MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
2021 turizmine aşı hareketliliği yön verecek

24.03.2021 16:27

Antalya haber... Alanya HEP Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü, “Sivil Havacılık ve Turizm - Pandeminin etkisi” konu başlığı ile çevrimiçi bir seminer gerçekleştirdi. TDT Havacılık Bakım A.Ş. Grup Satış Müdürü Nuri Civinti, 2020-2021 yılı için turizm beklentilerini dile getirdi. Turizm sektörünün 2021 yılına odaklandığını dile getiren Civinti, 2021 yılının turizm sektörü için çok değişik bir sezon olacağını söyledi. Civinti, “2021’de çok değişik bir sezon bekliyoruz. Bu sezon tamamen aşıya bağlı bir durum. Aşı hareketliliği ne kadar artarsa, o kadar turizm sektörünün önü açılır" dedi.

2021 turizmine aşı hareketliliği yön verecek

Seminer, Arş. Gör. Kemal Coşkun’un açılış konuşması ve Nuri Civinti’nin kısa bir özgeçmiş tanıtımı ile başladı. Ardından Alanya HEP Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yıldırım Saldıraner sözü aldı. Prof.Dr. Saldıraner; turizm bölümünde okuyan öğrencileri, sektörün önde gelen isimleriyle buluşturma amacında olduklarını söyledi. Sektörün önde gelen temsilcileriyle bir araya gelen öğrencilerin, geleceği daha iyi okuyabileceğine dikkat çeken Prof.Dr. Saldıraner, "2019 yılında ortaya çıkan Koronavirüs salgınından, tüm sektörler etkilendi. Pek çok sektörde var olan alışkanlıklar değişti. Kuşkusuz korona virüs en çok turizm sektörünü etkiledi, etkilemeye devam ediyor. Biz Alanya HEP Üniversitesi olarak, turizm bölümünde okuyan öğrencilerimizin çağın ötesinde, geleceğe yön veren öğrenciler olmasını istiyoruz. Turizm sektörünün böyle bir süreçte alacağı yolu, sektöre yön veren isimlerden öğrenmek istedik. Onların bu alandaki tecrübeleri, turizm bölümünde okuyan öğrencilerimiz için önemli” ifadelerini kullandı.

Sivil Havacılık Sektörünün deneyimli isimlerinden olan Nuri Civinti, sivil havacılık faaliyetleri ve önemini açıklayarak konuşmasına başladı. Sektörün geçmişten günümüze Türkiye’deki gelişimini de aktaran Civinti, tüm dünyada yaygın hale gelen pandeminin sektöre olan etkisinden örnekler verdi. Civinti, yolcu taşımacılığındaki %70’lere varan azalmanın bu yaz aylarından itibaren normale dönmesinin beklendiğini açıkladı. Nuri Civinti, “Pandeminin başladığı günlerde pek çok havayolu, uçuş kısıtlamalarından dolayı uçaklarını park pozisyonuna aldı. Bu da hava yolu şirketlerinin maliyetlerini ciddi ölçüde artırdı. Bir uçağın park pozisyonuna geçmesi elbette sorunun çözümü değil. Uçak park pozisyonunda olsa bile periyodik bakım masrafları rutin olarak yapılıyor. Bu da hava yolu şirketleri için ekstra bir maliyet demektir. Bir uçağın park pozisyonuna alınması, havayolu şirketine 50-70 bin Avro’ya mal oluyor. Pandemi döneminde uçaklarını en fazla park pozisyonuna alan Avrupa ülkeleri oldu. Global havacılık sektöründe işçi çıkarmalar, part - time çalışmalar sektör çalışanlarını olumsuz etkiledi. Uçuş ekipleri, yer hizmetleri ve havalimanı çalışanları bu dönemde evden çalıştı. Oteller kapandı, birçok kişi dışarıda kaldı. Türkiye’de bu konuda çok hızlı önlemler alındı ve sektöre nefes olacak teşvikler uygulamaya konuldu” ifadelerini kullandı.

