ANKARA, (DHA)- KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin, Almanya'da düzenlenen Sanat Festivalleri Zirvesi 2024'te tanıtıldığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye'nin en geniş ve en yeni uluslararası festivali olan Türkiye Kültür Yolu Festivali, bu yıl Almanya'da düzenlenen Sanat Festivalleri Zirvesi 2024'ün konuğu oldu. Kuzey Avrupa'nın müzikal zenginliğini bir araya getiren Usedom Müzik Festivali'nin ev sahipliğinde düzenlenen zirvede, Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin tanıtımı yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürlüğü'nce tüm ayrıntılarıyla katılımcılara anlatılan Türkiye Kültür Yolu Festivali bu zirve ile Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyeliğini de resmileştirmiş oldu. EFA Genel Kurulu Sanat Festivalleri Zirvesi 2024, bu sene 40 ülkeden 230 delege ve 130 festivali ağırladı" denildi.

Bakan Tunç: Başörtüsü nedeniyle 'Reddi hakim' talebine soruşturma başlatıldı Bakan Tunç: Başörtüsü nedeniyle 'Reddi hakim' talebine soruşturma başlatıldı

Türkiye'nin özgün kültür ve sanatını uluslararası kültür ve sanat formlarıyla harmanlan Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin 4'üncü kez sanatseverlerle buluştuğu belirtilerek, "Adana Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı ile bu yıl başlangıcı yapılan uluslararası kültür ve sanat buluşması katılımcı sayısı ile dünyanın da en büyük festivali olma özelliği taşıyor. Türkiye'nin 7 bölgesindeki 16 şehirde düzenlenecek yaygınlığa ulaşan Türkiye Kültür Yolu Festivali konser, sahne gösterileri, sinema, sergi, atölye, çocuk etkinlikleri, tematik sokak sahneleri, gezici sahneler, söyleşiler gibi pek çok etkinlikle her yaşa ve her kesime hitap ediyor. Kültür ve sanata erişimi kolaylaştıran festival, Türkiye'den ve dünyadan farklı sanatçılar ile sanat kurumlarını bir araya getiriyor. Bu yıl 40 bin sanatçının katılımının hedeflendiği festivalin rotalarına 2024 yılında yeni eklenen 5 şehirle birlikte etkinlik düzenlenecek mekan sayısının 600'ün üzerine çıkması hedefleniyor. Türkiye Kültür Yolu Festivali'nin bu yıl ikinci durağında ise inanç turizminin kalbi Şanlıurfa yer alıyor" ifadelerine yer verildi. (DHA)