banner154

banner228
10 Eylül 2019 Salı 12:38
Veliler dert küpüne döndü!

Eğitim döneminin başlamasıyla çocuklarını okullara ve öğretmenlere teslim eden veliler karşı karşıya kaldıkları sorunlar nedeniyle adeta dert küpüne döndü.

MYGazete Haber Merkezi’ne gelen bilgiler geçtiğimiz yıllardaki sorunların aynen devam ettiğini gösteriyor.

Arayan, mesaj atan veya yorum yapan çok sayıda velinin en çok şikayet ettiği konular arasında sınıfların kalabalığı, ikili eğitimin yapıldığı okullarda ders saatlerinin uygunsuzluğu, bağış istenmesi ve eğitimdeki nitelik sorunları yer alıyor. 

Eğitim yetersiz, yardımcı kitap niye yasaklanıyor?

Kimi veliler yardımcı kitapların alınmaması yönündeki talimatı eleştirirken kimileri de bu kitapların ücretlerinin yüksekliğinden yakınıyor.

Eğitimin yetersizliği nedeniyle öğrencilerin bu kitaplara ihtiyacının olduğunu belirten veliler bu yöndeki kısıtlamanın yanlış olduğunu, ayrıca çocukların eğitimine destek amacıyla yaptıkları kurs giderlerine bir de istenen bağışların eklenmesiyle bütçelerinin ciddi olarak sarsıldığının altını çiziyorlar.

Öğrencilerin okul, dershane ve etütte geçirdikleri zamanın yüksekliğinden yakınan veliler, çocukların spor ve müzik gibi etkinliklere ayıracak vakti kalmamasından, hatta oyundan ve uykudan fedakarlık yapmak zorunda kaldıklarından yakınıyorlar. 

Kalın kuşe kitaplarla dolu ağır çantalar skolyoz riski yaratıyor

Haber merkezimize bir mesaj atan veli de, Antalya’da çok sayıda okulun eğitim saatlerini değiştirdiğini belirterek akşam geç saatlerde okuldan çıkan öğrencilerin kendilerine zaman ayıramadıklarını, telaşlı bir koşuşturma içinde günü doldurduklarından yakınıyor.

Kimi veliler de kuşe kağıda basılı dert kitaplarının ağırlığı nedeniyle çocukların çantalarını taşımakta zorlandıklarını ve bu kitapların daha uygun kağıtlara basılmasıyla yüklerinin biraz olsun azalacağını vurguluyorlar.

Bu konuda bir uyarı da doktorlardan geldi.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Halil Ural, ağır çanta taşıyan çocukların omurga sorunlarıyla karşı karşıya kalabileceğini belirterek birçok bilimsel araştırmanın, bilinçsiz çanta kullanımının çocukların omurgasında ciddi problemlere yol açtığını gösterdiğini söyledi.

Ural, “Ağır sırt çantası taşıyan çocuklar yükü dengelemek için öne doğru eğilerek kamburlarını çıkararak yürürler. Ayrıca çocuklar ağır çanta taşırken oluşan dengesizlik sonucunda daha kolay düşüp yaralanabilirler.

Bu nedenle, ailelerin sık sık çocukların boynunda ve sırtında ağrı olup olmadığını sorgulamaları önem arz eder. Ayrıca elleri ve bacaklarında ağrı, güçsüzlük, uyuşma ve karıncalanmaların da olması önemli belirtilerdir” diye konuştu.

Öğretmenlere göre sorunlar neler?

2018-2019 eğitim öğretim yılı da sorunlarla başlamış ve Milli Eğitim Bakanlığı bu sorunların tespiti için öğretmenlerden bilgi istemişti.

Öğretmen açığı, yetersiz derslik sayısı, tartışmalı müfredat, istediği liseye giremeyen öğrenciler, örgün öğretimden kopanlar, okul çevreleri ve servislerdeki güvenlik sıkıntısı, farklı kadrolarla istihdam edilen öğretmenler arasındaki eşitsizlikler…

Her eğitim öğretim döneminde dile getirilen bu sorunlar aynan günümüzde de devam ediyor. Birçok sorun çözülmediği için bir sonraki öğretim yılına erteleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıl farklı bir çalışmaya imza atarak, öğretmenlerden eğitimin güncel sorunlarını tespit edip, çözüm önerileri getirmelerini istedi. Öğretmen Yetiştirme ve

Geliştirme Genel Müdürlüğü’nün mesleki eğitim seminerleri kapsamında düzenlenen çalışma çerçevesinde bir anket yapıldı.

