banner154

banner228
23 Eylül 2019 Pazartesi 13:14
Turizmciler 21 bin İngiliz turist için teyakkuzda!

İngiliz Sivil Havacılık Kurumu CAA, 178 yıllık geçmişi olan İngiliz tur operatörü Thomas Cook'un operasyonlarını durdurduğunu duyurdu.

Antalya’ya bu operatörle gelen çok sayıda turistin mağduriyet yaşama ihtimali üzerine Antalya Valiliği kriz merkezi oluşturdu.

Thomas Cook operatörü ile ilişki içerisinde olan turizm işletmeleri ve şehre gelen misafirlerin durumlarının valilik tarafından titizlikle takip edildiği belirtildi. 

"Oteller bundan çok ciddi zarar görür"

Konuyla ilgili açıklama yapan Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Türkiye'de 21 bin 33 İngiliz turist olduğunu söyledi.

Atmaca, Thomas Cook iflasının başta Ege olmak üzere tüm Türkiye için büyük bir kayıp olduğunu ifade etti.

Atmaca konuşmasına şöyle devam etti:

"Thomas Cook'un yerini alacak aktör ya da aktörler ortaya çıkıncaya kadar oteller bundan zarar çok ciddi zarar görür. Thomas Cook hemen hemen her yerde büyük işler yapan bir tur operatörüydü, 178 yıllık geçmişi olan bir şirket söz konusu."

"Antalya'da olumsuz etkileri olacak"

Otellerin birikmiş alacaklarının ne olacağının çok önemli olduğunu, çünkü rakam büyüdükçe otellerin dayanma olasılığınnı azaldığını belirten Atmaca, "Bir destek paketi olacağı söylendi ama detayları henüz belli olmadı, işler bu kadar iyi giderken bu iflas tüm hesapları alt üst etti" dedi. 

Antalya'da olumsuz etkilerinin olacağını belirten Atmaca, "Beklenen bir durum değildi, Thomas Cook ile çok büyük işbirliği içinde olan yüzlerce otel var. Kurulan kriz masasına gelecek başvurularla birikmiş alacaklar ortaya çıkınca biraz daha netleşir konu ama kötü bir süreç başladı. Umarım en kısa zamanda bir çözüme ulaşır" dedi.

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ise konuyla ilgili, "Bakanlığımız ile temas halinde tüm süreci takip ederek, sektörümüz ve misafirlerin süreçten en az etkilenmesi konusunda önlemler ve gelişmeleri görüşüyoruz" açıklamasında bulundu. 

"Dünya üzerinde ciddi efektler olacak"

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği'nin (ALTİD) ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sili’nin yaptığı açıklamada, resmi sitelerinden duyuru yaparak faaliyeti durduklarını aktardı.

Sadece Alanya için değil dünya üzerinde de ciddi efektler olacağı bir sürece girdiklerini belirten Sili, "Halihazırda Almanya ve Rusya kanadındaki operatör bacakları faaliyetlerini sürdürmekte, İngiltere tamamen durmuş durumda, Çin kanadı da devam ediyor. Aslında iş İngiltere'ye kilitlenmiş durumda. Dün itibariyle gelen tüm müşteriler İngiltere seyahat sigortası kapsamına alındı.

Onlarla ilgili bir sorun yok. Şu anda herkesin sağduyulu yaklaşarak en az zararla atlatılması yönünde çaba sarf etmesi gerekiyor" dedi.

"Burada önemli olan geçmiş dönem alacaklarıyla ilgilidir”

Alanya’da birden fazla Thomas Cook markalı tesislerin var olduğunu belirten Sili, bu tesislerde ciddi sıkıntı olacağını ifade etti.

Sili, "Bir de Thomas Cook'un farklı pazarlarıyla çalışan oteller var. Gün içerisinde faaliyet ve risk değerlendirmesi yapacağız. Sonuç olarak olmamasını arzu ettiğimiz bu olayı, minimum zararlara atlatmak için davranmamız gereken bir süreç.

Şu an hali hazırda konaklayanlar var. İngiltere haricinde diğer pazarlarda faaliyet gösteren tur operatörleri, 'Bu müşterilerle ilgili problem yoktur. Geri dönüş ve ödemeleri bizim garantimiz altındadır' diye açıklamalar yaptılar.

Burada önemli olan geçmiş dönem alacaklarıyla ilgilidir. Farklı tur operatörleri gelir ve ya gelmez ama önemli olan geçmiş dönem alacaklardır. Thomas Cook ile gelen misafir sayısında azalma olacağı kesin.

Toplam getireceği misafir sayısı bize gelenlerde yüzde 10'a denk geliyor. Diğer operatörlerden koltuk bulanlar veya sigortalarından ücret alanlar tatilini değerlendirecektir. Dünyanın her yerini etkileyen bu olayda şu anda dünya genelinde 650 bin misafir var” diye konuştu.

Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya’daki Thomas Cook konsept otelleri sahibi Şükrü Cimrin ise dün itibariyle Thomas Cook İngiltere iflasını açıkladığını aktardı.

“Thomas Cook sadece tesis bazında dünya turizmi için çok büyük bir oyuncu” diyen Cimrin, "Kredi veren firmalar ve hükümetle olan görüşmeler sonuçsuz kaldı.

Son 3 günde gereken bankaların istediği 200 milyon sterlinlik fonu sağlayamadılar. Bize gelen bilgide Thomas Cook İngiltere operasyonlarını durdurdu. Yani bugünden itibaren Thomas Cook İngiltere’den misafir almayacağız ve bütün rezervasyonlar şu andan itibaren geçersiz.

Yarından itibaren şu an içerideki misafirleri transferleri başlayacak. Ayın 6’sına kadar Thomas Cook misafirlere yaptıkları bilgilendir göre bu misafirler ülkelerine tek tek geri döndürülecekler.

