banner302


banner292
banner228
13 Ağustos 2020 Perşembe 14:42
İyi Partili Hasan Subaşı’dan tepki soru önergesi

Antalya’da Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yer alan Demre’ye bağlı Üçağız Mahallesinde yaklaşık 13 hektarlık denizalanı ve iskele Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 10 yıllığına MUÇEV’e kiralandı. Bölgedeki tekne turlarının önemli duraklarından biri olan Üçağız’daki yüzer iskelenin ihaleye çıkarılmadan kiralanmasından bakanlığın tebliği ile haberdar olduklarını belirten Demre Belediye Başkanı İYİ Partili Okan Kocakaya, “Demremizin kaynaklarından yine Demremizin yararlanması için her türlü hukuki hakkımızı kullanacağız” açıklamasında bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bir soru önergesi veren İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı ise günübirlik tekne turu ile geçimini sağlayan teknecilerin ücretsiz kullandığı iskelenin ihalesiz ve duyurusuz kiralanmasının kamuoyu vicdanını yaraladığını savunarak, “Demre belediyesi bünyesinde hizmet veren Kekova iskelesi neden bilgi dahi verilmeden belediyenin tasarrufundan alınmıştır? Kıyılarda ve deniz alanlarında kolayca Bakan Olur’u ile kiralamalar yapan MUÇEV Yönetim Kurulu ve şirket ortakları kimlerden oluşmaktadır” diye sordu.

İYİ Partili Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya

Belediye Başkanı: Tebligatla haberimiz oldu

İYİ Partili Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı kiralamadan kendilerine ulaşan tebligat ile haberdar olduklarını dile getirdi. Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün 22 Temmuz 2020 tarihli yer teslimi tutanağını da paylaşan Demre Belediye Başkanı Kocakaya, konuyla ilgili açıklamasında “Belediyemizin tek gelir kaynağı olan ve büyük bir bölümünü de günübirlik tekne turu düzenleyerek ekmeğini kazanan güzel yürekli hemşehrilerimize ücretsiz kullandırdığımız, Üçağız İskelesi ve Otoparkı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından MUÇEV Tur. Tic. Ltd. Şti. ‘ye 10 yıl süre ile ihaleye çıkarılmaksızın kiraya verilmiştir. Bu kiralamadan, aşağıdaki yazının tebliğ edilmesi ile ancak haberdar olduk. Demre’mizin kaynaklarından yine Demre’mizin ve Demreli hemşehrilerimizin yararlanması için her türlü hukuki hakkımızı kullanacağız” ifadelerini kullandı.

MUÇEV'in merak edilen geçmişi

Muğla kıyılarındaki uygulamalarıyla tepkilere neden olan MUÇEV, Muğla Valiliği (Muğla’ya Hizmet Vakfı) ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde kurulan (Türkiye Çevre Koruma Vakfı) iki ayrı vakfın oluşturduğu bir şirket.

İlk kez 2004 yılında Muğla Valiliği bünyesinde ve ‘Muğla Çevreci Yatırımlar ve Hizmetler Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ adıyla kurulan MUÇEV’in son yönetim kurulunda iki bakanlık bürokratı müdür olarak atandı. Vakfa, Muğla kıyılarında ve Edirne Keşan sahillerinde de tahsisler yapılmasına büyük tepki var.

İhaleye çıkmadı, duyuru yapılmadı iddiası

Tepkilerin odağındaki MUÇEV’in Antalya kıyılarına da uzanmasına bir tepki de İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı’ndan geldi. Antalya’nın eski Büyükşehir Belediye Başkanlarından olan Subaşı, “Neyin nesidir bu MUÇEV? Vatandaşın hakkı olan kıyılardan ve denizlerden özgürce faydalanma hakkını belediyelerin elinden alıveren bu MUÇEV’in yönetim kurulu ve ortakları kimdir? Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ‘olur’u ile Demre ilçesi Üçağız Mahallesi Kaş- Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde bulunan 12.983,02 m2’lik alanın işletmesi 10 yıllığına Muçev Turizm Ticaret Limited Şirketi’ne verildi. Demre belediyesinin önemli bir gelir kaynağı olan ve büyük bir bölümü günübirlik tekne turu düzenleyerek geçimini sağlayan teknecilerin ücretsiz kullandığı alanın ihaleye çıkılmadan, duyurusu yapılmadan 10 yıllığına kiralanması kamuoyu vicdanını yaralamakta ve kamunun şeffaflığına zarar vermektedir. Aynı şekilde, farklı bölgelerde halkın kullanıma açık olan sahiller ve iskele alanları MUÇEV’e kiralandığı haberleri basında yer almış ve büyük tepki çekmişti. Sahillerin ve iskele alanlarının özel bir şirkete, ihale, ilan ve duyuru yapılmadan uzun sürelerle kiralanması konusunda ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığına soru önergemizi iletiyoruz” ifadelerini kullandı.

İyi Partili Hasan Subaşı’dan Bakana sorular

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı

“Demre belediyesinin denetimi ve tasarrufunda hizmet veren Kekova iskelesi neden bilgi dahi verilmeden belediyenin tasarrufundan alınmıştır? Kıyılarda ve deniz alanlarında kolayca Bakan Olur’u ile kiralamalar yapan MUÇEV Yönetim Kurulu ve şirket ortakları kimlerden oluşmaktadır? Bugüne kadar hangi kıyı ve sahiller, iskele ve denizsel alanlar MUÇEV’e kiralanmıştır? Kekova iskelesi ne kadar süre ve bedelle kiralanmıştır? Kiralama işlemleri hangi kanun ve yönetmelik kapsamında ihale, ilan ve duyuru yapılmadan gerçekleştirilmektedir? Vatandaşların anayasal hakkı olarak kıyılardan ve denizlerden özgürce faydalanması hakkına zarar veren bu kiralamaların iptal edilmesi konusunda Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır? Bahse konu kiralamaların iptal edilmesi nedeniyle Bakanlığınıza açılan veya derdest olan davalar var mıdır?”

Kaynak: Yusuf  YAVUZ

MYGazete Haber Merkezi

Emel Gümüş
Meslek hayatına Antalya Yeni İleri Gazetesinde başladı. Daha sonra uzun yıllar Beyaz ve Fotospor Gazetelerinde görev yaptı.
banner32
Son Güncelleme: 13.08.2020 16:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner343

banner324

banner174

banner242

banner344