banner302

banner265

banner292
banner129

Çıplaklıktan utanma kavramına dünyanın farklı yerlerinde başka anlamlar yüklenmekte. Dinde olması gereken kurallarıyla bütünleşerek, farklı çağlarda farklı kültürlerde, değişiklik göstermektedir.

Ama şu bir gerçek ki çıplak insan birbirine benzer. Cinsiyet dışında çok az ayırt edici işaret içerir. Giysiler vücudun tercih edilen şekilde sergilenmesine ve bedenin sadece örtünmesine değil, aynı zamanda kişinin kimliğini ve hayata bakış açısını yansıttığı bir ayna gibi karşımızdaki insanın duruşu yani yaşama bakışı hakkında ön izlenim sağlamamız konusunda bize çok yardım etmektedir. 

İslam kültüründe giysinin anlamı örtünmek, bakışlardan kaçmak için iken, batı kültüründe giyinmenin amacı süslenmek, karşısındakinin gözünde bir yer edinmektir. 

“Cüppe ile papaz olunmaz, ama cüppe papazı ele verir” sözü de giyimin insanın kimliğini açığa çıkaran en önemli kod olduğunu ifade etmektedir.

Tarihin akışı içinde örtünme, yerini giyinmeye bırakmıştır. Giyim de estetik ile birleşince, ortaya çıkan tablo modayı doğuran kaynağa aracılık etmektedir.

Moda en genel anlamıyla değişimi ifade edip, doğanın verdiklerinden başka, kişinin sonradan kazandıklarını yani kişisel, sosyal ve inanç bakımından farkını gösterme fırsatı verir. İnsanın özünde bulunan özel olma isteği, bireyin modaya yönelmesini veya modadan kaçmasını açıklamaktadır. 

Renklerin, modadaki en önemli unsur olduğuna inanmaktayım. Renklerin karşıdaki kişinin kısa bir analizle kültürünü, yaşam tarzını yansıtan bir araç olmasının nedeni çağrıştırdığı psikolojik etkiden kaynaklanmaktadır.

Her insanın renklere farklı tepkiler gösterdiği bilinmektedir. İnsanların renklere karşı farklı tepkiler vermesinde, kişilik oluşumları, eğitim durumları, bilinçaltında bastırılmış olan duyguları gibi birçok neden barındırmaktadır.

Renklerin insanda oluşturduğu çağrışımlar olumlu yada olumsuz kişiliğimize ve ruh halimize çok yön vermektedir. Psikolojik etkisiyle beraber sembolik etkisi de vardır.  

Örneğin kırmızı renk; aşk, öfke, ateş. Beyaz renk; masumiyeti bildirir. Siyah renk ise ölüm, keder, yas gibi çağrışımlar yaparak çoğu kültürde olumsuz çağrışımlar yaratır.

Tabii ki tüm olumsuz özelliklerinin aksine siyah, aynı zamanda asil duruşu ve zerafeti simgelemesi bakımından en çok tercih edilen renkler arasında yerini almıştır.

banner130
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cenk dağlı 2019-12-07 21:17:42

Yazılarınız muhteşem ötesi... tebrik ederim sizi

Avatar
Cevdet Öztürk 2019-12-06 16:32:42

"Moda en genel anlamıyla değişimi ifade edip, doğanın verdiklerinden başka, kişinin sonradan kazandıklarını yani kişisel, sosyal ve inanç bakımından farkını gösterme fırsatı verir." Modanın, değişik toplum, inanç ve kültürlerdeki farklı tezahürünün sebebi özetlenmiş bu ifadelerle. Mehmet Sait Bey'in modayı yorumlamalarını da , büyük zevkle okuyup bilgileniyoruz. Başarılarının devamını diliyorum.

Avatar
Eren Atakay 2019-12-07 13:09:54

Yazılarınızı takip ediyorum, sonuna kadar okutuyor.

Avatar
gül 2019-12-11 00:53:42

islam kültürü ve batı kültürü ile kastetmek istediğiniz şeyin çok da iyi niyetli olduğunu düşünmüyorum. islam kültürü temelli bir karşılaştırma yapılcaksa karşısına "hristiyan" kültürünü (ki sadece dinlerin kültürü oluğ olmadığı tartışması bile ayrı bir şey), batı medeniyeti kültürü tartışması yapacaksanız da karşısına "anadolu", "doğu" veya "orta doğu" kültürlerinden neyi koymak istiyorsanız onu koymak daha mantıklı.

banner324

banner174

banner242

banner335