banner302


banner292
banner228
05 Mart 2018 Pazartesi 13:26
Turizmde tartışma yaratan anlaşma

Yetişkin nüfusunun yaklaşık yüzde 15’i AIDS’li olan ve diğer ölümcül bulaşıcı hastalıklarla mücadele eden Mozambik ile atılan turizm adımları, Antalyalı konaklama sektörünün temsilcilerinde ciddi endişelere yol açarken, turizmin meslek kuruluşlarının temsilcileri de konuyla ilgili görüş vermekten kaçındı. Turizmciler bu sorunun çözümü için Bakanlığı ve TÜRSAB’ı işaret ederken, Turizm Bakanlığı temsilcileri ise konuyla ilgili açıklama yapmak istemedi.  

(Mozambik)

Geçtiğimiz yıl ulusal gazetelere de yansıyan bir turizm anlaşması, Antalyalı turizmcilerde ciddi tedirginlik yarattı. Gazetelerdeki haberlerde, Türk yetkililerin Afrika ülkelerini ziyareti sırasında Mozambik ile karşılıklı turizm anlaşması yapıldığı ve bu çerçevede Türkiye’ye Mozambikli turistlerin gelmesi, Türk turistlerin de Mozambik’e tatile gitmesi için çalışmalara başlanacağı belirtiliyordu. Aslında bu gelişme kağıt üzerinde kalsaydı belki de bu kadar huzursuzluk ortaya çıkmayacaktı. Ancak bir süre sonra, turistleri Türkiye’ye getiren ve yurtdışına götüren acentelerin meslek kuruluşu olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği TÜRSAB’ın sitesinde yayınlanan bir gelişme, turizm sektöründe ciddi bir huzursuzluğa yol açtı. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin sitesinde yayınlanan gelişmeye göre, TÜRSAB yetkililerinin, karşılıklı turizm hareketinin başlaması için Mozambikli yetkililerle bir toplantı yapacakları belirtiliyordu. Kısa bir süre sonra da sitede bu toplantının gerçekleştiği haberi yer aldı. Bu gelişme üzerine Türkiye ile karşılıklı turizm hareketi başlayacak Mozambik’in AIDS ve Hepatit B gibi ölümcül bulaşıcı hastalıklarla boğuşan bir ülke olması, Antalyalı konaklama sektörü temsilcilerinde büyük tedirginlik yarattı. 

DİĞER PAZARLARI DA KORKUTACAK

Bu tedirginliğin altında, turizm gibi ortak kullanım alanlarında yaşayan dünya insanlarına Mozambikli turistlerin AIDS ve Hepatit B bulaştırması ihtimali yatıyordu. Elbette yalnızca ortak tatil yapılan tesislerdeki turistler tehdit altında olmayacaktı. Turistlere hizmet veren turizm çalışanları da bu bulaşıcı hastalıkların tehdidiyle karşı karşıya kalacak, işyerlerinde kapacakları bu ölümcül hastalıkları evlerine ve ailelerine taşıyabileceklerdi. Antalyalı turizmcilerin kafasındaki soru işaretleri bu kadarla da kalmıyordu. Ölümcül hastalıkların pençesindeki Mozambiklilerin Türkiye’deki otellerde tatil yapacak olması, Türkiye’ye tatile gelecek olan Rus, Alman ve diğer pazarlardaki turistleri de korkutacak ve Türk turizmi bu gelişmelerden büyük darbe alabilecekti.  Suriye’de yaşanan gelişmeler ve terörle mücadele nedeniyle, özellikle Ege bölgesindeki turizm destinasyonlarına yapılan rezervasyonların iptal haberlerinin geldiği bir dönemde Mozambik konusu gerçekten sıkıntı yaratabilecek bir gelişme olacaktı. 

İŞTE TÜRSAB’IN AÇIKLAMASI

Haber Merkezine ulaşan bu olumsuz gelişmeler ve tedirginlikler üzerine MYgazete.com muhabirleri, Antalyalı turizm sektörü temsilcilerinden bu riskler ve tedirginlikler konusunda görüş almak üzere harekete geçti. Ancak Antalyalı konaklama sektörünün temsilcileri, bu yönde bir görüş vermek istemediklerini, Mozambik ile görüşmeleri yapan TÜRSAB yetkililerinin açıklama yapmasının daha doğru olacağını söylediler. Antalyalı turizmcilerin, konunun Hükümetle ve Turizm Bakanlığı ile olan bağlantısı nedeniyle açıklama yapma konusunda çekinceleri olduğu da görülüyordu. Bu gelişme üzerine MYgazete.com haber merkezi Mozambiklilerle görüşmeleri gerçekleştiren TÜRSAB yetkilileriyle bağlantı kurdu. TÜRSAB’ın bel kemiği isimlerinden olan dönemin Genel Sekreteri Çetin Gürcün, MYgazete.com'un kendisine aktardığı turizmcilerin endişelerini ve bu çerçevedeki sorularını açık yüreklilikle cevapladı.

