banner302


banner228
18 Kasım 2020 Çarşamba 21:43
Köylü feryat ederek yardım çağrısı yaptı
banner348

Antalya’nın Korkuteli ilçesinde sulu tarım ve ihracat yapan çok sayıda köy, bölgeye açılmak istenen devasa bir kömür ocağına karşı büyük bir mücadele veriyor. Köylerin yer aldığı sulak bölgenin doğasının kömür ocağının açılmasıyla büyük zarar göreceği, akarsular ile yer altı sularının kirlenmesiyle bölge tarımının kalitesinin düşmesinin yanı sıra meyve sebze üretiminin ve hayvancılığın biteceği endişesiyle büyük tepki yaşandığı belirtiliyor. Öte yandan Antalya Tarım İl Müdürlüğü’nün de Korkuteli’ndeki meyve-sebze cennetine maden ocağı açılması için olur verdiği ve karşı çıkan diğer kamu kurumlarını devre dışı bırakarak, madenin açılması için gayret sarf ettiği öne sürüldü.

Kömür ocağının açılacağı Dereköy bu yıl 8 milyon kilo kayısı üretti

Bölgedeki en yüksek ihracat potansiyeline sahip olan, sadece kayısıda 8 bin ton yurt dışı satışı yapan  Dereköy Köylüleri  ve A Platformu (Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş) tarafından yapılan açıklamada, “Kömür madeni açılmak istenen Dereköylülerin 8 bin ton kayısı ihracatıyla yüzleri güldü ama Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün Tarım Toprakları Koruma Kuruluna gizlice tekrar karar aldırma entrikasıyla yeniden mücadeleye başladı” denilerek gelişmelere tepki gösterildi.

Yasa, “Koruma Kurulu izin vermeden maden açılamaz” diyor

Yapılan yazılı açıklamada, “Antalya Korkuteli ilçesi, Dereköy Yaylası, Dökük Mevkiinde Turkuaz Kömür İşletmeleri AŞ. tarafından kömür çıkarılmak istenen yerde kayısı ihracatı bu yıl adeta patladı. Bu yıl sanki kömür madeni açmak isteyenlere ders verircesine kayısı üretimi rekoltesi çok yüksek oldu. Biz kayısı üreterek hem daha iyi kazanıyoruz, hem ülkemize dolar kazandırıyoruz, hem de halkımızın daha çok kayısı yemesini sağlıyoruz. Bölgemizde kömür madeni istemiyoruz. Dereköy Yaylamızın hemen yanındaki Sülekler Yaylası ise toplamda 10 bin tonluk erik, vişne ve kayısı üretmesiyle de, sadece iki köyden 18 bin ton meyve üretilmiş oldu. Yasa; Tarım Toprakları Koruma Kurulu izin vermeden kömür madeni açılamaz diyor” şeklinde ifadelere yer verildi.

8 kurum "HAYIR" dedi, Tarım Müdürlüğü ile 2 kurum "EVET" dedi

A Platforumu Sözcüsü Hediye Gündüz tarafından yapılan açıklamada Antalya Tarım İl Müdürlüğü ile ilgili korkunç iddialara yer verildi. Açıklamada bölge köylülerinin ifadelerine yer verilerek, “Pandeminin başladığı günlerde, Antalya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü köylülerden adeta gizleyerek, koordinatörlüğünü yaptığı Tarım Toprakları Koruma Kuruluna Mart ayında toplantı yapıp, Dereköy’de kömür açılmasını gündeme getirmiş. Toplantıda kurul üyeleri (Bu tarım alanı çok büyük. Burada kömür olmamalı) dediği için toplantı ertelenmiş. Bizler, Haziran ayında tekrar toplantı yapılacağını öğrendik ve bunun üzerine Dereköylüler olarak, kayısı üreticileri, çobanlar, çevreciler, tarım kooperatifi, tarımsal sulama kooperatifi olarak dilekçeler verdik. Diğer yandan kömür madeni açılmak istenen alan, Korkuteli’nin ana su kaynağı olan Korkuteli Çayının su havzası olduğu için bölgedeki mahallelerin (köylerin) 14 muhtarı Tarım Toprakları Koruma Kuruluna “Kömür madeni istemiyoruz” talebiyle dilekçeler verdi. 17 Haziran 2020’de ikinci kez toplanan Tarım Toprakları Koruma Kurulunda 8 kurum “kömüre hayır!” dedi ve sadece 3 kurum kömüre evet dedi. Kömüre evet diyen kurumların en başında ülkemizde tarımsal üretim yararına çalışması gereken Antalya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü vardı. Tarımı desteklemesi gereken kurum kömür açılmasını destekledi” denildi.  

