banner302


banner292
banner228
23 Haziran 2020 Salı 15:10
Prof. Neyişçi’den de tepki var

640 kilometrelik sahili olan Antalya’nın kıyılarında tespit edilen makilik alanların, ‘Özel ağaçlandırma uygulamasıyla bazı kesimlere tahsis edileceği’ iddiası büyük tepkiye yol açtı. Antalya’dan deniz gören makilik alanlar 6 bin başvurunun yapıldığı belirtilirken, Kaş ilçesinin de özel ağaçlandırma talebinde öne çıkan yerler arasında yer aldığının altı çiziliyor.

21 bin başvuru var, Antalya ilk sırada

Gazeteci Yusuf yavuz’un haberine göre, Türkiye’de korona salgınında ormanlara yönelik rant politikalarının arttığını öne süren Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, “Özel Ağaçlandırma Yönetmeliği, 26 Mart 2020 tarihinde Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey imzasıyla bütün teşkilata tamim edildi. Bu süre içinde bazı hazırlıklar yapıldı. Özellikle rantsal değeri çok yüksek olan alanlar tespit edildi ve Antalya, Muğla, İzmir, Mersin, Aydın, Balıkesir, İstanbul gibi büyük illerde özel müşavirlik büroları kuruldu.

Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş

Yani mühendisler eliyle bürolar kuruldu ve başvurular 26 Mart 2020 tarihinden itibaren alınmaya başlandı, şu an kapatıldı. Bu başvurular, özel ağaçlandırma adı altında arazi kiralamaydı. Ama özel ağaçlandırma sadece bir kılıf. Orman alanlarının birilerinin eline geçmesi için yapılan bir tuzaktı. Dün itibari ile Orman Genel Müdürlüğü’ne 21 bin 300 müracaat kabul edildi. Bu müracaatların büyük bir bölümü, yüzde 95’i Antalya, Muğla, İzmir, Aydın, Balıkesir, İstanbul ve Mersin illerine aitti” dedi.

Antalya’da özel mühendislik büroları açıldı!

Müracaatlar bu illerde de tamamen kıyı şeridi, yani rantsal değeri çok yüksek olan yerler olduğunu söyleyen Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, “Özel Ağaçlandırma Yönetmeliği’ne karşı geçtiğimiz Mart ayında Türkiye Ormancılar Derneği ve Orman Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ile ortak bir açıklama yaptıklarını ve Anayasaya aykırı bulunan yönetmeliğin geri çekilmesini talep ettiklerini dile getiren Durmuş, “Bugün ne yazık ki o öngörümüz gerçekleşmiş durumda.

Kısa sürede 21 bin müracaat. İki buçuk ay içerisinde böylesine büyük bir müracaat görülmemiştir. İki üç gündür özellikle Antalya bölgesinden aldığımız duyumlarda özel mühendislik büroları arazi pazarlıyor, ‘gelin size bu araziyi çıkartayım’ diyor. Büyük paralar dönüyor. Milyonlar dönüyor. Arazinin işlemleri daha başlamadan önce paralar havada uçuşuyor” diye konuştu.

Miras bırakabiliyor, vakıf ve dernekler de alabiliyor

Başkan Durmuş şöyle devam etti: Yüzbinlerce hektar alanı kapsaması beklenen tahsislerle kamusal varlıklar özel veya tüzel kişilerin eline geçecek. Yönetmelik, kiralanan orman arazilerinin miras yoluyla intikaline de olanak sağlıyor. Uygulamayla, bozuk orman olarak görülen Hazine ya da Orman mülkiyetindeki araziler ile ormandan sayılmayan makilikler yönetmelik kapsamında özel ve tüzel kişilikler ile belediye, vakıf ve derneklere tahsis edilecek.

