banner228
16 Ekim 2020 Cuma 21:29
Dilinizdeki yara canınızı yakmasın...

Dil üzerinde oluşan yaralar hayatınızı olumsuz etkileyebilir ve bu durum özellikle yemek yerken canınızı sıkabilir. Dilde oluşan yaraların nedenlerini öğrenerek buna nasıl bir çözüm bulacağınıza dair tüm detayları yazımızda sizlerle paylaştık!

Sindirimin ilk başladığı ana organlardan biri olan dil, konuşma biçiminden çıkarılan seslere kadar birçok işlev için kullanılır. Dilin bu denli önemli bir organ olması sebebiyle dil üzerinde çıkan yaralar yaşam kalitenizi düşürebilir. Özellikle dil üzerindeki yaranın neden oluştuğunu iyi bilirsenize daha sonrasında uygulanacak doğru adımlarla bu sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Unutmayın ki dil yarası ciddi rahatsızlıkların da habercisi olacağından ilk önce uzman bir hekimden yardım almayı denemelisiniz.

Hassas bir yapıya sahip olan dil yüzeyi, her daim nemli oluşu sebebiyle bakterilerin gelişmesi için uygun bir ortam oluşturur. Kimi zaman yanlış mekanik müdahaleler kimi zaman ise ağız içinde oluşan hastalıkların sonucu olan dil yarası, yaşam kalitesini düşürebilir. Dil üzerinde kendiliğinden oluşan yaralar görüldüğünde bu durumda ilk iş uzman bir hekime danışarak sorunun ne olduğunu anlamak olmalıdır. İç hastalıkları veya kulak burun boğaz sorunları da dil yarasının oluşmasında etkili faktörler olabilir. Yaş ya da cinsiyetle ilgili bir ayrım olmaksızın dil yarası herkeste görülebilir. Dil yüzeyi dil kazıma işleminin yoğun olarak yapılmasında dolayı zarar görebilir ve bu durumda da kanamalı dil yaraları oluşabilir.

Öncelikle dil yarasının sebebi öğrenilmelidir. Dil yarası ilacı olarak kulaktan dolma bilgilere itibar edilmemelidir. Dil üzerindeki yaralara uygulanacak bitkisel çözümler ise güvenilir kişiler tarafından verilen tarifler doğrultusunda oluşturulmalıdır. Herkes için aynı yöntemler çözüm getirmeyeceği için bu durumda ilk danışılacak kişi kulak burun boğaz doktoru olmalıdır.

Gastrit sorunu nedir?

Birçok faktör aslında dil üzerinde yara oluşumuna neden olur. Kullanılan ilaçlar, yanlış yapılan mekanik müdahaleler, sindirim ile ilgili sorunlar gibi birçok etmen dil yarası aft gibi sorunları ortaya çıkarır. Fissürlü dil hastalığı halk arasında yaygın olarak görülmektedir. Dilde kabarcıklar meydana getiren fissürlü dil hastalığı, bakteriyel sorunların çoğalması ile belirgin bir şekilde ortaya çıkar.

Dil yarası oluşumundaki bir diğer etmen ise gastrit rahatsızlığıdır. Ciddi gastrit sorunu olan kişilerde yemek borusunun başlangıcından itibaren görülmeye başlayan yaralar dilin arka bölgesinde yoğunlaşır.

Bir diğer etmen ise bağırsak hastalıklarıdır. Vücudun birçok bölgesini olumsuz etkileyecek olan sindirim sorunları ağız içindeki hassasiyeti de etkileyebilir.

Hassas bir yapıya sahip olan dil üzerinde oluşan yaraları tedavi edici bazı krem veya solüsyonlar bulunur. İlaç tedavisinde mutlaka bir uzman doktor tarafından uygulanması gereken krem veya benzeri formlu ilaçlar belirtilerin tamamen ortadan kalkmasına ve sorunun ana kaynağının bulunmasına büyük oranda yardımcı olur. Dil yarası için krem tavsiyesi mutlaka uzman doktor veya eczacı tarafından yapılmalıdır.

Dil yarasına ne iyi gelir?

