banner302

banner265

banner228
18 Ekim 2020 Pazar 22:57
Time: Beyaz Saray salgını

2 Ekim 2020 tarihinde dünya ajanslarına düşen bir haberde ABD Başkanı Donald Trump ile eşi Melania Trump’ın Covid-19’a yakalandığı yazıyordu. Herkes merakla Trump’ın tedavisinin nasıl yapılacağını izlemeye başladı. Ancak bu izlem çok kısa sürdü. Trump yatırıldığı hastaneden iki gün sonra ölümcül hastalığı nakavt ederek (!) taburcu oldu. Elbette dünyada büyük yankı uyandıran bu gelişme Trump’ın Covid-19’a yakalanmasının bir kurgu olduğunu düşündürdü. Bu gelişmeler üzerine dünya ünlü Time Dergisi de yaşanan bu olayı kapağına ve Trump’ın covid ile kucaklaşmasının analizini makalesine taşıdı. 

Derginin kapağında halk evi olarak lanse edilen Beyaz Saray viral partikül bulutları yayan bir yönetim ofisi olarak gösteriliyor ve gelişmelerin Başkan Trump’ı kişisel ve siyasi güvenlik açığıyla yüzleşmesi gerektiğini ifade ediliyor. Makalede Trump’ın Covid-19’a yakalanmasının nasıl siyasi bir şova dönüştürüldüğü, Başkan’ın bir zayıflık göstergesi olması nedeniyle maske takmayarak çevresindekileri de bu davranışa zorladığı ve sonuçta da Beyaz Saray’da virüs salgınının başladığı belirtiliyor. 

İşte Time Dergisi’nde yayınlanan o makalenin Google tarafından çevrilen Türkçesi; 

Başkan doktorlarını iradesine boyun eğmeye ikna ederek Beyaz Saray balkonunda zafer kazanmıştı. Walter Reed Ulusal Askeri Tıp Merkezindeki günlerini, onları dışarı çıkarması için zorlayarak geçirmişti, tıbbi tavsiye lanetlenerek. Donald Trump maskesini çıkardı ve nefesi kesilmiş gibiydi, ancak mesajını iletmekten caydırılmayacaktır.
"Hakim olmasına izin vermeyin; hayatınızı ele geçirmesine izin vermeyin” dedi her kelimeyi ısırarak. Kimse virüsün onu yendiğini düşünmemeliydi.
Destekçileri, dönüşünden keyif aldı. Bir Kongre üyesi, Trump'ın virüsü tıpkı Rusya soruşturmasını ve Demokratların görevden alınmasını yendiği gibi yendiğini söyledi. 

O günün erken saatlerinde kendi COVID-19 vakasını duyuran basın sekreteri , "balkonda güçlü bir şekilde durma" yeteneğini selamladı! Bir Senatör, bir güreş maçında Trump'ı gösteren ve koronavirüs küresi olan bir adamın kafasına yumruk attığı bir videoyu tweetledi. Cumhuriyetçiler, Trump'ın nasıl övülmekten hoşlandığını anlıyor; Hatta ölüm kalım meselesi olan bir krizle karşı karşıya kaldıklarında bile, istediği şeyin sempati ya da merhamet sözleri değil, kıçını tekmelediğini söylemesi gerektiğini hissettiler. 100 $'lık bir "Trump Yenildi COVID" hatıra parası kısa süre sonra Beyaz Saray hediyelik eşya dükkanından ön sipariş için hazırdı.

Trump'ın, iddia ettiği gibi hastalığı atlattığı net değildi. Doktorları, virüsü ne kadar süredir kapmış olabileceği konusunda yetersiz bilgi verdiler ve sorular sordular. Tıp uzmanları aceleyle taburcu olduğunu sorguladı ve normalde ciddi vakalar için ayrılmış tedaviler uygulandığına dikkat çekti. İki Beyaz Saray yetkilisine göre, Trump isteksizce hastaneye gitmiş, ardından Twitter'da sorunu zorlamak için serbest bırakılacağını duyurmuştu. Eski Cumhuriyetçi Senatör ve Savunma Bakanı Chuck Hagel, "İnsanlar cevaplar için Başkana saygı duyuyor" diyor ve "onlara hayatlarını riske atan yalanlar sağlıyor."

