banner302

banner265

banner292
banner228
18 Nisan 2020 Cumartesi 16:17
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan uyardı: Savan hoca haklı çıktı!

Antalya’nın tanınmış Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı uzmanlarından Dr. Savan Günay’ın bir aydır, “Covid 19’un tedavisinde çocukluk dönemi aşılarının tekrarlanması yararlı olur” şeklinde yaptığı açıklamalar ve Bakanlıklara gönderdiği mailler karşılık bulmazken, bugün Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’ın yaptığı açıklama Savan Hoca’nın görüşlerini doğrular nitelikte.

Prof. Ceyhan: Rutin aşılar insanları koruyor

Prof. Ceyhan yaptığı açıklamada, “Herkes mutlaka özellikle çocukluk aşılarını yaptırmalı. Yetişkinler için olan ve risk gruplarına yapılan aşıları yaptırmalı. Özellikle pnömokok aşısı Kovid-19 geçiren hastaların durumunun ağırlaşmasını önleyen faktörlerden bir tanesi." dedi. Prof. Ceyhan şunları söyledi; “Çok ucuza, çok zararsız bir şekilde 13 hastalığa karşı yapılan rutin aşılar insanları koruyor. Pnömokok aşısı Kovid-19 geçiren hastaların durumunun ağırlaşmasını önleyen faktörlerden bir tanesi. Grip aşısı da risk grubu varsa, grip sezonundaysa yapılması yarar olan bir aşı" dedi.

Verem ve kızamık aşışı bağışıklığı uyarıyor

Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan habere göre, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, verem aşısının gelişmiş ülkelerin hiçbirinde ulusal aşı şemasında yer almadığını, gelişmekte olan ülkelerin çok büyük bir kısmında ise çocukluk yaşında yapıldığına işaret etti. Prof. Dr. Ceyhan, "Biz Türkiye'de 1997 yılına kadar herkese 4 verem aşısı yaptık. O yıldan sonra tek bir verem aşısı yapmaya başladık; olay verem aşısından çok verem mikrobu, çok enteresan bir mikrop. Kendisi bakteri olmasına rağmen bağışıklık sistemine virüsler gibi etkisi var. Dolayısıyla virüsler için gerekli olan bağışıklık kısmını uyarıyor. Örneğin Türkiye ya da diğer verem aşısı uygulayan ülkelerde aynı zamanda verem de yaygın. Yani verem mikronunun kendisi verem aşısından çok daha fazla uyarıyor bunu; ama siz insanlara bir hastalıktan korunmak için verem mikrobu veremezsiniz. Onun yerine verem aşısı yapılıyor. Verem aşısı içinde de sığırda vereme neden olan mikroplar veriliyor, insanlara daha az zararlı olduğu için. Verem aşısının bağışıklığı aktide ederek bazı kanserlerde de tedaviye yarar sağladığı gösterildi. O yüzden verem aşısının bilinen böyle bir torik etkinliği var. Ama bunun araştırmalarla ortaya konması lazım. Şimdilik sadece bir gözlem olarak gidiyoruz. Henüz 'Kovid-19 tedavisinde ya da korunmada verem aşısı yapılsın' diye bir görüş yok ortada. Ama bu gözlemi de dikkate almak lazım" dedi.

Bu aşılarla koronanın ağır geçmesi önlenebilir

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, pnömokok, grip ve Kovid-19'un risk gruplarının birbirine çok benzediğine dikkat çekti. Kovid-19'da diğerlerinden farklı olarak hipertansiyonun risk grubu olduğunu belirten Ceyhan, "Diğer iki hastalıkta hipertansiyon bir risk faktörü değilken, bunda risk faktörü, diğer böbrek, karaciğer hastalıkları, şeker hastalıkları bunların hepsi ortak. Bu gruptakilerden birisi bu hastalığı geçirdiği sırada üstüne diğer hastalık eklendiğinde daha ağır seyrediyor. Örneğin bu salgın tam gribin ağır olduğu dönemde başladı, ocak başında. O sırada grip de çok yaygın. Hastaların büyük bir kısmı hem grip hem de Kovid-19 geçirerek, hayatlarını kaybetti. Pnömokok bakterisi ise zatürrede en sık görülen. Bu Kovid-19'lu hastaların bir kısmı virüsün akciğeri harap etmesiyle ölürken bir kısmı da üzerine bağışıklık baskılandığı için virüs nedeniyle bakterilerin eklenmesiyle kaybetti. Pnömokok aşısı Kovid-19 geçiren hastaların durumunun ağırlaşmasını önleyen faktörlerden bir tanesi. Grip aşısı da risk grubu varsa, grip sezonundaysa yapılması yarar olan bir aşı" ifadelerini kullandı.

