banner302

banner265

banner292
banner129

Endüstriyel kapitalizmin etkisi ile birlikte 1980’li yıllardan sonra tüketime odaklanan yaklaşımlar önem kazanarak, insanın kendisine yabancılaştığı bir değer yaratmıştır. Tüketim kültürü, insani değerlerin ters yüz olduğu, nesnenin insanlardan daha değerli hale geldiği ve maddi ürünlere aşırı değer verilen yaşam tarzıdır.  Kapitalizm, insanı tüketimin hem öznesi hem de nesnesi haline getirerek, insanın kimliğini zedeleyen, her şeyin bir gösteriye dönüştüğü  bir tüketim toplumu yaratarak insanı, kendi öz varlığına ve kavramlarına yabancılaştırarak onu duyarsızlaştırıp, değerlerini umursamayan, hiçbirşeyden tatmin olmayan, üstünlük mücadelesi içinde olan bir nesneye dönüştürmüştür. 

Aslında Tarihte gösteri tüketimine yönelik tercihler sanayi öncesi döneme yansıyan örneklerleriyle doludur. 16. ve 17. yüzyıl İngiltere’sine kadar uzanan,  saray camiasında gelişmiş ve buradan Avrupa’ya yayılmıştır. O dönemde yaşayan soylular taşrada kendilerini fark ettirmek için herhangi bir çaba göster- mezken, kraliçenin saray camiasında düzenlediği toplantılarda diğer soylulardan farklı olabilmek ve kraliçenin ilgisini çekebilmek için kıyafetler, takılar, kendi düzenledikleri ziyafetler ile ön plana çıkmanın yollarını arıyorlardı.

Dikkat çeken nokta ise gelirleri ile yalnızca ihtiyacı olan şeyleri değil, aynı zamanda arzularına da hitap eden lüks ürünleri de talep etmişlerdir. Tüketilen şey, yalnızca nesneler değil, göstergeler ve imajlar olmuş, hayaller, imajlar ve hazlar tüketim unsuru olarak önem kazanmıştır.
Bireyleri tüketime yöneltmek amacıyla büyük harflerle yazılan mutluluğun,  önemli olduğu çağımızda her şeyi hiçe sayarak mutlu olma yoluna giren insan, ona mutluluk getireceğini düşündüğü ya da ona mutluluk getireceği düşündürülen tüm metaları elde etme yoluna sokulmaktadır. Gerçek ihtiyaçları yerine,  yapay isteklere sığınılarak tüketim kültürünün yarattığı nesnelerin bereketi içinde sınırsız arzularını tatminine yönlenelik kısırlık yaşamaktadır.

banner130
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242