BAKANLIK YETKİLİLERİ NE DEDİ?

TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün, Seyahat Acenteleri Birliği olarak Mozambikli yetkililerle karşılıklı turizm hareketinin gerçekleştirilmesi yönünde bir toplantı yaptıklarını doğrulayarak, “Mozambik heyeti Türkiye’de tanıtım yapma düşüncesinde. Böyle bir durumda ‘gelmeyin’ diyemezsiniz. Biz yüzde 50 devlet kurumu özelliği de olan bir meslek örgütüyüz. Turizm Bakanlığı bizim bağlı olduğumuz bir kurum. Turizm Bakanlığının bizden bu görüşmeyi talep etmesi ve Türk heyetinin  Mozambik’le karşılıklı yaptığı anlaşmalar çerçevesinde bu görüşme gerçekleştirildi. Turizmde herkes bir şeyler yapmak istiyor. Biz TÜRSAB olarak heyetlerle bu tür görüşmeleri sürekli yapıyoruz” dedi. Çetin Gürcün, “Peki Mozambikle karşılıklı turizm hareketinin başlaması söz konusu mu? Yapılan toplantıdan nasıl bir sonuç çıktı?” şeklindeki soruyu da “Bu yönde kesin bir şey söylemek zor” diye cevapladı. TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün’ün, Mozambik’le ilgili atılan turistik adımlardan Turizm Bakanlığı’nın sorumlu olduğunu açıklaması üzerine MYgazete.com haber merkezi bu kez Turizm Bakanlığı yetkilileriyle bağlantı kurdu. Ancak Turizm Bakanlığı yetkilileri Mozambik’le karşılıklı atılan adımlar konusunda görüş vermekten kaçındı. 


MOZAMBİK’İN SAĞLIK RİSKLERİ

Peki Antalyalı turizmcilerde büyük rahatsızlık yaratan Mozambik’in karşı karşıya bulunduğu sağlık sorunları neler? Dünya Sağlığı hakkında güvenilir istatistikler veren  World Health Rankings adlı sitenin verilerine göre Mozambik, hepatit B hastalığında dünyada 1’inci sırada, AIDS (HIV) hastalığında ise dünya 3’üncüsü konumunda. Yine bulaşıcı tüberküloz hastalığında (Verem) dünyada 15’inci sırada olan Mozambik, ölümcül olabilen sıtmada da 27’inci sırada bulunuyor. Afrika’daki yedi ülkede AIDS, nüfusun yüzde 15’inden fazlasında görülüyor. Bu ülkeler; Güney Afrika, Nijerya, Tanzanya, Mozambik, Zimbabve, Zambia ve Swaziland… Afrika’da her beş ölümden birinin nedeni AIDS. Bu hastalık nedeniyle kara kıtada, 10 milyondan fazla çocuk yetim ve öksüz… AIDS ülkenin en büyük sorunlarından biri.  Mozambik'te 2017 verilerine göre resmi olarak çocuklar hariç, yetişkin nüfusun yüzde 12’si bu virüsü taşıyor. Mozambik’te ortalama ömür oranı da bir hayli düşük. Mozambikte yaşam süresinin düşük olmasının nedeni ise, AIDS’in yanı sıra, Afrika’ya has diğer hastalıkların da yüksek boyutta görülüyor olması. 2013 tahmini verilerine göre ülke genelinde ortalama yaşam 52.29 düzeyinde.

SAĞLIK BAKANLIĞI UYARILARI

Sağlık bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü sayfasında ise Mozambik’teki yaygın hastalıklarla ilgili uyarılara yer verilerek şu tavsiyelerde bulunuluyor: Ülke genelinde sağlık koşulları yetersizdir. Doktorların kapasitesi ve eğitim seviyesi oldukça kısıtlıdır, diğer ülkelerden gelen (Küba, Filipinler gibi) doktorların da yeterli olduğunu söylemek güçtür. Çok acil durumlar dışında mümkün olduğu ölçüde hastaneye gidilmemesi yerinde olacaktır. Musluk suyu içilmemeli, diş fırçalarken dahi kapalı şişelerdeki su kullanılmalıdır. Buz kullanmaktan kaçınılması gerekmektedir. Özellikle seyahatlerde gidilen ülkelerde tanımadığı insanlarla ilişkiye girmek, cinsel hastalıklar açısından çok büyük risktir. 


 

banner32
Son Güncelleme: 05.03.2018 13:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242

banner344