banner302


banner292
banner228
10 Aralık 2019 Salı 16:14
Sırplar Antalya mağaralarında izinsiz araştırma yaptı! İşte o görüntüler

Antalya’daki çok sayıda mağaranın 30 yıl önce Sırp mağaracılar tarafından izinsiz olarak adeta didik didik edildiği ve yanlarında hiçbir yetkili olmadan bu mağaralarda geniş kapsamlı araştırmalar yaptıkları ortaya çıktı.

Sırplar Antalya ve Türkiye’deki bu çalışmalarının fotoğraflarını internetten yayınlayarak ülkemizdeki mağaraların sahipsiz olduğunu adeta tüm dünyaya gösterirken, fotoğraflarda yöre insanımızın da Sırp mağaracılara yer göstererek yardım ettiği görülüyor. (1990’lı yıllardan sonra Türkiye’de mağaracılık bilincinin yaygınlaşması ve grupların kurulmasıyla yabancı mağaracıların ülkemizde yapmış oldukları izinsiz araştırmalara karşı ortak tepkinin ortaya çıktığı kaynaklarda yer alıyor.)

Anadolu’nun ve Antalya’nın yabancılar tarafından yağmalanması sadece mağaralarla sınırlı değil. Osmanlı döneminde padişah izniyle Antalya’dan gemiler dolusu değerli tarihi eserler kaçırılmış, bu da yetmezmiş gibi neredeyse bir asra yakın bir süredir Türkiye’deki antik kentlerin kazıları da yabancılar tarafından yapılmıştı. Ülkemizde halen yabancı kazı başkanlarının yürüttüğü antik kent kazıları devam ediyor. (Elbette bu kazıları dürüstlükle sürdüren ve insanlığa kazandırmak için canla başla çalışan yabancı kazı ekipleri de bulunuyor.)

Yerel halkımız yol gösteriyor!

Sırp mağaracıların 1989 yılında turizm kentinde araştırmalar yaparken çekilen fotoğraflarında  Antalya’daki dünyaca ünlü Altınbeşik Mağarası, Gazipaşa’daki deniz mağarası ve Kaş’taki Güvercinlik Mağarası’nda çalışma yaparken görülüyorlar.

Bu mağaraların yanı sıra Sırp mağaracıların Konya’daki Tınaztepe ve Kembos Mağaraları’nda da yaptıkları araştırmaların fotoğrafları da bu paylaşımda yer alıyor.  Yanlarında hiçbir Türk yetkili veya denetleyici olmadan Sırpların bu mağaralarda nasıl bir çalışma yaptıklarını açıklayan bilgiler de bulunmuyor. Fotoğraflarda Sırp mağaracılara yerel halkın da yol gösterdiği ve Antalya’daki mağaralara götürdüğü görülüyor.

O mağaralardan neler gitti?

Sırp mağaracıların bu mağaralardaki kalıntılardan, doğal yapılardan veya biyolojik yaşamdan (Mağara canlılarından) örnekler götürüp götürmedikleri de bilinmeyenler arasında yer alıyor. Sırpların kendi kayıtları için bu mağaraların haritalamasını ve envanterini çıkarmış olabileceklerinin de altı çiziliyor. 

Davetle gelen yabancı mağaracılar da vardı

Kaynaklarda yer alan bilgilere göre, Türkiye’de mağaracılığın tarihi çok eskilere dayanmıyor. İlk çalışmaların çoğunun yabancılar tarafından yapıldığının da altı çiziliyor.

Türkiye’de ilk mağara araştırması 1927 de İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Raymond Hovasse tarafından İstanbul’daki Yarımburgaz mağarasında mağara canlıları üzerine yapılıyor.

İkinci çalışma ise 1944 yılında Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Cemal Alagöz tarafından hazırlanan “Türkiye’de Karst Olayları” adlı incelemedir.

Daha sonra 1949-1950 yıllarında İsveç’li K. Lindberg, Anadolu’daki bazı mağaralarda yaşayan hayvanlar üzerine araştırmalar yapmış ve 1952-1954 yıllarında Fransa’da Ulusal Speleoloji Komitesi ve Bilimsel Araştırmalar Merkezi’nin ortak yayın organı Annales de Speleologie’de “Birkaç Türk Mağarası Üzerine Notlar” başlığıyla Fransızca olarak yayınlamış. 