Bu ankete gelen cevaplar ise şöyle;

Öğretmenlerin de pek umudu yok

Bu çalışmaya katılan öğretmenler, genel olarak görüşlerinin alınmasından memnunlar ancak sonrasında görüşleri çerçevesinde bir düzenleme yapılması konusunda pek umutlu değiller.

Yine de okulların güncel sorunlarını tespit edip bir dizi öneride bulundular.

Bunlardan bazıları şöyle:

- Okul ve derslik sayısı yetersiz; sınıf mevcutları çok kalabalık.

- Okulların çoğunda ikili eğitim yapılıyor; dersler sabah 7’de başlıyor, öğleden sonra ise akşam 8’i bulabiliyor. Bu durum öğrencilerin verimini düşürüyor.

- Yine ikili eğitim nedeniyle teneffüs süreleri çok kısa, öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yetmiyor.

- Okul öncesi eğitim yeterli düzeye ulaşmadı.

- Eğitim fakültelerinde verilen eğitim yetersiz ve çağa uygun değil.

- Yaz aylarında, öğretmenlere yönelik düzenlenen toplantı ve seminerler, formalite.

- Müfredat bilimsellikten ve çağdaşlıktan uzak.

- Eğitimde öğrencilerin yetenek ve ilgileri dikkate alınmıyor.

- Sınav sisteminin her yıl değişmesi öğrencileri zorluyor.

Okullar çok bakımsız, temizlik sorunu var

- Okullardaki öğretmen açığı sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerle kapatılmaya çalışılıyor. Bu öğretmenlerin kadrolu öğretmenlerle aralarındaki eşitsizlik öğretmenler arasında sorunlara neden oluyor.

- Ücretli öğretmenlikte eğitim fakültesi mezunu olma ve pedagoji şartı aranmaması, kimi ücretli öğretmenlerin branşları dışında ders vermesi, eğitimin kalitesini düşürüyor.

- Okullarda yeterli bütçe olmadığı için temizlik ve güvenlik elemanı alınamıyor ya da 1-2 kişi çalıştırılıyor. Ayrıca okullar bakımsız, badana yapılamıyor, tuvaletlerde musluklar, rezervuarlar bozuk, sabun, tuvalet kâğıdı vs. yok. Bu durum çocukların

sağlığını ve güvenliğini tehdit ediyor.

- Pek çok okulda, spor ve konferans salonları yok, hatta öğrencilerin teneffüste oyun oynayacağı ya da sosyalleşeceği bir bahçeleri bile bulunmuyor.

- Öğretmenlerin aldıkları maaşlar yetersiz, pek çok öğretmen ek iş yapmak zorunda kalıyor; bu nedenle psikolojik sorunlar yaşayan öğretmenler var.

- Öğretmen performans sistemi kaldırıldı, ancak önceki yıllarda bu durumun tartışılması dahi, öğretmenlerin itibarını yıprattı.

- Yönetici atamalarında liyakate önem verilmiyor, bu durum okullarda huzursuzluklara neden oluyor.

- 50 ortalamayla, 7 zayıfla dahi sınıf geçen öğrencilere, alt yapıları çok eksik olduğu için üst sınıflarda eğitim vermek neredeyse imkânsız hale geliyor.

- Son yıllarda klasik liselerin hepsi Anadolu lisesine dönüştürüldü. Ancak bunların büyük çoğunluğunda Anadolu lisesi kalitesinde bir eğitim verilmiyor.

- Getirilen yeni sınav ve yerleştirme sistemi nedeniyle öğrencilerin bir kısmı, Anadolu liselerine giremiyor ve meslek ya da imam hatip liselerine gitmek zorunda kalıyor. Bu okulları tercih etmeyenler ise açıköğretime yöneliyor.
 

MYGazete.com Özel

banner32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner157

banner174

banner242

banner245