Güç ve egemenliğe takıntılı bir Başkan, hasta, savunmasız yaşlı bir adam, geri kalanımız gibi etten küle dönüşen bir ölümlü olarak ortaya çıkmaya asla dayanamaz. Donald J. Trump için, kudretli-doğru siyasetiyle bir Oz Büyücüsü aynı asla olamazdı. Geçtiğimiz haftalarda Kongre'ye, siyasi muhalifine ve bizzat demokrasi mekanizmasına zorbalık ediyor, bir yandan da sağlık önlemleriyle alay ederken, virüsü kendisine bulaştırmaya neredeyse cüret ediyor. Etrafındakileri, ülkeyi ve hatta potansiyel olarak kendi sağlığını feda edecekti - zayıf görünmemesi gereken her şeyi.

Başkan hapşırdığında Amerika nezle oluyor. Başkan COVID-19'u aldığında, Amerika da onun kırılganlığını düşünmelidir. Patolojileri bizim patolojilerimizdir. Trump, tıpkı COVID gibi, ulusal kimlik anlayışımızı 3 Kasım'ın ötesine taşıyacak etkilerle karıştırdı. Son dört yıl bize ne yaptı ve iyileşmek için ne gerekecek? Zayıflık yüzünden alçaltılacak mıyız, yoksa tehlikeli bir inkar durumuna mı gireceğiz?

Başkan orada dururken bir şey açıktı: Trump seçimini yapmıştı. (Hayal kırıklığına uğramış eski iletişim direktörü Anthony Scaramucci, “Bir Amerikan Mussolini gibi balkonda öfkelenip şişiyordu” dedi.) Kaybedenlerin maskeler ve viral yükler hakkında konuşmasına izin verin. Sonuna kadar bir galip olarak boyun eğmeden duracak. Kendinden kurtarılmayacak.

Hiçbir engel görmeyen adam için pek çok şey mümkündür ; bu güçlü adamın çağrısı ve herkes hatırlayabildiği sürece Trump'ın MO'su. Diğer Başkanlar, bir seçimin arifesinde ve halkın muhalefeti karşısında Senato aracılığıyla Yüksek Mahkeme adaylığını koymakta tereddüt etmiş olabilirler. Yüksek Mahkeme onayları normalde aylar alır ve birçok Cumhuriyetçi daha önce bir seçim yılında seçmenlerin bu tür konularda söz sahibi olması gerektiğini savunmuştu. Senato, COVID'in harap ettiği ekonomiyi güçlendirmek için yasaları tartışmaya henüz başlamamıştı. Hareket adamı Trump, bu kelime oyunlarını görmezden geldi.

Aday, federal yargıç Amy Coney Barrett, 26 Eylül Cumartesi günü, Yargıç Ruth Bader Ginsburg'un Kongre Binası'nda bulunmasından bir gün sonra halka tanıtıldı. Güneşle ıslanan Beyaz Saray Gül Bahçesi'nde çoğu maskesiz 100'den fazla misafir, sıkıca paketlenmiş katlanır sandalyelerde koltuklarını almadan önce kucaklaştı ve sohbet etti. Daha sonra kapalı alandaki resepsiyonlara karıştılar.

Pandeminin başlangıcından beri Beyaz Saray'da işler böyle yürüyor. Virüsü kabul etmek ya da barındırmak, alay konusu olan bir zayıflıktı. Trump maske takan yardımcıları görünce yüzünü buruşturdu; Şu anki ve eski yardımcıları TIME dediğinde maskeli görevlileri duyamadığını ya da anlayamadığını söylerdi. Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Matt Pottinger meslektaşlarına, solunum rahatsızlığı olan bir aile üyesini korumak için bir yüzünü örttüğünü söylediğinde, "insanları çılgına çevirdiği" ve Başkanın yanında bunu yapmayı bırakması gerektiği konusunda bilgilendirildi.

