yapıyoruz. Güzel kızımıza hem derslerinde hem de çevreye duyarlı çalışmalarında başarılar diliyorum. Ailesine ve öğretmenlerine böyle duyarlı bir çocuk yetiştirdikleri için çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Denizin altı Dünyada gördüğüm manzaradan daha güzel” diyen Mira ise projesinin gerçeğe dönüşmesinden büyük bir mutluluk yaşadı. Toplanan çöpleri görünce kendini çok daha iyi hissettiğini söyleyen Mira, “Muhittin Amcaya hayalimi gerçekleştirip projemi uyguladığı için çok teşekkür ederim” dedi. Bu duyarlılığı ile birçok büyüğüne örnek olan Mira, “İnsanların denizlere çöp atmamasını istiyorum. Doğaya zarar vermemenizi rica ediyorum” diyerek de önemli bir mesaj verdi.

"GÖRENLER AÇISINDAN DA CAYDIRICI ETKİSİ VAR"

Yılda ortalama 10 milyon ton deniz çöpünün denizlere ve okyanuslara karıştığının öngörüldüğünü söyleyen Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Kurulu Başkanı Lokman Atasoy, denize ulaşan bu çöplerin deniz eko sisteminin bozulmasına ve bir takım önemli çevre sorunlarının meydana gelmesine neden olduğunu belirtti. Atasoy, Konyaaltı sahilinde derelerden gelen çöplerin filelerde toplanmasının görenler açısından da caydırıcı bir etkisi olduğunu söyledi.

VATANDAŞLAR MEMNUN

Atık kapanları kurulduktan kısa bir süre sonra dere ağızlarında toplanan çöpler ne kadar yerinde ve doğru bir çalışmanın gerçekleştirildiğini gözler önüne serdi. Vatandaşlar da projenin son derece doğru ve yerinde olduğu konusunda hem fikir.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

11 Mayıs Salı Türkiye'nin Koronavirüs Tablosu açıklandı

11 Mayıs Salı Türkiyenin Koronavirüs T..

11 Mayıs Salı Türkiye'nin Koronavirüs Tablosu açıklandı
Ramazan Bayramı'nda bakkal ve marketler açık mı? Online sipariş saatleri değişiyor

Ramazan Bayramı'nda bakkal ve marketle..

Ramazan Bayramı'nda bakkal ve marketler açık mı? Online sipariş saatleri değişiyor
Karısı komşunun sevgilisine kaçmıştı! Esra Erol'u çıldırtan olayda yeni gelişme

Karısı komşunun sevgilisine kaçmıştı! ..

Karısı komşunun sevgilisine kaçmıştı! Esra Erol'u çıldırtan olayda yeni gelişme
Müge Anlı canlı yayında tanıttı! Görenler gözlerine inanamadı...

Müge Anlı canlı yayında tanıttı! Gören..

Müge Anlı canlı yayında tanıttı! Görenler gözlerine inanamadı...
Antalya'da Askıda Fatura sayesinde 2 bin ailenin yüzü güldü

Antalyada Askıda Fatura sayesinde 2 bi..

Antalya'da Askıda Fatura sayesinde 2 bin ailenin yüzü güldü
Konyaaltı Sahili'nde kartpostallık gündoğumu

Konyaaltı Sahilinde kartpostallık günd..

Konyaaltı Sahili'nde kartpostallık gündoğumu