banner302


banner292
banner228
29 Nisan 2019 Pazartesi 17:01
Çocukla anne arasındaki en özel bağ hayat kurtarıyor!

Akdeniz Üniversitesi Teknokent'te faaliyet gösteren BabyLife Kordon Kanı Bankası Araştırma Direktörü Uzman Doktor Durmuş Burgucu ile ebeveynlerin hakkında çok da bilgi sahibi olmadığı, çocuğunuz için belki de yapacağınız en büyük yatırım olan kordon bağı kanı ile ilgili tüm detayları MYGazete.com okurları için konuştuk.

Kordon kanı nedir ve neden saklanmalıdır?

Kordon Kanı, doğumdan sonra, göbek kordonu ve bebeğin eşi dediğimiz plasenta da kalan kandır. Oldukça zengin bir kök hücre kaynağı olup, başta kan kanserleri olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde kullanılabilmektedir.

Bilimsel veriler bize şunu söylüyor. Kök hücre ve hücresel tedaviler önümüzdeki orta ve uzun vadede birçok tıbbi alanda insan sağlığına fayda sağlayacak. Bu genel bir perspektif ama bununla ilgili somut veriler de var.

Kemik iliği nakli ihtiyacı duyulan durumlarda kordon kanı artık tartışmasız bir kök hücre kaynağı olarak kullanıyor. Dünyada 35.000 ünite kordon kanı nakil edildi.

Bu özellikle lösemi, lenf kanseri, çocukluk çağı tümörler gibi şu an tedavisi zor olan ölümcül hastalıklarda standart tedavi anlamında uygulandı.

İnsan hücresi tedavilerinde, insan kök hücre tedavilerinde, yenileyici, tamir edici tıp dediğimiz uygulamalarda ve 80’e yakın hastalık grubunda fayda sağlayamaktadır.

Bu nedenle de çocuğun geleceğine yatırım yapmak isteyen aileler bunu tercih etmelidir.


Dünyadaki verilere baktığımızda en çok hangi hastalıklarda karşımıza çıkıyor? 

En çok karşımıza çıkan Akdeniz anemisi. Onun dışında çocukluk çağı tümörler, lösemiler, kan kanserleri, lenf kanserleri, bağışıklık sistemi yetersizliği, immün sistem yetersizliği en yaygın görülenler.

Dünyada da karşımıza  benzer bir tablo çıkıyor.

Bebekten alınan kanı sadece bebek mi kullanabilir, yakın akraba veya hiç tanımayan akraba dışı bir birey de kullanabilir mi?

Burada bebeğin kendisiyle ilgili bir uyum sorunu yok. Aile içi bireylerden en şanslı olanı ise kardeşler. Kardeşe uyma olasılığı kardeş olmayanlara göre çok daha yüksek.

Dolayısıyla uygun tıbbi koşullar olması koşuluyla kendine ve kardeşine kullanabilir. Anne ya da babaya uygulanan bir veri yok elimizde. Akraba dışı bireylere kullanma olasılığı da var.

Orda da tıpkı organ naklinde olduğu gibi doku uygunluk antijenleri gibi bir takım testlerin uygun olması lazım.

Saklanan bu kan bir kereye mahsus mu kullanılıyor?

Şu an standart tedavide tek bir şansı var ama çoğaltma ile kök hücre sayısını arttırmayla ilgili araştırmalar devam ediyor. Günümüzde kemik iliği nakli için kullanılacaksa tek bir tedavi şansı var.

Diğer hastalıklar için çoğaltma işleminin olabileceğine dair az da olsa veriye sahibiz. Vatandaşlarımızın biz bir kere alırız, birden fazla hastaya yeter gibi bir düşünceye kapılmaları doğru olmayan bir yaklaşım olur.

Henüz o aşamada değiliz ama orta vadede o aşamaya geleceğiz.

BabyLife olarak sakladığınız kordon kanını naklettiğiniz oldu mu?

Tabiki de, Son 6 ayda dört tane nakil yaptık. Hastalıkların da üç tanesi Akdeniz anemisi, bir tanesi de bağışıklık sistemi hastalığı.

Önümüzdeki hafta da Ege Üniversitesine göndereceğiz Türk Hematoloji Derneği'nin resmi bilimsel verisine göre toplamda 300’ün üzerinde başarılı nakil yapıldı diyebiliriz.

Kordon kanını saklamak isteyen ebeveyn için süreç nasıl işliyor?  

BabyLife Kordon kanı bankası olarak 81 ilde temsilcimiz mevcut. Türkiye’nin herhangi bir şehrinden veya KKTC’den bizi arayan vatandaşımıza bu hizmeti sağlıyoruz.

Bulunduğu ildeki temsilciyle irtibata geçmesiyle süreç başlıyor. Ardından kadın doğum uzmanına giderek bilgi verecek. Ben kordon kanını saklatmak istiyorum.

İster devlette ister özelde hiç fark etmez. Kordon kanı toplamada yetkili hekimimiz kadın hastalıkları doğum uzmanıdır.