29 Eylül'de Trump, ilk genel seçim tartışmasına katılmak için Cleveland'a gitti ve onu uğurlamak için toplanan tezahürat destekçilerine yumruk atmak için South Lawn'da durdu. 90 dakikalık tartışma için Cleveland Clinic oditoryumunda oturduktan sonra, Trump ailesinin ve yönetiminin birkaç üyesi kliniğin kurallarına aykırı olarak maskelerini çıkardı ve onlara yenilerini sunmaya çalışan bir klinik görevlisini reddetti. Adayların kendilerinin kampanyaları ile test edilmiş olması gerekiyordu, ancak Trump'ın olup olmadığı belli değil.

Tartışma tam bir karmaşaydı: Trump o kadar acımasızca durduruldu ve kesintiye uğradı ki, duruşmalar kaosa dönüştü . Beyaz üstünlüğü yanlısı bir grubu kınamaya davet edilen Trump, bunun yerine onlara "beklemelerini" söyledi. Postayla gönderilen oy pusulalarının "hileli" bir sonuca yol açacağında ısrar ederek, seçim sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Joe Biden'ın maskesini takmakla alay etti ve Demokrat'ın sadece küçük, sosyal olarak mesafeli olaylar düzenlediğini iddia etti "çünkü kimse gelmeyecek." Biden ve moderatör Chris Wallace, Başkan'ın saldırganlığından şaşkın görünüyordu. Ve asıl nokta buydu.

Ertesi gün, Trump bir miting ve kapalı alan bağış toplama etkinliği için Minnesota'ya gitti. Uzun süredir yardımcısı Hope Hicks kendini hasta hissetti ve eve dönerken Air Force One'daki diğer yolculardan ayrı oturdu. Korkmadan, Trump ertesi gün maskesiz, kısmen kapalı bir bağış toplama etkinliği için New Jersey golf kulübüne gitti. Bir yardım ziyafetine hitaben yaptığı konuşmada, "Pandeminin sonu yaklaşıyor," dedi. O gece Bloomberg News, Hicks'in COVID-19 için pozitif test yaptığını açıkladı.

Daha sonrasına kadar kimse itiraf etmemiş olsa da, o noktaya kadar Trump, 15 dakika içinde sonuç veren ve pozitif çıkan hızlı bir koronavirüs testi yapmıştı. O gece Sean Hannity'nin Fox News programına, daha güvenilir bir PCR testinin sonuçlarını beklerken, ilk pozitif sonuç hakkında hiçbir şey söylemedi. Trump, 2 Ekim Cuma günü saat 01.00'den hemen önce, kendisinin ve First Lady'nin teşhislerini Twitter'da duyurdu.

Trump çevresinde dolaşan giderek daha fazla insan pozitif test yapmaya başladı. Rose Garden etkinliğinde iki Cumhuriyetçi Senatör, Trump sırdaşı Kellyanne Conway ve Chris Christie ve Beyaz Saray basın ofisinin üç üyesi de dahil olmak üzere bir düzine misafir virüse yakalandıklarını açıklayacaktı. 6 Ekim'e gelindiğinde, bir başka Senatör, Cumhuriyetçi Ulusal Komite başkanı, Beyaz Saray danışmanı Stephen Miller, Trump kampanya yöneticisi Bill Stepien ve askeri ailelerin onuruna bir resepsiyona katılan bir Sahil Güvenlik amiralini kapsayacak şekilde çetele büyüdü.

Trump hızla hastalandı ve teşhisini açıkladığı gün hastaneye kaldırıldı. Doktoru Donanma Komutanı Sean Conley, kendisine verilen oksijene "ihtiyacı olmadığı konusunda oldukça kararlı" dedi. Hafta sonu boyunca, Beyaz Saray, normalde şiddetli COVID-19 vakaları ve tıbbi deneme konuları için ayrılmış tedavilerin bir kombinasyonunu alırken, güçlü görünmeye çalışan ve işe odaklanan Trump'ın fotoğraflarını ve videolarını yayınladı. Beyaz Saray, Trump'ın en son ne zaman negatif test ettiğini söylemeyi reddetti ve Başkan'ın seyahat ettiği yerlerde yerel halk sağlığı yetkilileriyle temaslarını tam olarak takip etmedi veya işbirliği yapmadı. Conley, Trump'ın durumu hakkında belirsiz, pembe açıklamalar sundu. Amerikan halkı, Başkanlarının ağır hasta olup olmadığını bilmek isteyebilir.

