banner154

banner228
08 Şubat 2019 Cuma 15:47
Kadınlarda mastektomi sonrası meme rekonstrüksiyonu

Medical Park Antalya Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Doç. Dr. Dilek Şenen, kadınlarda mastektomi sonrası meme rekonstrüksiyonu hakkında merak edilenleri cevapladı. 

Meme rekonstrüksiyonu nedir? 

Kanser ve benzeri nedenlerle alınmış memenin yerine yenisinin yapılmasına “meme rekonstrüksiyonu” denir. Meme rekonstrüksiyonu, günümüzde hastayı memnun etme açısından önemi olan ameliyatlar arasında yer almaktadır.

Gelişen teknoloji ve teknikler sayesinde artık diğer memeye çok benzer rekonstrüksiyonlar yapmak mümkündür. Çoğu hastada, memenin çıkarılmasınıtakiben hemen rekonstrüksiyon yapılabilir.Böylece, tek ameliyatla alınan meme dokusunun yerine yenisi yapılmış olduğundan hastaya psikolojik destek sağlanarakmastektomi sonrası depresyonu da azaltılmış olur. 

Bazı durumlarda rekonstrüksiyonugeciktirmek gerekli olabilir. Hastalar bazen kanser ameliyatının getirdiği ruhsal ve bedensel yüke bir derekonstrüksiyonun eklenmesini istemeyebilir.Aşırı kilolu, yüksek tansiyonu olan ve aynı zamanda sigara içen hastalarda beklemek gerekebilir.

Meme rekonstrüksiyonunun zamanlamasına genel cerrah, medikal onkolog, radyasyon onkoloğu, plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanı birlikte karar vermelidir. Hastanın beklentileri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Mastektomi sonrası yapılacak cerrahi planlama için birden fazla seçenek vardır ve hangi yöntemin uygulanacağına plastik cerrah ve hasta birlikte karar vermelidir.Meme dokusu kişinin kendi dokusuyla (flep) ya da protez ve doku genişleticilerle yapılabilir.

En sık kullanılan tekniklerden biri, derinin genişletilmesi ve sonrasında protez konulmasıdır. Mastektomi sonrasıbu ameliyatlarda, ilk aşamada göğüs duvarı derisi ve kasının altına bir doku genişletici konulmaktadır. Ameliyat sonrası (eğer doku şişirilmeye uygunsa) periyodik olarak hasta, doktor ziyaretlerine gelir ve doku genişletici serum fizyolojik ile şişirilmeye başlanır. Yeterince doku kazancı elde edilince, yani doku gevşeyip iyileşince, ikinci bir ameliyat ile doku genişletici çıkartılıp bir protez yerleştirilmektedir.

Ayrıca, günümüzde kullanılan silikon içeren ve şişirilebilen doku genişleticiler de mevcuttur. Bu materyaller yerleştirildikten sonra şişirilebilir ve yeterince doku kazancı ve meme hacmielde edildikten sonra çıkarılmayıp vücutta bırakılabilir. Genellikle, bu tip doku genişletici protezler her iki meme dokusu da alınmış hastalarda tercih edilmektedir. Eğer mastektomi esnasında yeterince kas ve deri dokusu mevcut ise, mastektomi ile beraber eş zamanlı protez konabilir. 

Kişinin kendi dokusuyla (fleple) meme rekonstrüksiyonu nasıl yapılır?

Protez ve doku genişleticiyle rekonstrüksiyon dışında diğer seçenek, hastanın kendi dokusuyla meme yapılmasıdır ki; bunun için vücudun farklı bölgeleri tercih edilebilir.

Sırttan, karından,uyluktan veya kalçadan doku alınmaktadır. Bu dokular bir miktar deri,yağ, damar ve kas dokusu içermektedir. Buna,kişinin kendi dokusuyla, yani, fleplerekonstrüksiyon denir.Flepler, kendi damarlarıyla aktarılabileceği gibi “mikrocerrahi” denilen ve mikroskop kullanılarak alınan dokunun kendi damar yatağından ayrılıpgöğüs ön duvarındaki alıcı damarlara dikildiği yöntemle de memeyi oluşturmak için kullanılabilir.