1990’larda derin mağara araştırmalarımız başladı

1955 de Temuçin Aygen ve arkadaşları tarafından Konya’daki Maraspoli mağarasında yapılan çalışma, Türkiye’de bilinen ilk ekip araştırması olarak literatürde yer alıyor. Devamında Aygen’in çabalarıyla 1965 e kadar bir çok mağara araştırılmış.

1980 li yılların ortalarına kadar Türkiye’deki mağaracılık çalışmaları yalnızca üç grup (Mağara Araştırma Derneği, Boğaziçi Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü ve Maden Tetkik ve Araştırma Genel Müdürlüğü) tarafından yürütülmüş.

Bu zamana kadar gruplar arasındaki iletişim yok denecek kadar az. Var olan iletişim ise kurumsal olmaktan çok kişisel düzeyde kalmış. 1990’ların başından itibaren, derin mağara araştırmalarının Türk mağaracılar tarafından da yapılmasıyla, Türkiye mağaracılığında bir ivmelenme olmuş, yeni öğrenci kulüpleri ve dernekler kurulmaya başlamış.

Yabancıların izinsiz çalışmalarına tepki

1990’lı yıllar ülkemizde sportif mağaracılığın canlandığı bir dönem olmuş, Türk mağaracıları, gerek bilgi, gerekse teknik donanım açısından yeterli düzeye ulaşmış ve daha ciddi etkinlikler düzenlenmeye başlamışlar.

Bu dönemde Türkiye mağaraları derinlik sıralamasına her geçen yıl yeni mağaralar kazandırılmış, özellikle üniversitelerde öğrenci kulüplerinin sayısı artmış.

Yine bu dönemde, yabancı mağaracıların ülkemizde yapmış oldukları izinsiz araştırmalara karşı duyulan ortak tepki de grupların iletişiminde etken olmuş.

Antalya’da faaliyetler başlıyor

Türkiye Mağaracılar Birliği ilk toplantısı 14 Ocak 1995’te Ankara’da yapılmış. 2004 yılında Eskişehir’de yapılan toplantının ardından birlik çalışmaları hızlandı. Yapılan düzenli çalıştaylarda mağara kurtarma eğitimleri verildi.

Bu eğitimlerin bazılarında Bulgaristan, Belçika, Fransa ve Slovenya mağara kurtarma ekipleri davet edilerek ortak çalışma ve eğitimler yapıldı.

2004 yılında Eskişehir’de yapılan toplantının ardından, 2005 Şubat ayında Antalya Olympos’da ip teknikleri çalıştayı gerçekleştirildi. Ardından 2005 mart ayında Bursa Oylat’da Bulgar mağaracılar ile ortak bir arama kurtarma eğitimi yapıldı. 

Belçika, Fransa ve Slovenya mağara kurtarma ekipleri farklı dönemlerde davet edilerek ortak çalışma ve eğitimler düzenlendi. Bu yapılan çalışmalar birliği hayli hareketlendirdi.

Birlik 2006 yılında İstanbul’da, 2007 yılında Eskişehir’de, 2008 yılında İzmir’de ve 2008 yılı sonunda Antalya’da bir seri toplantı gerçekleştirdi.

Antalya’da gerçekleştirilen bu son genel kurulda Türkiye Mağaracılar Birliği federasyon olma kararı aldı. Kurulan komisyon çalışmaları sonucunda 17 kasım 2009’da mağaracılık federasyonu kuruldu.

MYGazete.com Özel

Okan Dilek
Bazı yaygın ve yerel televizyonlarda programcı, yönetici olarak görev yaptı. Yine yaygın ve yerel bazı radyolarda Sabah Haberleri, Sanat Programları ve Haber Müdürlüğü yaptı. Profesyonel olarak Tiyatro’nun her kademesinde görev aldı. Basın Danışmanlığı, Dergi ve Gazete yayıncılığı görevlerinde bulundu. Antalya Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği üyesidir.
banner32
Son Güncelleme: 10.12.2019 16:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242

banner344