Bir kere annemizin yaptırmak zorunda olduğu tetkikler var.  Uzman hekimimiz son iki ayda anneden bebeğe geçme olasılığı olan dört tane bulaşıcı hastalığın testinin yapması lazım.

Yani anneden bir miktar kan alınıp o testlerin yapılması lazım. Kadın doğum uzmanı annenin sağlığını, anne karnındaki bebeğin sağlığını kontrol edip herhangi bir olumsuzluk olmadığına karar verecek. 

"İlk 5 dakika kritik"

Doğum sırasında ilk 5 dakika içinde kordon kanının torbaya alınması önemli. Beş dakikadan sonra alınabilir ancak şöyle bir olumsuzluk olabilir.

Kan pıhtılaşmaya başlarsa bu sefer toplayacağımız kan miktarı azalır, ürünün kalitesi düşer.

Sonrasında alınan kordon kanının en geç 48 saat içinde hava veya kara yoluyla merkezimize ulaşıyor.

Yönetmeliğe göre hücresel ve mikrobiyolojik kalite kontrol tetkikleri yapıldıktan sonra uygun olan kanlar uzun dönem kalıcı saklamaya alınıyor

Sezeryan veya normal doğum yapan annenin kordon bağı kanında bir farklılık oluşuyor mu?

Hayır. Biz öncelikle doğal olan normal doğumu tavsiye ediyoruz. Sezeryan sonuçta bir cerrahi işlem ile yapılan müdahaledir. Anne adayımız hangisini tercih ederse etsin kordon bağından aldığımız kanda herhangi bir değişim veya farklılık söz konusu değildir.


Saklama tipi, koşulları ve süresi 

Teknik altyapı burada önemli. Dünyada 2 yöntem var. Bir tanesi Türkiye’de sadece bizde bulunan otomatik robot kollu.

Diğeri de normal konveksiyonel ya da geleneksel yöntem dediğimiz normal saklama tanklarında uygulanan yöntem.

Eksi 196 derecede azot gazıyla dolu tank içerisinde muhafaza ediliyor. Dünyada ortalama 25 yıla yakın süre saklanabilmektedir.Çalışmalar bu sürenin her geçen gün arttığını göstermektedir. 

Kapasiteniz nedir ve elinizde ne kadar kordon kanı mevcut?

Kapasitemiz sonsuz diyebilirim bunu lego gibi düşünebiliriz. Her yeni kordon kanı ile aslında eklenenden daha çok yer açılıyor.

Akdeniz Üniversitesi Teknokentte içerisinde bulunan laboratuarlarımızda ise hali hazırda yaklaşık 4000 ünite kordon kanı saklanmaktadır.

Ücret nedir? 

Otomatik kollu sistemde 4000 TL, geleneksel sistemde 2750 TL bir defaya mahsus bir işlem bedeli mevcut.

Bu işlem bedeli kanın alınması, testlerin yapılması, ilgili torbalar ve kullandığımız ekipmanları kapsamakta.

Bir de yıllık saklama kirası 600 TL bir bedel.  

Sağlık bakanlığından veya kamu kuruluşlarından şirketlere veya kişilere teşvik var mı?

Devletimizin kurum veya kişi bazında bir desteği yok. Kordon kanını kişisel olarak saklatmak isterseniz eğer özel kordon kanı bankacılığı şirketlerinden yapabiliyorsunuz sadece.

Bunun dışında devletimizin bu konuyla alakalı kendi altyapısını geliştirme ile ilgili ciddi yatırımları var.

Türkiye, dünyada kordon kanı bankacılığında hangi konumda?

Hem uygulama hem depolama hem bilimsel yeterliliği ve altyapısı, tecrübesi,insan kaynağı anlamında Türkiye dünyada rahatlıkla ilk beşe girer.

BabyLife Kordon Kanı Bankası olarak hedefiniz nedir?

Bizim üniversitemiz doku organ naklinde, kemik iliği naklinde tüm dünyada saygın olan bir kuruluş.

Hücresel tedaviler, kök hücre, doku organ ve kemik iliği naklinde kullanım olasılığı ve şekli giderek artıyor.

Biz de bu üniversitenin içinde hem bilim anlamında yeni projeler yeni bilgiler ortaya koyup hem işlem hacmimizi genişletmek, hem de farklı kök hücre kaynaklarını saklamak istiyoruz.

Bununla birlikte insan kaynağımızın da eğitim sürecini ve deneyimini artırma, lisansüstü eğitimler, ulusal, uluslar arası toplantılara katılımlar şeklinde hem insan kaynağı hem altyapıyı artırarak yolumuza devam etmeyi umuyoruz.

Bu da genç bir sektör. Türkiye’de biz ilk kurulandanız. Yeni bilgiler üretmek de bize düşüyor. Bu yüzden de üniversitenin içindeyiz.

banner32
Son Güncelleme: 29.04.2019 17:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner343

banner324

banner174

banner242