banner302

banner265

banner292
banner228
15 Mayıs 2020 Cuma 15:46
İlkbahar aylarında ortaya çıkıyor

Çam ağaçlarının bir numaralı düşmanı kese tırtılı, tüylerindeki ölümcül toksik madde nedeniyle dokunan insan ve hayvanlar için hayati tehdit yaratıyor. İlkbahar aylarının en tehlikeli zararlıları arasında gösterilen çam kese tırtılı yapıştıkları çam ağaçlarının özsuyunu içip kuruma noktasına getiriyor. Tüycüklerindeki toksik madde kedi ve köpeklerin dillerini şişirip, ölümlerine yol açıyor, dokunan çocuklar ve yetişkinler için de hayati tehlikeler yaratabiliyor. 

Mart, Nisan, Mayıs aylarında çıkıyor

Çam ağaçlarının bir numaralı düşmanı kese tırtılı, Mart, Nisan ve mayıs aylarının en tehlikeli zararlıları arasında gösteriliyor. Çam kese tırtılının sadece hayvanlara değil insanlara da zarar verdiği belirtilerek, “Toksik madde vücut, kol ve bacaklarda, yüz bölgesinde şiddetli ödeme, kaşıntılı kızarık şişliklere, gözde körlüğe kadar gidebilen alerjik reaksiyonlara, tansiyon problemlerine yol açabiliyor” uyarısında bulunuldu. 

Köpekler tırtıllarla oynamaya çalışıyor

Yerde gruplar halinde gezen ve ağaçların alt kısımlarında da yoğun olarak bulunan çam kese tırtılları, kendileriyle oynamaya çalışan özellikle köpekler için ölümcül bir tehdit olmaya devam ediyor. Çam kese tırtıllarının üstlerindeki kılcıklar kırılınca içinden çıkan toksik sıvı, köpeklerin dillerini şişirip yaraya dönüştürüyor ve hayvanların ölümüne neden oluyor. 

Antalya bölgesinde de çokça var

Veterinerler, özellikle nisan ayı ile birlikte tehlikenin tekrar ortaya çıktığını belirtip, hayvan sahiplerini çok dikkatli olmaya çağırıp, çocuklar ve yetişkinler için de yarattıkları tehdidin altını çiziyorlar. Çam kese tırtılı tüycüklerinden çıkan toksik maddenin sadece hayvanlara değil insanlara da zarar verdiğini belirterek, “Çam ağaçları üzerindeki, beyaz, pamuksu tırtıl keseleriyle kendini belli eden çam keseböcekleri, aslında bir kelebek türünün tırtılı yani larvasıdır. Bu kelebeklerin tırtılları, ülkemizdeki orman zararlısı böcekler açısından önemli bir yer işgal etmektedirler. Çam ağacının olduğu her bölgede bu tırtıllara rastlamak mümkündür. 

Mide, barsak problemleri, tansiyon

Tırtılların üzerleri zehirli kitin dikenleri ile kaplı. Tırtıl ile temas esnasında bu dikenler kırılıyor ve içlerindeki toksik madde ortaya çıkıyor. Bu toksik maddeye insanların temas etmesi durumunda; vücut, kol ve bacaklarda, yüz bölgesinde şiddetli ödeme, kaşıntılı kızarık şişliklere, gözde körlüğe kadar gidebilen alerjik reaksiyonlara, tansiyon problemlerine yol açabiliyor. Tırtıllardaki bu toksik maddenin aynı zamanda karın ağrısına, kusmaya, mide ve bağırsak problemlerine de yol açabildiği bildiriliyor. İnsanlarda olduğu gibi kedi ve köpeklerde de tırtıl ile temas sonrasında birçok semptom ortaya çıkabiliyor.

Köpeklerin dilleri yara oluyor

Veterinerlerin verdiği bilgilerde şu ifadeler yer alıyor; “Ağaçlardan çeşitli etkenler ile yere düşen tırtıl keseleri ve tırtıllar özellikle köpeklerin ilgisini çekmekte ve ağıza alma sonucunda bu dikenler ağızda kırılarak çeşitli problemlere yol açmaktadır. Özellikle dilde ilk başlarda kızarıklığa, şişliğe ve ağrıya neden olan toksin ilerleyen saatlerde dilde nekroz oluşumuna, ağız içi yangısına, aşırı şişmeye bağlı solunum problemlerine yol açabilmektedir. O yüzden ne kadar erken müdahale edilirse iyileşme o kadar hızlı ve kolay olmaktadır. Müdahale edilmeyen veya geç müdahale edilen köpeklerde bu lezyonlar dil kaybına kadar gidebilmekte ve hayvanların yaşam kalitesini ve hayatlarını ciddi anlamda tehdit etmektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığında insan ve hayvan sağlığı açısından risk teşkil eden çam kese tırtılları, bu tırtılların bulunabileceği çamlık alanlarda yaşayan veya bu tür bölgelere ziyarette bulunacak kişiler tarafından dikkat edilmesi gereken çevresel faktörler arasındadır. Özellikle köpek sahipleri, köpeklerinin ağızlarında aniden oluşan salya artışı, şişlik, kızarıklık, solunum problemi ve huzursuzluk durumlarında çam kese tırtıllarından şüphelenmeli ve dostlarını mutlaka en yakın veteriner hekime ulaştırarak kontrollerini sağlamalıdırlar. Unutulmamalıdır ki tedaviye ne kadar erken başlanırsa iyileşme şansı o kadar artmaktadır.”
 

MYGazete.com Özel

Emel Gümüş
Meslek hayatına Antalya Yeni İleri Gazetesinde başladı. Daha sonra uzun yıllar Beyaz ve Fotospor Gazetelerinde görev yaptı.
banner32
Son Güncelleme: 18.05.2020 12:36
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242

banner335