2021 TURİZMİNE AŞI HAREKETLİLİĞİ YÖN VERECEK 
Nuri Civinti, 2020-2021 yılı için turizm beklentilerini dile getirdi. Turizm sektörünün 2021 yılına odaklandığını dile getiren Civinti, 2021 yılının turizm sektörü için çok değişik bir sezon olacağını söyledi. Civinti, “2021’de çok değişik bir sezon bekliyoruz. Bu sezon tamamen aşıya bağlı bir durum. Aşı hareketliliği ne kadar artarsa, o kadar turizm sektörünün önü açılır. 2019 yılının yüzde 60’ının 2021’de gerçekleşeceği tahmin ediyoruz. Türkiye için Rusya, Ukrayna önemli bir turizm pazarı. Avrupa pazarı ise bu yıl Türkiye’ye çok ılımlı bakıyor. İngiltere’de 1,5 milyon koltuk satın alındı, Almanya’da ciddi bir şekilde Türkiye’ye yönelim var. 2021’de Avrupa’dan çok sayıda rezervasyonların olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

AVRUPALI TURİSTLER TÜRKİYE'Yİ İSTİYOR
Türkiye’de turizm çeşitliliğinin fazla olduğunu söyleyen Civinti, Türkiye’deki acentelerin ciddi çaba gösterdiğine de vurgu yaptı. Civinti, “Avrupa ülkeleri özellikle turizmde Yunanistan’ı tutuyor. Dövizin euro bölgesinde kalmasını istiyor. Almanya ve İskandinav ülkeleri charter seferler konusunda Yunanistan ile işbirliğine gitti. Avrupa ülkeleri kendi vatandaşlarını serbest bıraksa, Türkiye Avrupa ülkelerinden rekor sayıda turist ağırlar. Baskılara rağmen Avrupalı turist sayısı her geçen yıl artıyor. Türkiye turizmde çok başarılı bir ülke. Turizm çeşitliliği çok fazla. Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu bu konuda müthiş çalışmalara imza attı. Devlet teşviklerle sektörün sorunlarını hafifletmeye çalıştı. Türkiye’de hizmet veren turizm acenteleri, Türkiye’ye turist getirme konusunda şuanda çok ciddi çaba sarf ediyor. Turizmde adeta bir seferberlik durumu söz konusu” ifadelerini kullandı.
Zoom programı üzerinden herkese açık olarak gerçekleştirilen seminere başta Turizm İşletmeciliği Bölümü’nden Prof. Dr. Yıldırım Saldıraner, Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Nihan Sidar ve bölüm öğrencileri katıldı.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3

Diğer Haberler

Diyarbakır'da eleştiri yağmuruna tutulmuştu! O heykeller kaldırıldı

Diyarbakır'da eleştiri yağmuruna tutul..

Diyarbakır'da eleştiri yağmuruna tutulmuştu! O heykeller kaldırıldı
Antalya'da bayram coşkusu balkonlara taşındı

Antalyada bayram coşkusu balkonlara ta..

Antalya'da bayram coşkusu balkonlara taşındı
Büşra Pekin'in babası Volkan Pekin hayatını kaybetti

Büşra Pekinin babası Volkan Pekin haya..

Büşra Pekin'in babası Volkan Pekin hayatını kaybetti
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Kısıtlamaların kademeli olarak kalkacağı günlere ulaşıyoruz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Kısıtlama..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Kısıtlamaların kademeli olarak kalkacağı günlere ulaşıyoruz
Antalya'da kısıtlamadan muaf turistler sahilin tadını çıkardı

Antalyada kısıtlamadan muaf turistler ..

Antalya'da kısıtlamadan muaf turistler sahilin tadını çıkardı
Konyaaltı Belediyesi 19 Mayıs'ta değerli sanatçıları Antalyalılar ile buluşturacak

Konyaaltı Belediyesi 19 Mayısta değerl..

Konyaaltı Belediyesi 19 Mayıs'ta değerli sanatçıları Antalyalılar ile buluşturacak