Bir defada yapılacak özel ağaçlandırma tahsislerinin 300 hektarı bulması ve ağaçlandırma sahalarında yüzde 6’yı bulan yapılaşmaya olanak tanınması kamuya ait arazilerin yağmayan açılacağı eleştirisini de beraberinde getiriyor. Yapılan başvuruların 6 bin adedinin Antalya’da, 4230’unun İzmir’de olmasının düşündürücü olduğunu söyleyen Başkan Durmuş, “Bu başvurular kabul edilir de eğer bu araziler verilirse yüz binlerce hektar alan ne yazık ki orman alanının dışına çıkacak. Hala Anayasa’da ‘ormanlar amaç dışı kullanılamaz’ hükmü olmasına rağmen, böylesine bir yıkımı yasallaştırılıp uygulamaya konulamaz.”

Bu uygulama birçok bölgede ekosistemleri bozdu

Akdeniz coğrafyasına özgü bir bitki topluluğu olan makilik alanlar Türkiye’de ‘ormandan’ sayılmıyor. Ancak barındırdığı onlarca ağaç ve bitki topluluğu ile önemli ekosistem oluşturan makilikler kolaylıkla her türlü tahsise konu edilebiliyor. Zeytinden (delice) keçiboynuzuna, defneden yasemine, pırnaldan akçakesmeye, sumaktan menengiçe, sandaldan katırtırnağına, mersinden kocayemişe birçok ağaç ve ağaççık türünün de içinde olduğu makilik alanlar; kekikten adaçayına çok sayıda doğal tıbbi ve aromatik bitkiye de ev sahipliği yapıyor. Son yıllarda orman varlığını artırmanın bir yolu olarak görülen özel ağaçlandırma girişimleri, birçok bölgede orman ekosistemlerinin bozulmasına yol açtı.

Kuraklığa dayanıklı ve bakım istemeyen doğal türlerin sökülerek yerine bakım isteyen ‘gelir getirici’ kültür bitkilerinin dikilmesiyle çoğu yamaç arazilerde toprak erozyonu da ortaya çıktı. Örneğin makinin doğal bir türü olan ve koruma dışında bir maliyet gerektirmeyen defnelerin sökülüp yerine özel ağaçlandırma kapsamında defne fidanı dikilmesi, bu uygulamanın amacının tartışılmasına yol açıyor. Mülkiyeti kamuya ait olan arazilerin bu yollara özel kişi ya da kuruluşların kullanımına geçmesi, düzenlemeye yönelik eleştirilerin başında geliyor.

Ekolog Prof. Dr. Tuncay Neyişçi

Prof. Neyişçi: Makiler ormandan kıymetlidir. Ancak aşağılayıp, imara ve maden ocaklarına açıyorlar

Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz Şube Başkanı ve Ekolog Prof. Dr. Tuncay Neyişçi de özel ağaçlandırma uygulamasına karşı çıkarak, bu uygulamanın doğaya büyük zarar verdiğini söyledi. Prof. Neyişçi şu açıklamayı yaptı: “Ormancılık terminolojisinde 19. YY ortalarından beri bozuk orman olarak tanımlanan makilik alanlar, ekolojik ve ekonomik olarak saf ormanlardan çok daha değerlidirler. Makilik alanlar ormanın bir ara aşamasıdır. Saf orman çöl, makilik alan çeşitlilik cennetidir. Bir hektarından yılda en az 2.200 litre petrole eşdeğer yenilenebilir ve temiz enerji (doğal gazla karşılaştırılabilir) üretebilirsiniz. Diğer, yaban hayatına besin ve sığınak sağlama, toprak oluşturma ve erozyon önleme, su Üretimi ve kalitesini geliştirme, oksijen üretme- karbon tüketme (saf ormanlardan daha fazla), ekolojik çeşitliliği güçlendirme ve estetik değer katma gibi değerlerine ek olarak.

Çöplük, ikinci konut alanı, maden ve taş ocağı gibi kullanımlarına, yanıp kül olmalarına bigane kalışımız bu haksız ve asılsız aşağılamanın sonucudur.
Yazın bunu da bir kenara...”


 

MYGazete.com Özel

Emel Gümüş
Meslek hayatına Antalya Yeni İleri Gazetesinde başladı. Daha sonra uzun yıllar Beyaz ve Fotospor Gazetelerinde görev yaptı.
banner32
Son Güncelleme: 23.06.2020 15:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner343

banner324

banner174

banner242