banner154


banner165
11 Ağustos 2018 Cumartesi 16:03
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ordu'da açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sel felaketi yaşayan Ordu'nun Ünye ilçesine geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk olarak, selden büyük zarar gören Cevizdere mevkisini helikopterden inceledi. Erdoğan, helikopterinin inmesinin ardından Karadeniz Sahil Yolu'nda bulunan ve kısmen yıkılan Cevizdere Köprüsü'ne giderek burada incelemelerde bulundu, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra burada açıklamalarda bulundu.

'Hedefimiz 3- 4ayı geçirmeden bitirmek'

Bölgede temizleme çalışmalarının belli bir noktaya geldiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Tabii henüz işimiz bitmedi. Öncelikle tabii Karadeniz Sahil Yolu'na eş buradaki köprü ki şu anda malum yıkımı yapılıyor ve büyük oranda tamamlandı. Bu köprü malum 1960'da yapılmış olan bir köprü. Bu köprü modern usullerle yani bir kazıklama sistemiyle yapılmış bir köprü değil. Pabuçlama sistemiyle yapılmış olan bir köprü. Gelen bu sel altını oymak suretiyle köprüdeki bütün o tabiyeleri çökertti ve bunun neticesinde de köprü bu hale geldi. Tesellimiz yani bir kardeşimizin ölümü dışında başka ölüm yok. Allah göstermesin çok daha farklı ölüm haberleri alabilirdik. Yaralı kardeşlerimiz var, onların da tedavileri yapıldı, yapılıyor. Şimdi hedefimiz öncelikle hemen bana göre sağ taraftaki, 1960'da yapılan şu köprüyü bir an önce hemen ihalesini yapacağız. Hedefimiz yani bakan arkadaşımla konuştum, Karayolları yani Ulaştırma Altyapı ile birlikte bu köprüyü bir defa 3-4 ay içerisinde bitirmek. Bunun dışında da malum 8 civarında küçük köprüler var. Bu köprüleri de Ulaştırma Altyapı Bakanlığımız burada yoğun çalışmayla birkaç firmaya buraları ihale etmek suretiyle, bu köprüleri de inşallah yapacağız, bitireceğiz. Daha modern sistemle daha güçlü sistemle bunları da bitirmiş olacağız. Ama süre olarak hedefimiz ben Sayın Bakanımıza da söylüyorum, burayı, tamamını 3-4 ayı geçirmeden bitirmek."'Müşterek çalışmalarla tedbirimizi almış olacağız'

Bölgede Devlet Su İşleri'nin de görev yapacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bütün bunlarla birlikte bir diğer taraftan da buraya tabii biz Devlet Su İşleri'ni de sokacağız. Devlet Su İşleri de burada çalışmalara katılarak, Karayolları ile birlikte özellikle dere ıslahından tutunuz, tahkimine varıncaya kadar, tahkim uzun sürebilir ve bu tahkimle birlikte derede gelecekte feyezan vesaire bu tür şeylerle büyük imtihanlara tabi olmayalım diye düşünüyorum. Bunun için de o çalışmaların da Devlet Su İşleri ile birlikte yapılması gerekecek. Belki bazı yerlerde kolektör ihtiyaçları falan olabilir. Bunların yapımı vesaire bütün bunların çalışmalarını şu anda önce bir durum tespit ile birlikte de adımını süratle aratacağız. Ünye'de büyük ölçekle meydana gelen bu felaketi bundan sonra bir daha Rabbimden niyazımız odur ki görmek istemiyoruz. Diğer ilçelerimizde bu oranda zaten bu tür bir şeyi yaşamadık. Ama az da oralarda da tabi bazı şeyler yaşadık. Bundan aldığımız ibretle, dersle süratle diğer yerlerde de bu tür olayların yaşanmaması için başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere diğer ilçe belediyelerimiz ve ilgili bakanlıklarımız müşterek çalışmalarla Karadeniz'imizde bu tedbirleri de almış olacağız. Tüm Ordulu kardeşlerimin başı sağ olsun diyorum."