Yukarıda bahsedilen her iki cerrahi yöntem de protezle ve doku genişleticiyle yapılan onarımdan daha kapsamlı ameliyatlardır. Hem dokunun alındığı bölgede, hem de memenin yapıldığı bölgede izler olacaktır ve iyileşme süreci protez yöntemine göre daha uzundur. Ancak,fleple onarımın en büyük avantajı; sonuç daha doğaldır ve yapılan meme daha yumuşaktır. Fleple meme rekonstrüksiyonu hastaya ek avantajlar da sağlamaktadır. Eğer karın dokusu kullanılıyorsa,hasta, fazla deri ve yağlardan kurtulur.

Ayrıca, fleplerleprotezlerbirlikte kullanılarak da meme dokusu yapılabilir.

Meme rekonstrüksiyonu için son zamanlarda, hastanın kendi yağ dokusu “liposuction” yöntemiyle alınıp daha önceden yapılan meme rekonstrüksiyonunun asimetrisi ve deformitesini düzeltmek için kullanılmaktadır.

Meme başı (nipple) ve kahverenkli yuvarlak bölgeyi (areola) oluşturmak için ise, yine hastanın kendi vücudundan yapılan flep dokusundan yararlanılabilir. Bazı hastalar meme başı istememekle birlikte, areola için dövme (tatoo) tercih etmektedirler.

Genellikle, yeni yapılan memenin karşı taraftaki normal memeye uyum sağlaması için normal memenin biraz küçültülmesi, kaldırılması veya büyütülmesi gerekebilir. Ancak, bu ameliyatlarda da yara izleri oluşmaktadır. 

Hastanın mastektomi sonrası fleplere konstrüksiyon ameliyatından sonra normal yaşama dönmesi yaklaşık 6 hafta sürebilir. Bu süreç,protez ameliyatı sonrası daha kısa olabilir. Rekonstrüksiyon ile normal duyu kazanılmaz; ancak, zaman içinde bir miktar duyu gelebilir. İzlerin çoğu zaman içinde solabilir. Fakat, bu süre bir yıldan fazla sürmektedir ve hiçbir zaman izler tamamen kaybolmaz. 

Bu iki yöntemin avantajları ve dezavantajları nelerdir? 

İmplant ile onarımın avantajlarını sıralayacak olursak; implant ile onarım daha basit, kısa sürede yapılan, vücutta ek izin yapılmadığı,hastanede kalma süresinin daha kısa olduğu, iyileşmenin daha kolay olduğu bir yöntemdir.

Dezavantajları ise; sürekli hastaneye gidip gelme durumu, her şişirme sonrası gerginlik hissi ve ağrı, doku genişletme süresinin uzunluğu ve ikinci bir ameliyat gerekliliği olarak belirtilebilir. 

Diğer yandan, otolog doku ile onarım; daha simetrik ve doğal görünümlü memelerin oluşmasında implant ile onarıma göre daha etkin,daha kalıcı sonuç veren, kilo alıp vermeye karşı daha uyumlu, revizyon (düzeltme) sayısı daha az olan bir yöntemdir.

Dezavantaj olarak ise, hem alındığı yerde hem de meme dokusunun oluşturulduğu yerde izlerin kalmasını söyleyebiliriz.

Kadın hangi yaşta olursa olsun güzeldir. Kadınların estetik beden algısında ön planda yer alan meme rekonstrüksiyonu, hasta ve plastik cerrah için özel bir süreç olmakla birlikte hem mental hem fiziksel olarak kadınlarda yüz güldürücü sonuçlar sağlamaktadır. 

banner32
Son Güncelleme: 09.02.2019 09:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner157

banner174

banner241