banner302

banner265

banner292
banner129

Vajinismus korku ve kaygı nedenli cinsel ilişkiye girememe durumudur. Günümüzde her 10 evli çiftten birinde görülmektedir. İlişki sırasında vajinal bölgede, bacaklarda ve bazen tüm vücutta kasılmalar meydana gelir. Yaşanan endişe, korku ve kaygı bu bayanlarda cinsel ilişkiyi imkansız hale getirir. Kasılmalar sadece ilişki sırasında değil, vajinal bölgeye dokunmakla dahi görülebilir. 
Çiftin çoğu genellikle böyle bir hastalığın varlığını bilmezler. Vajinismus olduklarını bilseler dahi uzun süre kabullenmek istemez ve tedaviyi ertelerler. Bu nedenle vajinismus halk arasında erteleme hastalığı olarak bilinir. Yıllarca vajinismus hastalığı olan ancak tedavi olmayan çiftler vardır. Onlarca yıllık evli hatta çocukları dahi olan çiftler bulunmaktadır. Oysaki vajinismus hastalığı bazen birkaç günde dahi tedavi edilebilir. 

Vajinismuslu çiftlerin çoğu tedavi bitince bu hastalığı ertelediklerine oldukça üzülür. Farklı derece ve evrelerde karşımıza çıkabilen bu hastalık hafif dereceden ilişkinin neredeyse gerçekleşemediği ve imkansız olduğu ileri evre vajinismusa kadar değişkenlik gösterebilir. Kasılmaların şiddeti bazen sadece vajina çevresindeki kas gruplarında olurken bazen de bacaklar, kasık bölgesi ve ileri olgularda tüm vücuttaki kaslarda istemsiz kasılmalar görülebilmektedir. İleri düzey vajinismus hastalarında kasılmalar ile birlikte eşlik eden yoğun bir korku ve endişe durumu vardır.
Vajinismuslu bayanlarda cinsel ilişkiye karşı çeşitli ön yargılar vardır. Bunlardan en önemli vajinismus nedeni cinsel ilişki sırasında ağrı olacağı beklentisidir. 

Cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı ve acı olacağı beklentisi vajinismus olan hastalarda endişe, korku ve kaygı yaratmaktadır. Acı ve ağrı olacağı duygusu cinsel birleşmeyi zorlaştırır. Bu tür endişeler kısır bir döngü yaratarak cinsel birlikteliği imkansız hale getirebilir. 
Bu yüzden vajinismus tedavisindeki temel noktalardan biri de bu ön yargıların giderilmesine yönelik terapilerdir. Vajinismus hastaları için bir diğer sorun kendi cinsel organlarını yeterince tanımamış olmalarıdır. Cinsel organını yeterince tanımama kişide ilişki sırasında yersiz korku ve endişe yaratır. 
Vajinismus hastalığında en önemli belirtilerinden biri ağrılı ve acılı cinsel birlikteliktir. Bununla birlikte bir diğer önemli belirti ilişki sırasında meydana gelen daha ileri düzeylerde ise tüm vücudu etkileyen istemsiz kasılmalardır. Vajinismuslu hastaların bir kısmı kendi genital bölgelerine hiçbir şekilde dokunamaz. İlişki esnasında bacaklarını kapatıp ilişkiyi engellemeye çalışır. Özellikle vajina içerisine dokunamamak, bundan korku ve endişe duymak bir önemli bir vajinismus belirtisidir. 

Vajinismuslu kadınlar genellikle jinekolojik muayene öncesi de tedirgin olmakta ve korku yaşamaktadır. Bu hastaları muayene etmek oldukça zordur. Vajinismuslu kadınlar transvajinal ultrason tetkikini yaptıramazlar, vajinal yoldan kullanılan çeşitli ilaç ve fitilleri de kullanamazlar.
Çİftlerden alınan hikaye ile birlikte yaptığımız jinekolojik muayene vajinismus tanısının konulmasında yeterlidir. Jinekolojik muayene vajinal bölgedeki anormal durumların saptanması amacıyla yapılmaktadır. Cinsel ilişkiyi zorlaştıracak hastalıkların saptanması ve tedavi edilmesi vajinismusa yönelik seanslar öncesinde mutlaka yapılmalır. Jinekolojik muayene ile birlikte vajinismus derecesinin saptanması da tedavi planının oluşturulmasında oldukça önemlidir.

Vajinismu tedavisi için öncelikle hastalığın hangi evrede olduğunun saptanması gerekir. Çiftlerin doktora olan güvenleri bu hastalığın başarılı bir şekilde tedavi edilmesinde oldukça önemlidir. Doktora olan güven tedaviye uyumu artıracak ve en kısa sürede vajinismus hastalığını çözüme kavuşturacaktır. Vajinismus tedavisi sırasında doktora uyumu tam olan çiftlerin vajinismus tedavi seansları oldukça kısalmaktadır. 

Vajinismus tedavisinde birçok farklı teknik ve yöntem vardır. Tedavide cinsel terapi, genital bölgenin tanınması, parmak egzersizleri, kegel egzersizleri ve ileri evre olgularda kasılmaları azaltacak farklı uygulamalar bulunur. Doktorlar arasında da uygulanan yöntemler kısmen benzese de her doktorun kendi tecrübe ve deneyimi doğrultusunda uyguladığı farklı teknikler bulunmaktadır. 
Vajinismus hastalığı her ne kadar kadınlara ait bir durum olarak görünse de eşlerin bu hastalığın tedavisinde ki rolü oldukça büyüktür. Eşine karşı anlayış gösteren ve tedavi sürecinde verilen ev ödevlerinin sabırlı bir şekilde yerine getiren çiftlerde tedavi başarısı daha hızlı olmaktadır. Ancak her halükarda bu hastalık çözümsüz değildir ve mutlak tedavi edilebilir.

Yazarın internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazarın sosyal medyaları:

Facebook

İnstagram
 

banner130
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242

banner335