Bu arada, Başkan siyasi olarak hayatta kalmak için mücadele ediyor ve orada da itirazlarına rağmen haberler iyi değil. Muhtemelen son siyasi kampanyasında, Biden'ı anketlerde genişleyen marjlarla istikrarlı bir şekilde takip ediyor. Trump, göreve geldiği günden beri popüler değil, ancak büyülenmiş partisinin siyasi tehlikeyi kaydetmesi için teşhisini ve ardından gelen kaosu aldı. GOP lobicisi Liam Donovan, "Anketler çirkin olduğunda bile birçok insana yenilmez hissetti" diyor. Artık işleri tersine çevirmek için zaman kalmadığı gerçeğini kavramaya başlıyorlar. Gerçek, güç alanını kırıyor. "

"Never Trump" Cumhuriyetçi bir ajan olan Sarah Longwell, iki yıldan fazla bir süredir, 2016'da Trump'a oy veren ancak Başkan olarak kötü bir iş çıkardığını düşünen hareketli eyaletlerdeki kadınlarla odak grupları yürütüyor. Mavi yakalı ve beyaz yakalı, genç ve yaşlı; çoğu muhafazakar topluluklarda yaşıyor. Longwell, salgından bu yana bu kadınların çoğunun Trump'ı savunmayı bıraktığını söylüyor. Zorbalık tavrı sert hayranlarda yankı uyandırıyor, ancak bu kadınlar onu erteliyor - barışçıl bir güç transferini, ikiyüzlü olarak gördükleri bir Yüksek Mahkeme itkisini, tartışmadaki ve internetteki tavrını reddetmesiyle geri püskürtülüyor. Longwell, Twitter'daki liberal kadınlar genellikle Trump'ı istismarcı bir eski kocayla karşılaştırıyor, ancak bu kadınlar "onun davranışını tehdit edici olarak görmüyor - bunu aptal olarak görüyorlar" diyor. Trump'ın teşhisinden sonraki günlerde, Ulusal anketler, Biden'ın genişleyen bir cinsiyet farkı ile liderliğini çift haneye taşıdığını gösterdi. Bir CNN anketi, Trump'ın erkek seçmenleri 2 puanla kazandığını ancak 34 puanla kadınları kaybettiğini gösterdi.

Şimdi Beyaz Saray salgınına bağlı olarak geçen hafta Yeni Zelanda'nın bildirdiğinden daha fazla koronavirüs vakası var. Kadınları ve muhafazakarları harekete geçirecek ve virüsü herkese unutturacak mahkeme adayı Cumhurbaşkanı'nın siyasi Hail Mary'nin Gül Bahçesi sunumu tam tersi bir etki yaratmış olabilir. Cornell ve Harvard tarafından yapılan ayrı çalışmalara göre, Trump'ın kendisi seçim ve COVID-19 hakkındaki en büyük yanlış bilgi kaynağıdır. O bizim ulusal üst yayıcımızdır: dezenformasyon, korku ve bölünme, saf yorgunluk.

Ancak Trump'a göre bilim, başka bir önyargılı Derin Devlet yalanı, boyun eğdirilecek bir başka kaybeden. Sorumluluk sahibi olan şeyi yapabilirdi ama ideolojisi güçtür. Trump başkanlığının kitabesini yazmak için henüz çok erken, ancak bir gün geriye dönüp bakıp bunu onun nihai zayıflığı olarak görebiliriz.

MYGazete.com Özel

Emel Gümüş
Meslek hayatına Antalya Yeni İleri Gazetesinde başladı. Daha sonra uzun yıllar Beyaz ve Fotospor Gazetelerinde görev yaptı.
banner32
Son Güncelleme: 19.10.2020 00:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner343

banner324

banner174

banner242