Bakanlığa ve CİMER’e mailler yollamıştı

Dr. Savan Günay birbiri ardına yaptığı açıklamalarla çocukluk dönemi aşılarının tekrarlanmasıyla bağışıklık sisteminin harekete geçeceğini ve bu yolla covid-19 virüsüyle savaşılabileceğini söylemişti. Savan Hoca sesini duyurabilmek için Sağlık Bakanlığı ve CİMER’e mailler yollamış, sosyal medyadan ve basın yoluyla açıklamalar yapmış ancak sesini duyan olmamıştı. Savan Günay MY Gazete’ye yaptığı bir açıklamada, “Çocukluk aşıları bağışıklığı çok yükseltir. Özellikle yine bir virüsün neden olduğu çocuk felcinin önlenmesinde hayati öneme sahip POLİO aşısının korona virüsüyle mücadelede de faydalı olabileceğini düşünüyorum. Sağlık Bakanlığı’mızın bu konuda çalışma yapmasında büyük yarar görüyorum” demişti.

‘Doz tekrarı uygulanabilir’

Çocuk ve yetişkin bağışıklığı konusunda uzun yıllar araştırmalar da yapan Savan Hoca, difteri, boğmaca, tetanos vs. gibi aşıların bağışıklık yanıtını çok yükselttiğini belirterek, erişkinlerde bu aşıların tekrarlanmasıyla korona virüsüyle mücadele gücünün artırılabileceğini ifade ederek şöyle konuşmuştu; ““Covid 19 'ün çocuklarda çok az görülme sebebi aşı takvimi sayesinde olabilir. 15 yaşına dek belli zamanlarda defalarca Aşılanan çocukların bağışıkları normal popülasyona göre çok yüksektir. Difteri, Boğmaca,Tetanoz v.b gibi aşılar ve immün yanıtı çok ciddi arttıran Polio (Çocuk felci - IPV) ve kızamık gibi aşıların da olduğu aşı takvimi çocuklarda bağışıklığı çok yüksek tutuyor olabilir... Ciddi üzerine gidilmesi gereken bir hipotez olarak düşünüyorum. Erişkinlerde bu aşılar bağışıklık yanıtını hızla arttırmak için rapel (Tekrar doz) olarak uygulanabilir... Buradan önce kendi ülkemin Sağlık Bakanı Sn. Fahrettin Koca'ya, Sn. Bilim Kuruluna ve tüm Dünya sağlık kurumlarına bu hipotezle ciddi olarak ilgilenmelerinin, hayırlı sonuçlara vesile olabileceğini ciddi bir biçimde araştırmaları gerektiğini belirtmek istiyorum...


 

MYGazete.com Özel

Güldane Ayrancıoğlu
Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencisi.
banner32
Son Güncelleme: 18.04.2020 17:35
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
nermin eryörük 2020-04-19 18:00:38

Korona başlar başlamaz hemen önleyen bir madde var.Biz onu kullanıyoruz..Fakat açıklarsam çok üzüleceğimi söyleyen çocuklarım ve eşim açıklamama mani oldular..Ölenleri gördükçe üzülüyorum..Biz çok rahatız..Burası Türkiye deniliyor..Doğru..Geçen gün bir prof.Ercüment Ovalıbağıra çağıra nasıl eleştiriyorlardı..Korktum..Eleştiren adama hele baktım da...Hele şu minarelerden selalar,tekbirler..Korkunç..Ne alakası var..Bakın çok basit bu hastalığı durdurmak..Hastalık ta değil,saçma bir şey..Görseniz neden diyecekler..Bu bilgi ile bütün dünya insanları ölse biz kalırız..O kadar eminim..Bu bir ilaç değil...Bir madde..Hem de herkesin bildiği..Fakat çok kızıyorum..Şimdi suç işledim mi bilmiyorum ..İşte bakın..Kimbilir ne olacak..Yeter ama..Sanki tedavisi bulunmasın der gibi bir hal var..Bu neye benziyor ,yanan evde insanlar dumandan boğuluyor,seyrediyoruz.Kapıyı kırıp kurtarmıyoruz..Bile bile..

banner324

banner174

banner242

banner335