'Fındık konusunda kimsenin rahatsızlığı olmasın'

Fındıkla ilgili de açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yalnız şunu çok açık, net söyleyeyim. Tabii burada fındık noktasında bazı hasarlar meydana geldi. Bu hasar tespit çalışmalarını Valilik riyasetinde yürütüyoruz. Bu konuda kimsenin bir rahatsızlığı olmasın. Bu hasar tespit çalışmalarıyla birlikte neyse bunun neticesi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti bunları ödeyecek zenginlik ve kabiliyettedir. Elimizden gelen desteği vereceğiz. Bütün bu hasar tespitten sonra bu çalışma sürecini de başlatmış olacağız. Bunun dışında herhangi bir konutlarda şurada burada varsa bir zayiat, bunlar üzerinde de yine çalışmalarımızı aynen yürüteceğiz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamaları sonrasında bölgeden ayrıldı.
 

‘3-4 ayda tamamlayacağız’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kısmen yıkılan Cevizdere Köprüsü'nü inceledikten sonra Ünye Kaymakamlığı'nı ziyaret etti. Burada selle ilgili brifing aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından Cumhuriyet Meydanı'na geçerek burada otobüs üzerinden kendisini bekleyen vatandaşlara hitap etti.

Yaşanan sel felaketi sırasında bölgedeki çalışmaların takip edilip kendisine rapor edildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ben de bugün bizzat gelerek çalışmaların geldiği noktayı bir göreyim istedim. Bir şehidimiz var, birkaç yaralımız var. Şehidimize Allah'tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza şifalar diliyorum. Kardeşlerim; Bir kaza ve kadere inanmış insanlarız. Bu bizim imanımızın gereğidir ve Ordu'da yaşanan felaket tabi sadece Ordu ile kalmadı, Rize'de, Trabzon'da da yaşandı, bu bölgelerin kaderinde bu var. Atılması gereken bütün adımları atıyoruz, atacağız. İnşallah Cevizdere Köprüsü'nü 3 ay 4 ay gibi bir zaman içerisinde tamamlayacağız. Malum bu köprü 1960 yılında yapılmış, o zamanın imkânları ile yapılmış. Daha sonra bir sahil yolunu yaparken yanındaki köprüyü yapmışız. O da bildiğiniz gibi başarılı bir şekilde farklı bir teknoloji ile yapılmış, orada herhangi bir şey yok, ama öbürü ne yazık ki bu felakette yıkıldı. Bakanım, bakanlarım hepsinin tespiti ile biz bunu İnşallah 3-4 ay içerisinde alışılmış bir ihale tarzıyla değil, hemen süratle yapacağız ihalesini ve köprümüzü bitireceğiz" dedi.

'Bu millet düştüğü yerden kalkar'

Çalışmaların en kısa zamanda tamamlanacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunun dışında tabi 7-8 tane daha biliyorsunuz bağlantı yollarındaki köprüler, köprücükler var onların da talimatını aynı şekilde verdik. Ve bu süre içerisinde o köprüleri de yine farklı firmalara vererek İnşallah onları da yine üç dört ay içerisinde bitireceğiz. Hedefimiz şu: Bu millet azizdir, bu millet güçlüdür, bu millet inançlıdır, ve bu millet evelallah düştüğü yerden çok farklı kalkar. Şu anda gördüğünüz gibi kırma işlemleri devam ediyor ve tabliyeler söküldü. İnşallah süratle bayram, bayram sonrası inşaat 24 saat aralıksız devam ederek 3-4 ayda bitirilecek ve diğer 8 tanesi de bu süre içerisinde onlarda tamamlanacak hedefimiz şu inşallah, tıraş edilen sakal çok daha gür çıkar" diye konuştu.

