banner302

banner265

banner292
banner228
13 Nisan 2020 Pazartesi 13:35
İşte Osmanlı'yı vebadan kurtaran yöntemler...

Kaynaklar, kara veba konusunda bilgi sahibi olmayan Osmanlı halkının gerekli önlemleri alamadığı için salgının hızla yayıldığı ve Orhan Gazi tarafından atılan bir adımın kurtuluşun fitilini ateşlediğini yazıyor.

Veba salgınlarının Osmanlı’yı ne denli etkilediği, bir halk şiirine şöyle yansır:

"Gitti koçyiğitler ağlar anası / İş Mevla’dan geldi, nedir çaresi / Sağ u sol yanında veba yarası / Kudret hançerini vurdu bu sene". Çoğumuz Osmanlı’nın 100 yıl boyunca veba salgınları yüzünden çok zor zamanlar geçirdiğini bilmeyiz. Tıp tarihçisi Nükhet Varlık, işte bu bilinmezliği Kitap Yayınevi arasından çıkan "Akdeniz Dünyasında ve Osmanlılarda Veba" çalışmasıyla aydınlatıyor. Tıp tarihi açısından eşsiz bir değer taşıyan eserde, Osmanlı İmparatorluğu’nun veba ile olan ilişkisi tüm boyutlarıyla gözler önüne seriliyor.

Kurtuluşun kısa ve net cevabı

"Peki Türkler bu salgından nasıl görece az bir kayıpla kurtulmuş?" sorusuna verilen cevap ise çok kısa ve nettir; TEMİZLİKLERİ SAYESİNDE!

Osmanlı İmpatorluğun’un ikinci padişahı Orhan Gazi, fethettiği yerlerde derhal hamamlar kurdurulması emrini verir ki bu geleneğe ondan sonraki padişahlar da devam edecektir. Askerler namaz kıldıkları için orgudahta sadece yıkanma ve temizlik için kurulan çadırlar bulunmakta ve yine bu işle görevli bölükler bulunmaktadır. Hamam kurulmaya başlanır lakin Halil İnalcık'a göre Orhan Gazi büyük ihtimalle veba sebebiyle vefat etmiştir.

Gemilerle gelenlere şartlar konulmuştu

Fatih dönemine bakarsak, yine kara vebanın hızla yayıldığı bu dönemde İstanbul'a gelen tüm tüccarlar gemilerden inmeden yıkanma ve yeni kıyafetler giyinme zorunluluğuna tabi tutulmuşlardır. Fatih ise ordusu ile sürekli yer değiştirmektedir. Y ine dünyanın o dönemki en önemli hekimlerini İstanbul'a davet etmiş, alınabilecek önlemleri görüşmüştür.

Halk sağlığı sisteminin temeli atıldı

Osmanlı topraklarında veba dalgaları 16. Yüzyıl boyunca ciddi bir şekilde devam eder ve imparatorluk yönetiminin bu hastalık karşısında tutumları değişir. Bu değişiklikler ise Osmanlı tarihinin siyasi, iktisadi, sosyal ve kültürel değişiklikleri bağlamında inceleniyor. Osmanlı idaresinin erken dönem modern İstanbul’undaki ve diğer şehirlerde aldığı sağlık tedbirleri ele alınıyor. Osmanlı idaresi vebadan dolayı gerçekleşen ölüm kayıtlarını tutar, mezarlıkları düzenler, şehirleri pisliklerden arındırır ve insanları gözetim altında tutarak önlemler alır. Bu süreç bir kamu sağlığı sisteminin temellerinin atılmasını sağlar.

Asker alımları durduruldu

Kanunî Sultan Süleyman döneminde ise İstanbul'da binlerce kişinin ölümüne sebep olan veba salgınına karşı saraya giriş ve çıkışlar yasaklanmış, Yeniçeri Ocağı'na asker alımları durmuş.
insanların toplu hâlde bir araya gelmeleri yasaklanmış, ahâlîye kireç vb. ürünler dağıtılarak evlerini temiz tutmaları emrolunmuş, hastalığa yakalananlar derhal toplumdan ayrılmış ve tedavi edilmeye çalışılmıştır.

MYGazete.com Özel

Emel Gümüş
Meslek hayatına Antalya Yeni İleri Gazetesinde başladı. Daha sonra uzun yıllar Beyaz ve Fotospor Gazetelerinde görev yaptı.
banner32
Son Güncelleme: 13.04.2020 13:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242

banner335