Ümit ediyoruz sadece İngiltere olarak kalır ve Thomas Cook diğer ülkelerdeki operasyonlarına şuan ettiği gibi devam eder. Thomas Cook sadece tesis bazında değil Alanya, ülke ve dünya turizmi için çok büyük bir oyuncu, çok köklü bir seyahat şirketi" dedi.

“Ummadığınız bir firma partneriniz batabilir”

Şu anda tatilde olan Thomas Cook misafir sayısının 600 bin ve bunun sadece 150 bininin İngiliz misafiri olduğunu hatırlatan Cimrin, "Şu an 150 bin İngiliz misafirin ülkelerine dönüş operasyonu başlatıldı.

Ülkelere boş uçaklar gönderiliyor ve bunlarla yolcular tahliye ediliyor. Biz de diğer pazarlarda devam ediyoruz fakat Thomas Cook İngiltere ile devam etmeyeceğiz. Hayatın akışında bunlar olabilecek şeyler.

Ummadığınız bir firma partneriniz batabilir. Bunlar bizim dışımızda gelişen durumlar. Bizler kitle turizmi yapıyoruz. Bunu da yapmanın yolu tur operatörleriyle çalışmak. Tur operatörleri de yüksek uçak riskleriyle, faizlerle ve borçlarla çalışıyorlar.

Biz de bu zincirin bir parçasıyız. Şu an en önemli şey, tesisimizde misafirlerimiz var panik havası yok. Sürekli bilgi geçiyoruz, Thomas Cook da bilgi geçiyor" diye konuştu.

“Burada en büyük sıkıntı kiralık firmalar ve sermayesi zayıf olanlarda”

Turizm Profesyonelleri Kulübü (SKAL) Alanya Dönem Başkanı Mehmet Nedanlı ise bu iflasın çok büyük bir kütle etkisi oluşturduğunu söyledi.

Nedanlı, "178 yıllık bir kurum, battı denilen yer ana çıktığı yer İngiltere olarak bilgileri geldi. İngiltere’de mali kriz vardır belki ama Almanya pazarına etki etmesi süreç alır, belki de etmez.

Burada biraz soğukkanlı olmamak batmayacak adamı da batırır. Bu büyük kütleyi batırmak kimsenin işine de gelmeyebilir. 50'ye yakın ülkede operasyon yapan 300 binden fazla çalışanı olan bir kurum. Dünya turizmini geriye atar.

Dünyada iki numara. Alanya'da da ciddi pazarı var ama diğer pazarlara sirayet edip etmeyeceği 48 saatte de belli olur. Çünkü altında birçok operatör var.

Bu operatörle güçlüyse eğer yüzde 60-70'lik hacminin batmaması durumu da var. Alanya'da tehlikeyi şurada görüyorum. Bu operatörle iş yapanlar arasında sağlam sermayesi olan firmalar atlatır. Geçmişte de batıklar oldu.

Burada en büyük sıkıntı kiralık firmalar ve sermayesi zayıf olanlarda. O da Thomas Cook ile ne kadar çalıştığına bağlı. Belki diplerde olan bu firmayı parası olan bir çılgın hisseleri operasyonu da alabilir.

Bizler için Almanya ve Rusya pazarı çok önemli" ifadelerini kullandı.

"Alınan karar üzücü"

Konuyla ilgili açıklama yapan ALTSO Başkanı Şahin, alınan kararın üzücü olduğu söyledi.

“Türk misafirperverliğini en iyi biçimde göstermeye devam edeceğiz”

Şahin, “Öncelikle Thomas Cook Seyahat Acentesi’nin aldığı kararı büyük bir üzüntü ile karşıladığımızı belirtmek isterim.

Alınan bu kararın oluşturduğu şok ile acentenin İngiltere misafirlerini ağırlayan konaklama tesislerinin paniğe kapılmadan, Türk misafirperverliğini en iyi biçimde göstermeye devam etmeleri, odaları boşaltmamaları ve ücret talep etmemeleri gerekmektedir. Bu konuda zaten Kültür ve Turizm Bakanlığımız kamuoyunu rahatlatacak açıklamasını yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınladığı mesajla İngiltere misafirlerinin ödemelerinin 'İngiltere Kamu Otoritesi' güvencesinde olduğunu ve yine Maliye Bakanlığı ile birlikte hazırladıkları Kredi Destek Paketi’ni en hızlı biçimde hayata geçireceklerini söyledi. Ayrıca bakanlığımızın açıklamasında açık biçimde İngiltere misafirlerinden ücret talep eden ve odalarını boşaltan işletmelere de ceza verileceğine yer verildi” dedi.

“Üzerimize düşeni yapmaya sonuna kadar devam edeceğiz”

Bakanlığın yaşanan bu hadiseye çok hızlı biçimde müdahale etmesinin en büyük tesellileri olduğunu ifade eden Şahin, "Ayrıca valiliklerde de kriz masaları kurulmuştur.

İngiltere’den misafir ağırlayan konaklama işletmelerine büyük görevler düşüyor. Düşünülmeden atacakları her hatalı adım turizme önemli zararlar verebilir. Zaten mağdur olmamaları için devletimiz gerekli güvenceleri verdi.

Ben devletimizin yerinde kararları ve sektör temsilcilerinin atacakları doğru adımlarla bu problemli süreci en az hasarla atlatacağımıza inanıyorum. Özetle, bu aşamada devletimiz gerekli adımları atıyor, paniğe gerek yok.

Biz de süreci yakından takip ederek üzerimize düşeni yapmaya sonuna kadar devam edeceğiz" diye konuştu.

Kaynak: İHA

banner32
Son Güncelleme: 24.09.2019 10:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner157

banner174

banner242

banner241