Son toplantıda sadece "EVET" diyen kurumlar çağırıldı!

Açıklamada, Antalya Tarım İl Müdürlüğü’nen entrikalı yollarda maden iznini çıkartmak için çalıştığı öne sürülerek, “Biz Dereköylüler, yaz aylarında 8 bin ton kayısıyı ihracat etmek için çalışıp üretirken, Yaylamızın yanındaki Sülekler Yaylasında da 10 bin ton meyve üretilirken, Tarım İl Müdürlüğü, kömürcülere Tarım Toprakları Koruma kurulundan entrikalı yollarla ve de çok büyük gizlilik içerisinde izin vermenin yollarını aramıştır. Aldığımız haberlere göre çok az sayıda kurul üyesiyle 3. Kez toplantı yaptığı duyumlarını aldık. Toplantıya sadece “evet diyenlerin” çağrılarak yapılması ve entrikalı olarak kömüre onay vermesi hukuksuzdur, yasalar çiğnenmiştir. Yasaya göre tarım arazilerinde madencilik yapılabilmesi için 5403 Sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunun 13. Maddesi gereğince “Bakanlıkça kamu yararı kararı alınması gereklidir” denilmektedir. 5403 Sayılı Yasanın Amaç kısmı 1. Maddesinde “Bu Kanunun amacı; toprağın doğal veya yapay yollarla kaybını ve niteliklerini yitirmesini engelleyerek korunmasını, geliştirilmesini ve çevre öncelikli sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak, plânlı arazi kullanımını sağlayacak usûl ve esasları belirlemektir.” Denilmektedir. Yine aynı Yasanın Kapsam kısmında MADDE 2 de ise “Bu Kanun; arazi ve toprak kaynaklarının bilimsel esaslara uygun olarak …. amaç dışı ve yanlış kullanımların önlenmesi, korumayı sağlayacak yöntemlerin oluşturulmasına ilişkin sorumluluk, görev ve yetkilerin tanımlanması ile ilgili usûl ve esasları kapsar.” İfadeleri yer alıyor.

Bütün resmi kurumlara başvurup mücadelemizi sürdüreceğiz

Açıklamanın sonuç bölümünde şu ifadeler yer aldı; Bizler Tarım İl müdürlüğünün kağıt üzerinde entrikalarla köylüye zarar vermek yerine tarımsal üretimin yanında olmasını talep ediyoruz. En kaliteli meyve üretimi yapılacak 19 bin 700 hektarlık arazinin kömür madeni ruhsatının iptal edilmesini talep ediyoruz. Bizler, kayısı üreticilerini yok sayan, kayısı ihracatını yok sayan, Korkuteli su kaynakları havzasında 14 köyün meyve üretimin yok sayan, entrikalı kararla kömür madeni açılmasına hayır diyoruz! Korkuteli Çayının sularıyla 75 bin dönüm tarım arazisinde sulu tarım yapılıyor. Görevi çiftçileri korumak olan Tarım İl Müdürlüğünün kömürcülere hizmet etmesine hayır diyoruz! Bu nedenle öncelikle bütün resmi kurumlarımıza, en başta Antalya Valiliği olmak üzere bütün kurumlara yeniden dilekçelerimizle müracaat edeceğiz, bütün kurumları ziyaretlerimizle yeniden bilgilendireceğiz ve kömür madenine asla izin vermeyeceğiz. Dereköy Köylüleri - A Platformu (Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş)”

İşte Dereköy’de çekilen o görüntüleri izlemek için tıklayınız

MYGazete.com Özel

Emel Gümüş
Meslek hayatına Antalya Yeni İleri Gazetesinde başladı. Daha sonra uzun yıllar Beyaz ve Fotospor Gazetelerinde görev yaptı.
banner32
Anahtar Kelimeler:
Son DakikaAntalyaKorkuteli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242