'YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARI TBMM ÇATISI ALTINDA SÜRECEK'

Fatih Erbakan: Türkiye’de halkın yüzde 45’i açlık sınırının altında Fatih Erbakan: Türkiye’de halkın yüzde 45’i açlık sınırının altında

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 80. Genel Kurulu kapsamında düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmada, TOBB’un yeni yönetim kuruluna seçilenlere başarı diledi. Kurtulmuş, 2 milyona yakın iş insanının, tüccar ve sanayicinin oluşturduğu bu büyük ailenin, aslında geleneksel ahilik kültürünün bugünkü yansıması olduğunu belirtti. Son dönemde yürütülen anayasa çalışmalarına değinen Kurtulmuş, TBMM’nin üzerine düşen sorumlulukların en başında gelenlerden birisinin yeni bir anayasayla iki darbenin ürünü olan mevcut anayasayı sivil, demokratik, kapsayıcı, kuşatıcı bir çerçeveye oturtmak ve yoğun şekilde yapılan tartışmalar sonucu Türkiye için en hayırlı sonucu çıkarabilmek olduğunu söyledi. Açık, şeffaf ve iyi belirlenmiş olan bir süreci yürütmek için azimle, gayretle çabaladıklarını vurgulayan Kurtulmuş, "Meseleyi birtakım kısıtlar altında tutmamak için, birtakım siyasi tartışmaların konusu haline getirmemek için bütün bu süreci siyasi partilerimizle birlikte TBMM çatısı altında sürdüreceğiz" dedi.

Kurtulmuş, siyasi partilerin anayasasının olmayacağını, siyasi partilerin anayasa tekliflerinin olacağını vurguladı. Mecliste grubu bulunan ve grubu olmayan partilerin hepsinin görüşlerini alacaklarını belirten Kurtulmuş, "Ayrıca nasıl bir yöntemle bir araya geleceğimizi bütün bu tartışmaların sonucu hep beraber belirleyeceğiz. Yine sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin, hukuk camiasının ve ‘Benim de bu konuda bir fikrim var’ diyen herkesin sürece dahil olabileceği bir süreci birlikte yöneteceğiz. Böylece bu milletin anayasa yaptığı demokratik bir sürecin olgunlaşmasını ve sonuç alınmasını sağlayacağız" diye konuştu.

'DEMOKRASİDE YAPILMAYACAK TEK ŞEY YUMRUK SALLAMAK'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden beklenti ve temennilerinin yeni anayasa çalışmalarına çok ciddi bir şekilde katkı sunulması olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, bunun için Türkiye’nin en güçlü, köklü sivil toplum kuruluşlarından birisi olan TOBB’un bu sürece bütün gücüyle destek vereceğine inandığını söyledi. (DHA)