banner154

banner265

banner292
banner228
20 Aralık 2019 Cuma 15:43
Organ naklinde acı tablo

Antalya’da Salı Sanayici, İşadamları ve Kanaat Önderleri Grubu’nun (SALI Grubu) bu haftaki toplantısında organ  bağışı ve organ naklinin önemi masaya yatırıldı.

Salı Grubu Üyelerinden Atıl Pekşen’in ev sahipliğini yaptığı toplantıya;  sadece organ nakli ile değil; yüz ve kol nakli gibi kompozit doku nakilleriyle de adından söz ettiren Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr.  Tuncer Karpuzoğlu  Organ Nakli Merkezi’nde Organ Nakli Koordinatörü ve Koordinasyon Birimi Sorumlusu olarak görev yapan  Nilgün Bilal konuşmacı olarak katıldı.

Organ yetmezliği sorunu artıyor

Salı Grubu Başkanı Muharrem Koç başkanlığında Antalya Tenis İhtisas Klübü’nde (ATİK) gerçekleştirilen toplantıya aralarında İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Özlem Karataş’ın da bulunduğu sağlık sektöründen çok sayıda hekim ile sivil toplum örgütlerinden davetliler de katıldı. Toplantıda Organ Bağışı ve Organ naklinin önemine değinen Nilgün Bilal,  başta böbrek olmak üzere, kalp, karaciğer ve akciğer yetmezliği olan hastaların sayısının her geçen gün arttığını söyledi.

 Neden organ nakil ihtiyacı doğuyor?

Bu hastalıkların artma nedenine de değinen Bilal“ Türkiye’de  2018 yılı rakamlarına göre 66 bin böbrek hastası var. Bu rakam giderek artıyor. 

Yanlış beslenme, diyabet, hipertansiyon  gibi nedenlerle böbrek hastalarımızın sayısı her geçen gün artıyor.

Bu 66 bin hastanın ise yaklaşık 23 bin kadarı böbrek nakli için bekleyen kişilerden oluşuyor.

2018 yılı sonunda 23 bin böbrek bekleyen bu hastadan  3 bin 870’ine nakil yapıldı.Ama  bu nakillerin çoğunluğu canlı vericilerden gerçekleştirildi.

Kadavra bağışı az olduğu için böbrek nakillerinin çoğunluğunu canlı vericilerden gerçekleştiriyoruz. Örneğin geçen yıl gerçekleşen 3 bin 870 böbrek naklinin 3 bin 11’i canlı vericilerden yapıldı.  Bunun sadece 850’si kadavradan yapıldı” dedi.

Listedeki hastaları kaybediyoruz

Böbrek hastalarının diyalizle de yaşama tutunma şansı olduğunu buna karşılık organ bekleyen diğer hastaların ise böyle bir şansının olmadığını anlatan Bilal, “Şu anda  organ nakli bekleyen 2 bin 200 kadar karaciğer hastası var. 

Geçen yıl toplam 1588 karaciğer nakli yapıldı.  Bunun 1150’si canlı vericilerden, 438’i ise kadavradan gerçekleştirildi.  

1100 civarında kalp nakli bekleyen hasta var. Geçen yıl  91 kalp nakli yapılabildi. Bu sayılar günlük olarak değişebiliyor. 

Yeni hastalar eklenirken, diğer taraftan da maalesef  çok sayıda hastamızı  kaybediyoruz. Bir kısmı da nakil sayesinde listeden çıkmış oluyorlar” dedi.

Kadavradan bağış oranı dörtte bir

Ölümleri azaltabilmenin yolunun organ bağışını artırmaktan geçtiğini anlatan Nilgün Bilal, 2018 yılında beyin ölümü bildirimi yapılan kadavra sayısının  2 bin 164 kişi olduğunu açıkladı.

Buna karşılık  beyin ölümü gerçekleşen  2 bin 164 kişiden sadece 598’inin yakınının  organ nakli için onay verdiğini anlatan  Nilgün Bilal, “ Nakil sayılarımız her geçen gün artıyor ama; hiçbir zaman bekleyen hasta sayısının ihtiyacını karşılayacak şekilde artmıyor. Arada büyük bir uçurum var. Çok travmatik bir tabloyla karşı karşıyayız” dedi.

Tümü bağışlansa sıradaki 26 bin kişi birkaç yılda eritilebilir

 Kadavradan nakillerin beyin ölümü gerçekleşen kişilerden yapılabildiğini anlatan Nilgün Bilal, “Beyin ölümü gerçekleşen kişi tıbben ölmüştür. 

Kalbi bir süre atmaya devam ediyor.  Kalbi de durduktan sonra o kişinin organları nakledilemiyor. Bu kişilerin sadece yüzde 25’inin organları bağışlanıyor. 

Beyin ölümü gerçekleşen hastaların organları tümüyle bağışlanmış olsa, bekleyen 26 bin hastayı birkaç yıl içinde tüketebiliriz” dedi. 

Organ bağışı oranımız 1 milyonda  7

2018 yılı verilerine göre Türkiye’de  organ bağışlama oranının 1 milyonda 7,3 kişi olduğunu anlatan Nilgün Bilal, “İspanyada bu oran 1 milyonda 40 kişi.

Avrupa ortalaması 1 milyonda 25 kişi. ABD’de  eyaletlere göre değişiyor. Maalesef öldükten sonra organlarımızın bağışlanması konusunda çok gerideyiz.

Ama canlı verici sayısı bakımından ise dünya ikincisiyiz.  Böbrek ve karaciğerde dünyada en fazla  canlı vericilerden nakil  yapan ikinci ülkeyiz.

Tanıdığımız yakınımıza kolaylıkla bir organımızı vermek için ameliyat masasına yatıp fedakarlık yapan bir toplumuz. Ama tanımadığımız insanlara kaybettiğimiz yakınımızın toprak olacak organlarını maalesef vermiyoruz.” dedi.

Yarış atı antrenörü babasına böbreğini verdi

Toplantının konuklarından 31 yaşındaki Yarış Atı Antrenörü ve sunucu Meltem Oktay da geçen 6 aralıkta   kendisinden alınan bir böbreğin babasına nakledildiğini açıkladı. 

Meltem Oktay, “ Babam 65 yaşında. 3 kez kalp krizi geçirmişti.  Şeker, tansiyon ve prostat rahatsızlıklarına ilave olarak bir süre önce kronik böbrek yetmezliği teşhisi de konuldu. 

Diyaliz yaşam kalitesini bozacağı için babama böbreğimi vermek için başvuruda bulundum.  Gerekli tahliller yapıldı.

Dokularımız da uygun çıkınca geçen 6 aralık sabahı  babama böbreklerimden biri nakledildi. Baba kız olarak girdiğimiz ameliyathaneden böbrek kardeşi olarak çıktık.

Hayatta en sevdiğim insan olan babamın ömrüne ömür katabilmenin mutluluğunu yaşadım” dedi.

Salı Grubu Başkanı Muharrem Koç da bu konuda farkındalık yaratılması gerektiğini söyledi.

Koç babasının  hayatına hayat katan Meltem Oktay’ı  kutlladı. Toplantı,  Salı Grubu Başkanı Muharrem Koç’un teşekkür belgesi takdimiyle son buldu. Toplantı sonrası Salı Grubu üyelerinden Giray Ercenkde  Nilgün Bilal’e Damdaki Deve Sürüsü isimli kitabını hediye etti.

MYGazete Haber Merkezi

banner32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner157

banner263

banner174

banner242

banner275