Antalya haber... İlk sanayi kurumlarından olan ANPİL, halkın kullanımına kazandırılıyor. Kepez Belediyesi, ANPİL sanayi kuruluşunu, 'Millet Bahçesi'ne dönüştürecek. Cumhuriyet dönemi endüstri yapılarının en iyi örneklerinden biri olan ve sanayi faaliyetine 1998 yılında son verilen ANPİL, Dokumapark'taki büyük değişim ve dönüşüm örneğiyle yeniden hayat bulacak. Pil Fabrikası ile ilgili müjdeyi geçtiğimiz hafta Ankara'dan veren Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, arazide bürokratlarıyla incelemelerde bulundu. Başkan Tütüncü, Antalya'nın ilk sanayi kuruluşundan biri olan Pil Fabrikası'nın 'Millet Bahçesi' ile taçlanacağını söyledi.

KENTİN YENİ AKCİĞERİ

Fabrika alanındaki değişim ve dönüşüm ile ilgili konuşan Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, “Antalya'ya 3,5 milyon kare yeni yeşil alan kazandırdık. Baktığımız zaman görev yılları içerisinde Antalya'yı çok daha yeşil kılmak için çok üstün bir performansı ortaya koyduğumuzu, kamunun kaynaklarını en güzel şekilde değerlendirerek, şehrin içerisine yeşil alanlar ürettiğimizi görüyoruz. Ve bunların içerisinde temalı olarak ürettiğimiz yeşil alanlar çok uzun yıllar yaşayacak olan alanlar. İşte bunlardan birisi ve en güçlüsü Dokumapark'tı. Şimdi, Dokumapark ile birlikte kente yeni bir akciğer daha geliyor, Pil Fabrikası" dedi.

PİL FABRİKASI HALKIN HİZMETİNE KAZANDIRILACAK

ANPİL'e ait fabrikası alanının tıpkı Dokuma Fabrikası'ndaki koruma mantığıyla yeşil alan olacağına değinen Başkan Tütüncü, “Bunun için çalışmalarımız başlamış durumda. Geçtiğimiz hafta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum ile yaptığımız görüşmenin neticesinde artık buranın mülkiyetiyle alakalı, geleceğiyle alakalı bütün konular netleşmiş oldu. Buranın belediyemize tahsisi gerçekleşecek, buranın üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız işbirliğiyle güzel bir Millet Bahçesi var olacak" dedi. Başkan Tütüncü, "Şunu özellikle ifade etmek isterim ki; bizim en çok üzerinde durduğumuz konu şehrin hatıralarına sahip çıkmak ve şehrin hatıralarının insanımızın geçmişinden izler taşıyan o güzelliklerin üzerine yansıdığı her bir çakıl taşına biz son derece hürmet gösteriyoruz" diye konuştu. Başkan Tütüncü, ANPİL alanının tıpkı DokumaPark alanı gibi muhafaza edilip aynı bakış açısıyla korunacağını vurguladı. [caption id="attachment_585742" align="alignnone" width="640"] ANPİL, Antalya sanayisinin ilk kurumları arasında yeralıyor. 1976 yılında üretime başlayan fabrikanın, 1998 yılında faaliyetine son verildi. Makine Kimya Endüstrisi Kurumuna (MKEK) bağlı fabrika, TSK ile piyasanın pil ihtiyacının bir bölümünü karşılıyordu.[/caption]

FABRİKA EMEKTARLARI UNUTULMAYACAK

ANPİL Projesi hayata geçirilirken bu fabrikanın emektarlarının da unutulmayacağını dile getiren Başkan Tütüncü, “Nasıl ki, Dokuma Fabrikası çalışanlarıyla ilgili orada bir lokal meydana getirdiysek, burada da aynı şekilde pil fabrikasının eski çalışanlarının hatıralarıyla bulaşabileceği, akranlarıyla, yaşıtlarıyla buluşabilecekleri güzel bir ortamı onlara hazırlayacağız" diye konuştu. Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.