banner302

banner265

banner292
banner228
20 Eylül 2019 Cuma 15:31
Tarım ilacı kalıntısında akla zarar oranlar!

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği'nden Doç. Dr. Erol Kesici, Türkiye’nin elma depolarından Antalya’nın komşusu Isparta ve ilçelerinde üretilen elmaların üzerinde tespit edilen ürkütücü boyuttaki tarım ilacı oranlarını paylaştı.

Doç. Kesici kendisine, “Elmamızda kalıntı var deme” şeklinde telkinde bulunulduğunu da öne sürdü. 

Doç. Kesici’nin sosyal medya hesabından yaptığı açıklama aynen şöyle: 

“Elmamızda kalıntı var mı; Yanıt B.Y. "Elmamızda kalıntı var deme diyenlere tavsiyem bizim eğirdir elmasını Rusya’ya bir ihraç edin de kalıntı var mı yok mu bir görelim" diyor.

Uyanın artık su bitince zaten elma bahçeleri kalmayacak. Göl kurumakta! Kime söylüyorum ki?

"Kalıntı üzerine bilimsel bir çalışma...

Bu çalışmada Isparta İli’nin yoğun elma üretimi yapılan ilçelerinden 2006 yılı hasat mevsiminde depoya yeni konan elmalardan alınan örneklerde, bölgede yoğun olarak kullanılan 5 ilacın kalıntısı GC ve HPLC ile incelenmiştir. 

Bu amaçla Eğirdir, Senirkent, Gelendost, Keçiborlu, Uluborlu, Gönen, Şarkikaraağaç ve Atabey ilçelerinden toplam 82 elma örneği alınmıştır. 

Elma örnekleri hasattan hemen sonra bölgede bulunan depolardan alınarak laboratuvara getirilmiş ve analize kadar -18 0C’deki derin dondurucuda saklanmıştır. 

Bu elma örneklerinde diazinon, parathion-methyl ve methidathion ilaçlarının kalıntı düzeyleri GC ile belirlenmiştir. GC’de NPD dedektör ve TRB-5 kolon (30mX0.32mmX0.25μm) kullanılmıştır. Chlorpyrifos, chlorpyrifos parçalanma ürünü 3,5,6-trichloro-2-pyridinol (TCP) ve carbendazim’in kalıntı düzeyleri HPLC ile belirlenmiştir. HPLC’de Luna C8 (150X4.6 mm) kolon ve DAD dedektör kullanılmıştır. İnsektisitlerin kalıntılarını belirlemek için toplanan elma örneklerinden en az dört tanesi rastgele seçilerek ultrahomojenatör ile homojenize edilmiştir. Bu homojenattan pestisitlerin kalıntıları etil asetat ile alınmış ve uygun şekilde cihazlara verilmiştir. 

Çalışma kapsamında incelen 82 adet elma örneğinden 21 tanesinde (19’unda tolerans değerinin üzerinde) diazinon, 24 tanesinde (tümünde tolerans değerinin üzerinde) paration-methyl, 14 tanesinde (sadece bir tanesinde tolerans değerinin üzerinde) methidathion, 29 tanesinde (24’ünde tolerans değerinin üzerinde) chlorpyrifos, 53 tanesinde (14’ünde tolerans değerinin üzerinde) 3,5,6-trichloro-2-pyridinol ve 55 tanesinde (40’ünde tolerans değerinin üzerinde) carbendazim bulunmuştur."

Isparta ve ilçelerinde 2014 TÜİK verilerine göre yılda 250 bin ton elma üretiliyor. 

Pestisitin zararları nelerdir?

Bir pestisit kimyasal bir madde ya da virüs veya bakteri gibi biyolojik bir ajan olabilir. Kimyasal pestisitlerin çoğu hedef organizmaya seçkin etkinlik gösteremedikleri için hedef organizma dışındaki organizmalarda da çeşitli hastalıklara yol açar hatta öldürücü olabilirler.

Birçok pestisit insanlar için de zararlıdır. Kullanıldıkları canlıların yiyecek şeklinde insanlar tarafından kullanılmaları sonucunda insanlarda yaygın hastalıklara ve istenmeyen sıkıntılı durumlara sebep olurlar.

Kimyasal pestisitlerin ve etken maddelerinin akut toksik etkileri vardır. Karbamatlar, organofosfatlar ve klorlanmış hidrokarbonları içeren birçok pestisit genetoksik etkiye sahiptir.

Tarım ile uğraşan ve pestisite maruz kalan insanlarda yapılan çalışmalarda bu bireylerde yapısal ve sayısal kromozom anomalileri ile kardeş kromatid değişiminde artmalar gözlenmiştir.

Pestisitlerin kronik etkisine maruz kalan tarım işçilerinde birçok genetik hasarın yanı sıra karaciğer, böbrek ve kaslarda bozukluklar görülmüştür. Pestisitin canlılar üzerindeki etkisi fetal yaşamdan itibaren başlamaktadır.

Bu ilaçlar plasentadan fetüse geçmekte ve bunun sonucu olarak düşükler, hiperpigmente ve hiperkeratatik çocuk doğumları görülmektedir. Yapılan hayvan deneylerinde ise radyoaktif olarak işaretlenip anneye verilen pestisitin 5 saat sonra plasentadan fetüse geçtiği ve fetüsün göz, sinir sistemi ve karaciğerine yerleştiği gözlenmiştir.

Organofosfatlı ve karbamatlı insektisitler ise etkilerini doğrudan doğruya periferal ve merkezi sinir sistemi üzerinde göstererek canlı yaşamını tehdit etmektedir.

Pestisitlerin çevre üzerine etkileri:

1. Bazı ilaçlar arılar üzerine doğrudan etkilidirler.

2. Yeşil aksam ilaçlamasında kullanılan ilaçlar toprağa dökülür ve toprak solucanlarının ölümüne sebep olur.

3. Kuşlar ve yaban hayvanlarının üzerinde büyük risk teşkil ederler.

4. Doğal düşmanlar (predatör ve parazitoit) üzerine direkt olarak etki ederler.

5. Taban suyuna karışarak derelere, göllere, denizlere ve içme sularına karışırlar.

6. Buharlaşarak atmosfere karışırlar ve sis tabakası oluştururlar, asit yağmurlarına sebep olabilirler.

7. Toprağa uygulanan bazı ilaçlar toprağı verimsiz hale getirirler. Tarımı imkansız kılabilirler.

MYGazete.com Özel

banner32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242