MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
87 yıl sonra tekrar kahve üretimi için hazırlanılıyor

08.01.2021 13:55

Antalya haber... Tropik meyve türlerinden sonra Antalya'da, şimdilerde ise kahve üretimi için harekete geçildi.

87 yıl sonra tekrar kahve üretimi için hazırlanılıyor

Haber merkezimize gelen Antalya haberine göre, 2013 yılında 'Değişik Tropik Meyve Türlerinin Antalya Koşullarına Adaptasyonu Üzerinde Araştırmalar' başlıklı proje Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü (BATEM), Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü iş birliğinde hayata geçmişti.

Proje kapsamında 2014 yılında ABD'nin Florida eyaletinden deneme amaçlı 'passiflora- çarkıfelek', 'litchi', 'pitaya- ejder meyvesi', 'longan', 'guava' ve 'mango' fidanları getirtildi. Projenin ardından tescil alan çarkıfelek ve ejder meyvesinin üretimi yasallaşınca tropik meyve üretimine hızlı geçiş sağlandı. BATEM, şimdilerde ise ilk kez 1934 yılında araştırmasını yaptığı, fakat teknik donanımların ve teknolojilerin eksikliği nedeniyle sonuca ulaştıramadığı 'kahve' üretimi için harekete geçti.

'ANTALYA'YA ÇİFTÇİMİZE KAHVEYİ KAZANDIRMAYI HEDEFLİYORUZ'

BATEM Müdürü Abdullah Ünlü, Antalya'da kahve üretimi üzerine yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Abdullah Ünlü, "1934 yılında yapılan araştırmalar o dönemin alt yapısı ve teknolojileri uygun olmadığı için sonuca ulaştırılamamış. Daha sonra çalışmaların Alanya ve Gazipaşa bölgesine kaydırılması düşünülmüş. Şimdilerde Alanya'da küçük çaplı kahve üreticisi çiftçiler var. Kahve üretimi üzerine çalışmaya başladık. Pandemiden dolayı çalışma yapacağımız kahve çeşitlerini Antalya'ya getiremediğimiz için projeyi bir süre erteledik. En kısa sürede çalışmamızı tamamlayıp, Antalya'ya ve çiftçilerimize kahveyi kazandırmayı hedefliyoruz" dedi.

'İKLİM DEĞİŞİKLİ ANTALYA'YI DA ETKİLİYOR'

Tropik meyve üretiminin Alanya ve Gazipaşa'da açık alanda, Antalya'da ise örtü altında devam ettiğini sözlerine ekleyen Ünlü, "Son yıllarda iklim değişiklikleri tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi ve Antalya'yı çok etkiliyor. 7 türde, 11 çeşit olarak çalışma yaptığımız tropik meyvelerden passiflora- çarkıfelek, pitaya- ejder meyvesini tescilleterek üretimine başladık. Geçen yıl da bir mango, bir longan ve iki litchi türüne tescil aldık. Bu yıl yeni tescil alan tropik meyvelerin üretimlerine başlanacak" diye konuştu.

'PİTAYA, MANGO GİBİ TÜRKLER ÇİFTÇİ TARAFINDAN BENİMSENDİ'

Getirilen fidanlarla, eskiden köy statüsündeki Gazipaşa'nın Macar, Çobanlar ve Yakacık mahallelerindeki çiftçilerin arazilerinde deneme bahçeleri kuruldu. Elde edilen başarılı sonuçlar üzerine 'ejder meyvesi' de denilen pitaya ve mango gibi bazı türler özellikle çiftçiler tarafından benimsendi ve ekim alanları hızla artmaya başladı. Ayrıca BATEM tarafından, passiflora ve pitaya tescil edilerek üretimi hızlandırıldı.

BÜYÜK İLGİ ÇEKEN PİTAYA MEYVESİ

Tanesi 15 ila 25 lira arasında alıcı bulan pitaya, meyvesinin mor ve beyaz olmasının yanı sıra, tadıyla büyük ilgi çekiyor. Bir meyvenin ağırlığı ise 450 gramdan başlayıp 1 kiloya kadar çıkıyor. İthal mangolara göre çok daha lezzetli olan yerli mangonun kilogramı da 35 ila 45 TL arasında değişiyor.

Kardeş meyveler olarak anılan 'litchi' olgunlaştığında rengi kırmızıya, 'longan' ise yeşile dönüyor. İkisinin de içi beyaz ve birbirine çok benziyor. Ancak litchi tadı ve görünümüyle longandan daha ön plana çıkıyor. Kilogramı ise üreticiden 65 ila 75 TL arasında alıcı buluyor. Bazı marketlerde 3- 4 adedi 25 TL'ye satılıyor. Görüntü ve tat olarak litchiye benzeyen longan ise ekim ayında meyve veriyor.

Yorumlar

 • 1

Ali akkaya dedi ki;

2021-01-08 21:48:48

Güzel haber ama... defalarca batem’i Bilgi almak için aradım ama tarafıma Bilgi verecek birisini bulamadım. Yetkililer haber yaptırırken bunun altını doldurması gerekirdi. Şahsen ben Alanya’daki arazimde yetiştirmeyi düşündüm ama bilgiye ve fidana ulaşamayınca nafile....

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorum Yap

  ŞANS OYUNLARI

  On Numara
  Şans Topu
  Sayısal Loto
  Süper Loto

  Diğer Haberler

  Antalya'da yoğun kar yağışı devam edecek

  Antalyada yoğun kar yağışı devam edecek

  Antalya'da yoğun kar yağışı devam edecek
  Antalya'ya 29 yıl sonra kar yağdı

  Antalyaya 29 yıl sonra kar yağdı

  Antalya'ya 29 yıl sonra kar yağdı
  Zararlı maddelerin etkileri kuşaklar boyu sürüyor!

  Zararlı maddelerin etkileri kuşaklar b..

  Zararlı maddelerin etkileri kuşaklar boyu sürüyor!
  Duyan şaşırıp kalıyor! Robot süpürge otelden firar etti

  Duyan şaşırıp kalıyor Robot süpürge ot..

  Duyan şaşırıp kalıyor! Robot süpürge otelden firar etti
  Üreticilerden odun ve kömür fırsatçılarına tepki

  Üreticilerden odun ve kömür fırsatçıla..

  Üreticilerden odun ve kömür fırsatçılarına tepki