Hastaların birçoğu dil yarasını önemsemeyerek hayatlarına devam eder. Yalnız belirtilerin arttığı dönemlerde şikayetleri de doğru orantılı olarak çoğaldığı için hayatı olumsuz etkileyen bazı sorunlar yaşanabilir. “Dil yarasına ne iyi gelir?” sorusuna cevap bulmak isteyen kişilerin ilk önce yapması gereken ise dahiliye bölümüne giderek sorunun kaynağını bulmaktır. Diğer yandan bu şikayet üzerine hastalar kulak burun boğaz bölümüne de giderek sorunlarını dile getirebilir. Her iki bölüm de gerekli olması durumunda farklı uzmanların dil üzerindeki yaraları görmeleri için hastaları yönlendirebilir. Hekimin vereceği reçete günü gününe uygulanarak dil üzerinde oluşan yaraların iyileşmesi beklenir.

Evde dil yarası nasıl geçer?

Hayatı olumsuz etkileyen dil yarası için birçok hasta, “Evde dil yarası nasıl geçer?’’ sorusuna cevap aramaktadır. Belirtiler hafif ya da ağır olsun bu durumdan muzdarip olan kişilerin ilk yapması gereken ağız hijyenine önem vermektir. Karbonatlı veya tuzlu su ile gargara yapmak ağız içi hijyenin sağlanması için büyük fayda sağlayacaktır. Bu yüzden dil yarası olan hastaların şikayetleri artmadan tuzlu su ile gargara yapmaları ve akabinde uzman bir hekime görünmeleri şarttır. Yaranın büyüklüğü, rengi, acı hissi yaratması, batması ya da kanaması gibi durumlarda kişiler vakit kaybetmeden ilgili birimlere yönelmelidir. Son derece hassas olan dil yapısı kişilerin yiyecek ve içeceklerden sonra acı hissine sebebiyet veriyorsa dilin arka bölgesi iyice öne çıkarılarak oluşan lezyonlar gözlemlenebilir. Her zaman dilin ön bölgesinde yara oluşumu gözlenemeyebilir. Bu durumda dilin altı ve derin dil bölgesi detaylı bir şekilde incelenmelidir. Yaraların dilde mi yoksa ağız dokusunda mı olduğu bilinmelidir. Dil yapısının kimyası gereği sürekli nemli olması gerektiğinden, dil yarası kuruluk veya stresle ilgili sebeplere bağlı olarak da görülebilmektedir. Uzun süreli geçmeyen dil yaralarının altında kötü beslenme alışkanlıkları ve sigara gibi ağır etmenler bulunabilir. Kişiler ilk önce hayat tarzlarını değiştirmeli ve dil yaralarını önemseyerek mutlaka uzman bir hekime başvurmalıdır.

Dil yarası sürekli olarak ortaya çıkabilmektedir. Vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı olan dil yarası ortaya çıkabilmektedir.

Dil yarasına ne iyi gelir?

Bal: Bal dil yarasına en iyi gelen doğal tedavi seçenekleri arasındadır. Bal son derecede faydalı olan bir gıda olduğu ayrıca bir o kadar da lezzetlidir. Katkısız olarak üretilmiş olan ballar tüm ağız içi yaralarını ve dil yaralarını tedavi etmektedir. Her gün 2 yemek kaşığı bal tüketerek dil yaralarından kolayca kurtulabilirsiniz. Ayrıca bal yeni dil yarasını da ortaya çıkmasını engeller.

Gargara: Ağız gargarası yaparak dil yarasını doğal yollardan tedavi edebilirsiniz. Karbonat ve tuz ile birlikte karışım yaparak dil yarasını tedavi edebilirsiniz. Aynı zamanda gargara boğaz enfeksiyonuna son derecede iyi gelmektedir. Günde 3 kez gargara yapılarak dil yaralarından ve ağız yaralarından kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Şalgam Suyu: Dil yaralarına ve ağız yaraları için son derecede etkili olan şalgam suyu etkili bir çözüm metodu arasındadır. Şalgam suyu doğal anti bakteriyel özelliği olan bir doğal gıdadır. Bu özelliği ile birlikte dil yaraları kısa sürede ortadan kalkmaktadır. Şalgam suyunu dilerseniz direkt olarak içebilir ya da yara olan bölgeye gargara yapabilirsiniz.