'Yastığınız altındaki dolarları, euroları, altınları çıkarın'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek fındıkları zarara uğrayan, gerek evleri zarar gören kim varsa Valiliğin hasar tespit çalışmaları sonrasında süratle zararların ödeneceğini söyleyerek, "Ve bu konuda devletimiz güçlüdür. Hiç bundan endişeniz olmasın. Eyvah dolar yok demeyin ha. Bu işimizin bizim dolarla molarla alakası yok. Onların doları varsa, bizim Allah'ımız var rahat olun. Şunu söylüyorum; diyorum ki, gelin yastığınızın altında dolarlar varsa bu dolarları çıkarın, eurolar varsa çıkarın, altınlar varsa çıkarın, olanlara söylüyorum. Hemen bunları bankalara vererek Türk Lirası'na çevirelim ve bunlara en önemli istiklal ve istikbal savaşını bu alanda verelim. Çünkü bunlar o dilden anlıyor" diye konuştu.

'Bizi tehdit ediyorlar'

Hukukun gereği neyse Türkiye'nin onu yapacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizi tehdit ediyorlar. Tehdit dili ile bu milleti asla yola getiremezsiniz. Biz hukuk dilinden anlarız. Biz haktan anlarız, hukuktan anlarız ama böyle tehditten anlamayız. İnşallah bizler hak neyse hukuk neyse onun gereğini yaparız ama tehdide gelince kusura bakmasınlar. Şu anda 'Şunu vermeyeceğiz bunu vermeyeceğiz' ya senin olsun verme. Biz de olanlar bize yeter. Bazıları çekiniyor korkuyor 'Halimiz ne olacak'. Ne olacak ya halimiz biz neleri gördük. Göreve geldiğimizde bizim IMF'e 23.5 milyar dolar borcumuz yok muydu ? 2013'te biz bunu sıfırlamadık mı? Merkez Bankası'ndaki döviz rezervi 27.5 milyar dolar değil miydi ? Biz bunu 136 milyar dolara kadar çıkarmadık mı?  E demek ki yaparız. Demek ki yine biz düştüğümüz yerden evelallah kalkarız. Dün kalktık bu günde kalkarız yarın da kalkarız. Yeter ki benim bu milletim ayakta dursun."
 

'Nato'daki ortağınızı bir papaza değişiyorsunuz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar hep dik durduklarını söyleyerek, "Biz sadece ve sadece Allah'ın huzurunda rükuda ve secdede eğildik. Başka hiçbir yerde asla. Konu ile ilgili olarak buradaki bir rahiple ilgili olarak kalkıp da Türkiye'yi tehditle yola getirmeye çalışmak yanlıştır. Ben buradan tekrar sesleniyorum Amerika’dakilere yazık, yazık siz NATO'daki bir stratejik ortağınızı bir papaza değişiyorsunuz. Bu ülkenin 81 milyon insanı var. 81 milyon insanın bu stratejik ortaklıktaki konumu hiçbir şeyle değişilmez. Bizler bu noktada şu ana kadar duruşumuz neyse, bundan sonra da duruşumuz o olacaktır. Biz kardeşlerim, adaletin gereği neyse onu yaparız. Bugüne kadar adaletten taviz vermedik yine vermeyeceğiz" dedi.

'Biz ne günler aştık'

'Bir olun, iri olun, diri olun, kardeş olun hep birlikte Türkiye olun' çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sizler bizlere hamd olsun 24 Haziranda verdiğiniz desteği ve bu kardeşinizi Cumhurbaşkanlığına getirdiniz. Türkiye bir dönüşüm yaşadı. Bu dönüşümle birlikte şimdi yeni yolda çok daha farklı yürüyoruz ama unutmayın Mart 2019'a da hazır mıyız? Mart 2019'da sandıkları patlatacak mıyız? Size inanıyorum. Siz de bu evladınıza, bu kardeşinize inanın. Hepsini aşarız evelallah. Önümüzde çok daha iyi günler var. Biz ne günleri aştık, nerelere geldik. Ben sizin dualarınıza her zaman muhtacım" şeklinde konuştu.

Nalan Güler
Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 4.Sınıf Öğrencisi. MYGazete.com Editör
banner32
Son Güncelleme: 11.08.2018 16:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner174

banner157