banner302

banner265

banner292
banner228
31 Mart 2018 Cumartesi 18:26
Göbeklitepe’de Beton Yok!

Birçoğunuzun bildiği gibi geçtiğimiz günlerde “Göbeklitepe’ye beton döküyorlar” iddialarıyla sosyal medya çalkalandı. Haberi duyar duymaz yetkililerle irtibata geçip durumu öğrenmek istediğimde haberlerin asılsız olduğunu, yapılan her çalışmanın koruma çalışmalarına uygun olarak yapıldığını belirttiler. Maalesef günümüzde hepimiz çıkan haberlerin doğruluğunu sorgulamadan hemen yayılmasını sağlıyoruz… Sonrasında inşaat alanındaki çalışmalardan sorumlu şirket resmi bir açıklama yapmasına rağmen bu açıklama ve gerçekler karalama kampanyası kadar ses getirmedi.

Ocak ayından beri “Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor” isimli Avrupa Birliği projesinde Turizm Geliştirme Uzmanı olarak görev yapmaktayım. “Göbeklitepe” projemizin en önemli noktalarından birisidir, çünkü şimdiye kadar dünyanın hiçbir yerinde geçmişi MÖ 10.000 yılına kadar dayanan hiçbir tarihi eser keşfedilmedi. Bunun basit anlamı şudur: İnsanlık tarihinin en eski kalıntıları Şanlıurfa’dadır. Bu durum tarih bilimi ve kültür açısından çok mühim olduğu gibi, Şanlıurfa’nın turizmi ve kültür varlıkları açısından da hayati önem taşımaktadır. 2016 yılının Kasım ayından beri devam eden “Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor” projemiz kapsamında başta Göbeklitepe olmak üzere Şanlıurfa’da turizm değeri taşıyan birçok yapının korunarak turizme kazandırılması için yereldeki resmi kurumlar, özel sektör ve STK’lardan oluşan turizm paydaşlarıyla işbirliği içerisinde çok önemli çalışmalar yapılmaktadır.

Göbeklitepe hakkında çıkan asılsız haberler Şanlıurfa’nın turizmine balta vurmaktan başka hiçbir işe yaramamaktadır. Hem mesleki anlamda hem de bireysel olarak hissettiğim sorumluluklardan dolayı dün alanı ziyaret ettim. Gerçekleri tüm kamuoyu ile paylaşmak bir vatandaşlık görevidir. İnşaat çalışmaları kapsamında yapılan otopark alanı, kazı alanına yaklaşık 1,5 km uzaktadır. Alana giriş yapılan gişelerden itibaren arkeolojik kazı çalışmalarının bulunduğu noktaya kadar bir yaya yürüyüş yolu inşaa edilmektedir. Yürüyüş yolunun her iki tarafına kaldırım taşları döşenmekte ve kaldırım taşlarının birbirine tutunması için taşların arasına fotoğraflarda da görebileceğiniz gibi inşaat tekstilinde kullanılan çok özel ve maliyetli kumaşların üzerinde çimento dökülmektedir. Bu kumaşlar zemine serildikten sonra üzerinde yapılan hiçbir betonlama çalışması altında kalan alana zarar vermemekte ve istenildiği zaman kumaşlar sayesinde yine zarar verilmeden çok kolayca sökülebilmektedir. Dökülen bir karış beton bile toprakla temas etmemektedir. Alanda yapılan çalışmaların çimento ve betonla ilgili olan kısmı sadece kaldırım taşlarından ibarettir. İki yana yapılan kaldırım taşlarının arasında kalan yürüyüş yolu sadece kum ve taş kullanılarak el işçiliği ile Arnavut kaldırımı taşları ile döşenmektedir.

                     

Alanın enerji ihtiyaçlarını karşılamak için bilime ve çevreye duyarlı çalışmalar yapılarak güneş enerjisi panelleri döşenmektedir. Çünkü bu paneller sayesinde alana elektrik altyapısı döşenirken verilecek tahribatın önüne geçilmek istenmiştir.

Arkeolojik alanın etrafındaki yürüyüş yolları sadece ahşap bloklardan inşaa edilmiş olup, desteklenmesi için sadece demir direkler kullanılmıştır. Alanın turizme açılması, otopark alanı, gişeler ve diğer tüm yapılar 1995 yılından beri dünyanın farklı yerlerinden gelen arkeologların ve diğer alanlardaki bilim adamlarının yaptıkları tespitler göz önünde bulundurularak planlanmış ve çalışmalar bu planlara istinaden yürütülmüştür. Yapılan hiçbir çalışma arkeolojik buluntulara zarar vermemekte, aksine müthiş bir koruma bilinciyle devam etmektedir.

Şanlıurfa’da Göbeklitepe için eli öpülesi bir çaba sarf edilmektedir. Asılsız haberlere inanıp gerçeği araştırmadan yapılan paylaşımlar sadece Şanlıurfa’ya değil, genel anlamda ülke turizmine çok büyük zararlar vermektedir. Göbeklitepe yakın zamanda tüm dünyanın dikkatini çekecek bir turizm potansiyeline sahiptir. Dünyanın hiçbir yerinde şimdiye kadar keşfedilmemiş bir değere sahibiz. Şimdiye kadar ispatlanmış en eski insanların yaşadıkları bölge burasıdır. Burada yapılan çalışmaları baltalamak yerine, tanıtımına destek vermek öncelikle tüm turizmcilerin, sonra da tüm vatandaşlarımızın görevidir. Karalama kampanyalarının gazına gelip sosyal medya paylaşımları yapmak yerine Şanlıurfa’ya gelin, Göbeklitepe’yi görün, insanlığın başladığı yere tanık olun ve yaklaşık 11.000 yıl öncesine ait tarihi hissedin. Şanlıurfa’dan sevgilerle…

banner32
Son Güncelleme: 31.03.2018 20:51
Anahtar Kelimeler:
Çağla KosovaGöbeklitepe
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner343

banner324

banner174

banner242

banner335