Lavanta Yağı: Lavanta yağı dil yaralarını geçirmesi açısından etkili bir tedavi seçeneğidir. Özellikle iltihaplı bölgeye pamuk yardımı ile birlikte sürebilirsiniz. Dil yarası doğal olarak iltihaplı olacaktır. Lavanta yağının doğal olarak iltihap giderici özelliği bulunur. Gönül rahatlığı ile lavanta yağını kullanabilirsiniz. Lavanta yağını direkt olarak gargara yaparak kullanabilirsiniz.

Hangi tedavi yöntemleri uygulanır?

Karbonat ve Su: Karbonat ve su karışımı doğal olarak bir iltihap gidericidir. Dil yaralarını sık sık çekiyorsanız karbonat ve su karışımını sizler de deneyebilirsiniz. Karbonat ve su 1 çay kaşığı kadar dilinize ilave ederek bütün bu şikayetlerinizden kısa süre içerisinde kurtulacaksınız. Karbonat ve su karışımını macun kıvamına getirdikten sonra uygulayabilirsiniz. En etkili doğal tedavi seçenekleri arasında yer alan bu karışımı her yaştan itibaren uygulayabilir ve etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Kabartma Tozu ve Su: Kabartma tozu ve su karışımı da dil yaralarına oldukça iyi gelen alternatif doğal tedavileri arasındadır. Bir paket kabartma tuzunu bir bardağın içinde kabarttıktan sonra üzerine su ilave edebilirsiniz. Bu karışımı da pamuk yardımı ile dilinize sürebilirsiniz. Bu uygulama ile birlikte kabartma tozunun yatıştırıcı ve acıyı dindirici özelliği olduğunu göreceksiniz.

Propolis: Propolis mucizevi bir doğal gıdalar arasındadır. Propolis bitkisi doğal yaraları gidermek için en etkili çözüm metotları arasındadır. Çay bardağının yarısı kadar propolis bitkisi ilave ederek dil yarası üzerine ilave edebilirsiniz. Tüm uyuşukluğu ve iltihabı alacak olan bu doğal gıda son derecede dil yaraları için etkilidir.

Meyan Kökü: Meyan kökü dil yaraları üzerinde etkili bir diğer doğal gıdadır. Uzman doktorlar tarafından da önerilen meyan kökünün faydaları saymakla bitmez. Meyan kökü ile birlikte suyu karıştırarak macun kıvamı elde edin. Ardından bu kıvamı dil üzerine ekleyebilirsiniz. Dil yaralarının kısa sürede ortadan kaybolduğunu ve bu durumun tekrarlamadığını sizler de göreceksiniz.

Bu yaraya neler sebep olur?

Bulaşıcı Enfeksiyonlar: Bulaşıcı enfeksiyonlar ağız yaralarının başlıca sebepleri arasındadır. Dil yaralarını ortaya çıkaran bulaşıcı enfeksiyonlar tekrarlayan bir ağız yarasına da sebep olur.

Yetersiz Ağız Temizliği: Ağzı yeterince temizlememek ve diş ipi kullanmamak dil yarasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı bol bol ağız temizliği yapmak dil yarasına sebep olmaktadır.

Behçet Sendromu: Behçet hastalığı olarak da bilinen dil yarası aynı zamanda behçet sendromu olarak da bilinmektedir. Behçet sendromu dil yarasının başlıca sebepleri arasında olarak gösterilmektedir. Eğer sürekli olarak dil yarası şikayetlerine sahipseniz behçet sendromu dikkate alınmalıdır. Bunun için detaylı bir muayene gerekir.

MYGazete Haber Merkezi

Emel Gümüş
Meslek hayatına Antalya Yeni İleri Gazetesinde başladı. Daha sonra uzun yıllar Beyaz ve Fotospor Gazetelerinde görev yaptı.
banner32
Son Güncelleme: 16.10.2020 21:47
Anahtar Kelimeler:
Son DakikaDil Yarası
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner343

banner324

banner174

banner242