MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

HALK MASA

Muratpaşa Ramazan

Fenix center
74 yaşındaki astım ve şeker hastası kadın koronavirüsü yendi

19.12.2020 13:32

Antalya haber...Koronavirüse yakalanıp 108 gün hastanede tedavi gören astım ve şeker hastası 74 yaşındaki Halise Üre, taburcu edildi.

74 yaşındaki astım ve şeker hastası kadın koronavirüsü yendi

Haber merkezimize gelen Antalya haberine göre; 9 çocuk, 25 torun sahibi 74 yaşındaki astım ve şeker hastası Halise Üre rahatsızlanarak 1 Eylül 2020 tarihinde Kepez Devlet Hastanesi'ne başvurdu. Sürüntü testi yapılıp tomogrofisi (BT) çekilen Halise Üre’ye Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) teşhisi kondu. Normal servise alınan Üre, hastalığının 5’inci gününde durumu ağırlaşınca yoğun bakım ünitesine alındı. Yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Üre, solunum cihazına bağlandı. Doktorlarla arasındaki iletişimi bir süre kesilen Üre, hekimlerin yoğun çabasıyla tekrar kendine getirildi. 58 günlük yoğun bakım ünitesindeki süreç sonrası 3 Kasım’da palyatif servise alınarak 45 günlük tedavisinin ardından dün hastaneden taburcu edildi.

“BU KADARINI TAHMİN ETMİYORDUM”

Türkçeyi az bilen Üre, yaşadığı uzun ve zor süreci anlattı. Sağlık çalışanlarının kendisine çok iyi davrandığını belirten Üre, “Tüm sağlık çalışanlarından Allah razı olsun. Çok zordu. Doktorlarımızın, hemşirelerimizin emeğiyle, iradesiyle kurtuldum. Yoğun bakımda sürekli başımın ucundalardı. Onları hissediyordum. Sürekli ilgileniyorlar, en ufak tepkimde başımdan ayrılmıyorlardı. Ne gerekiyorsa yapıyorlardı. Allah kimseye göstermesin. Vatandaşlar tedbirli davransın. Öldüm, tekrar geri döndüm. Bu kadarını tahmin etmiyordum. Yoğun bakımdayken bu şekilde düzeleceğimi hiç düşünmüyordum. Allah devletimize zeval getirmesin.” dedi.

“TAMAMEN BİTKİSEL HAYATTAYDI”

Yaşlı kadının oğlu İhsan Üre de, annesinin iyileşmesinden dolayı çok mutlu olduklarını dile getirdi. Üre, “Yüzde 90 tamamen makinaya bağlı olduğunu, durumunun çok ciddi olduğunu, ümitlerin çok az olduğunu söylediler. Tamamen bitkisel hayattaydı. İyileştikten sonra ilk sözü, bu şekilde olacağına ihtimal vermeyeceği oldu. Kurtulacağına ihtimal vermiyordu. Devletimizin vatandaşa ne kadar emek verdiğini ve bir canını ne kadar çok kıymetli olduğunu, onu iyileştirmek için neler gerekiyorsa yerinde ve zamanında, bizim bile düşünemediğimiz kadar yaptığını gördük. Allah devletimize zeval vermesin.” İfadelerini kullandı.

“DURUMU ÇOK KRİTİKTİ”

Halise Üre’nin uzun bir tedavi sürecinden geçtiğini aktaran Kepez Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ramazan Gürkan, “Teyzemizin ek hastalıkları da vardı. Astım ve diyabeti vardı. 2 ay yoğun bakımda çok zor bir süreç geçirdi. Çok kritikti durumu. Sağlık çalışanlarımızın özverisiyle ve teyzemizin yaşam mücadelesiyle onu bugün sağlıklı bir şekilde taburcu ediyoruz” dedi.

“YAKINLARINA UMUT VERMEDİK”

Üre’nin takibini yapan Yoğun Bakım Sorumlu Hekimi Dr. Ayça Gümüş ise, hastanın kendilerine geldiğinde nefes açlığıyla geldiğini belirterek, şunları söyledi: “Halise Hanımı geldikten birkaç gün sonra makineye bağlamak zorunda kaldık. Covid-19’u ağır geçirmesine neden olan astım ve şeker hastalığı vardı. Solunum cihazına bağlandıktan sonra da mekanik ventilatörün (solunum cihazı) ayarlarından onun oksijen oranını en yüksek düzeyden gönderdik, ona rağmen hastanın doku oksijenasyonunu çok zor sağlıyorduk. O yüzden oğullarına ve yakınlarına umut vermedik. Çünkü bu şekilde bir hastanın geri dönmesi gerçekten çok zordu. Kalbini bile ilaçla çalıştırdığımız dönem oldu. Uzun bir süre onunla iletişime geçemedik. Boğazından delik açıp oradan durumunu takip ettik. Hasta kendine geldiğinde, moral ve motivasyonu için torunlarıyla görüştürmek istedik. Yakınlarından bir video istedik. Gösterdiğim anda baktı ama çok anlamadı. Fakat yine de yönelmesi vardı sese doğru. Bu umut vericiydi. Küçük bir ventilatörle servise taburcu ettik, oradaki süreci başladı. En son da artık o boğazındaki küçük deliği kapatma aşamasına geldik.”

 

“NORMAL HAYATA DÖNMESİ 1 YILI BULABİLİR”

Gümüş, yoğun bakımdaki uzun süreli yatışlar sonrası hastaların normal hayata dönüşlerin 1 yılı bulabileceğini sözlerine ekleyerek, “Halise hanım 1 yıl içerisinde normale dönecektir. Evde fizik tedavisinin devam etmesi gerekiyor. Yakınlarının desteğiyle her şey çok güzel olacak.” diye konuştu.

Kaynak: İHA

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Muratpaşa Ramazan

Diğer Haberler

Türkiye’nin ilk ve tek obua profesöründen özel konser

Türkiyenin ilk ve tek obua profesöründ..

Türkiye’nin ilk ve tek obua profesöründen özel konser
SON DAKİKA... Bakan Koca: Aşının israfı söz konusu değildir

SON DAKİKA... Bakan Koca: Aşının israf..

SON DAKİKA... Bakan Koca: Aşının israfı söz konusu değildir
Aslan balıkları falezlerin habitatına zarar veriyor!

Aslan balıkları falezlerin habitatına ..

Aslan balıkları falezlerin habitatına zarar veriyor!
Karpuzun fiyatı cep yaktı! Dilimle satılıyor

Karpuzun fiyatı cep yaktı Dilimle satı..

Karpuzun fiyatı cep yaktı! Dilimle satılıyor
Meteoroloji raporları paylaştı: Mart ayında bereket yağdı

Meteoroloji raporları paylaştı Mart ay..

Meteoroloji raporları paylaştı: Mart ayında bereket yağdı
15 Nisan Perşembe altın fiyatları ne kadar oldu? İşte gram, çeyrek, yarım altın fiyatları

15 Nisan Perşembe altın fiyatları ne k..

15 Nisan Perşembe altın fiyatları ne kadar oldu? İşte gram, çeyrek, yarım altın fiyatları