banner154

banner228
14 Eylül 2019 Cumartesi 14:05
Orjinali İngilizlerde, sahtesi bizde!

Antalya’nın dünyaca ünlü antik kentlerinden Xhantos’taki tarih soygununun izleri günümüzde halen görülüyor.

Antik kentteki Harpy anıtının muhteşem kabartmaları 1848 yılında ünlü İngiliz hırsız arkeolog Charles Felllows tarafından kaçırıldığı İngiltere’deki British Muesum’da sergilenirken, Antalya’da bu kabartmaların boş kalan yerlerine ise alçıdan sahteleri yapılarak takıldı.

Antik kentin en gözde anıtı

Kaş yakınlarındaki Xanthos’un en ilginç kalıntıları, tiyatronun batısında konumlanıyor.

Bunlardan biri de  yüksek dikdörtgen yekpare kaide üzerindeki ölülerin ruhlarını gökyüzüne taşıdıklarına inanılan “Harpy” anıtı ve bunun üzerindeki kabartmalardır.

 Bugün orijinal kabartmaları, Biritish Museum’da sergilenen Harpy Anıtı, İ.Ö. 5'nci yüzyıla tarihlenmektedir. Bu anıt mezarın yanında 4'üncü yüzyıla ait diğer bir kaideli Likya lahdi yer alıyor. 

Orjinalinden alçı kopyalar alındı

Günümüzde Xhantos’taki bu anıtın kabartmaları ne yazık ki orjinalinden alçı kopyalar alınarak yapılmıştır.

Kabartmaların orjinalleri ise İngiltere’deki British Museum’da sergileniyor.

Bunun nedeni Xhantos antik kentinin 1840 yılında yaşadığı büyük talandır.

Ünlü İngiliz tarih hırsızı arkeolog Charles Fellows, dönemin padişahının izniyle Kaş yakınlarındaki Xhantos kentinin önemli eserlerini gemiye yükleyerek İngiltere’ye götürmüş ve giden bu eserlerin arasında Harpy Anıtının kabartmaları da yer almıştır.

Antalya’da sadece kaidesi kalan Harpy anıtının kabartmalarının yerine ise İngiltere’deki orjinallerinden alınan alçı kopyaları takılmıştır.

Bugün Xhantos antik kentini gezen turistlerin gördükleri sahte Harpy kabartmalardır.

Harpi: Yarı insan yarı kuş yaratık 

Kabartmalarının yerinde alçı kopyaların sergilendiği Harp anıtı 8.87 metre yüksekliğe sahip. Anıt mezar, ismini yarı insan yarı kuş şeklinde olan yaratık Harpiler’den alır.

Üzerinde yer alan kabartmaların asıl temsil ettiği konu aile bireylerinin hayatları boyunca birbirlerine aldıkları hediyelerdir.

Anıt mezarın kuzey ve güney uçlarında bulunan yarı kadın yarı kuş resimleri ise öldükten sonra kuşlar tarafından göğe yükselmeyi ifade ediyor. Mezar M.Ö 470’li yıllarına ait.

Ayrıca ölülerin ruhlarını simgeleyen kadın figürlerini taşıyan sirenler de mezar kabartmalarında yer almaktadır.

Kurbanlık olarak horoz sunuyor 

Bu anıt, Likyalılar döneminki dini inanışlar hakkında o kadar önemli bilgiler vermektedir ki, doğu cephesinde yer alan rölyefte bunlar açıkça görülebilmektedir.

Figürlerde, ölen kişinin onuruna belirli zamanlarda kurban kesildiği anlatılıyor. Bu rölyefte temsil eden küçük bir figür, önünde yer alan diğer figüre horoz sunarken görülüyor.

Bu da ölen kişinin ruhu adına dönem dönem kurbanların kesildiği bir geleneği kanıtlıyor.


 

MYGazete.com Özel

banner32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner157

banner174

banner242

banner243