banner234

banner265

banner292
banner228
04 Ocak 2020 Cumartesi 14:45
Eski bakandan, yeni bakana eleştiri yağmuru

Kültür ve Turizm eski Bakanı ve TÜRSAB eski Başkanlarından Bahattin Yücel, yazdığı bir köşe yazısıyla Kültür ve Turizm Mehmet Ersoy’u eleştiri yağmuruna tuttu. Bahattin Yücel yazısında, “Seçimlerin hemen ardından TÜRSAB’a denetçileri göndererek, geçmişte imza yetkili iktidara çok yakın iki eski yöneticinin işlemlerini didik didik ettirmenin, sektörde pek dikkate alınmadığını, birileri her halde fark etmişlerdir” notunu düşmesi turizmin zirvesinde suların giderek ısındığını gösteriyor.

19. ve 20. Dönem İstanbul Milletvekilliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yapan Bahattin Yücel Turizm Güncel’deki köşe yazısında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’u verdiği sözleri tutmamakla ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği TÜRSAB’ın eski iktidara yakın yönetimi dönemi işlemlerini didik didik ettirmekle itham etti. Bahattin Yücel’in yazısının ilerleyen bölümünde kullandığı bir cümle ise dikkat çekiciydi. Yücel o cümlesinde, “Ancak yasa uyarınca haksız rekabeti önlemekle görevlendirildiği ve üyelerinin haklarını korumakla yükümlü TÜRSAB’ın, bu konuda üzerine düşeni yapması kaçınılmaz görevidir. Belki en doğrusu Sayın Bakanın şirketinden başlamaktır” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy

Bakanın değil sektörün istedikleri seçildi

Aynı zamanda Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) eski başkanlarından olan Bahattin Yücel, köşe yazısında “Bakan’ın TÜRSAB’ı dikkate almayışı, her halde hem turizm geçmişimizde hem de Türkiye’nin siyasal tarihinde, pek rastlanan bir tutum değildir. Mutabık kaldığımız hayati önemdeki yasa tasarısı, diğer bakanlıklarının görüşünün alınmasının ardından son anda durdurulmuş... Bakanın bu kararında sınırlı siyasi sorumluluğunun bir etkisi var mı bilemiyoruz” dedi. Yücel’in yazısının ilerleyen bölümlerinde, “Son dönemde TÜRSAB Yönetimini dışlayan, salt bu yüzden aniden kurulan Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı yönetimine, sektördeki diğer meslek kuruluşlarının yöneticilerinin seçilmelerini de önleyen tutumuna karşılık, son seçimlerle Sayın Bakanın değil, sektörün arzuladığı kişilerin seçilmeleri, dilerim yeterli bir uyarı olmuştur” şeklinde ifadeler kullandı.

Eski Kültür ve Turzim Bakanı Bahattin Yücel

Kültür ve Turizm eski Bakanlarından Bahattin Yücel’in, günümüz Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’u eleştirdiği ve satır aralarında mesajlar verdiği köşe yazısı şöyle:

“Hala doğruluğuna inanmak istemediğim bir haberi okudum geçtiğimiz hafta.

TÜRSAB’ı doğrusu seyahat acenteliği mesleğini ilgilendiren, -bence- hayati önemde bir yasa çalışması, ilgili Bakanlıkların görüşlerinin alınmasının ardından tasarı aşamasına getirilip, tam TBMM’ne sunulacakken durdurulmuş.

Bakan daha önce TÜRSAB’ın sunduğu görüşlerle mutabık oldukları metni, son anda değiştirmeye karar vermiş.

Olabilir.

Sınırlı siyasal sorumluluğunun bu kararında etkisi var mı, bilemiyoruz.

Ancak çok özel oldukları izlenimi uyandıran eklemeler konusunu, bu kez sektördeki etkileri sınırlı bir takım Derneklerle müzakere ederken, TÜRSAB’ı dikkate almayışı, her halde hem turizm geçmişimizde hem de Türkiye’nin siyasal tarihinde, pek rastlanan bir tutum değildir.

Üstelik “seyahat acenteliği mesleğini” temsil ettikleri iddiasıyla, görüşlerine değer verdikleri arasında, son TÜRSAB seçimlerinde bizzat desteklediği ancak hezimete uğramış yapıların yer alması, Ortada ciddi bir sorun olduğunu gösteriyor..

Son dönemde TÜRSAB Yönetimini dışlayan, salt bu yüzden aniden kurulan Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı yönetimine, sektördeki diğer meslek kuruluşlarının yöneticilerinin seçilmelerini de önleyen tutumuna karşılık, son seçimlerle Sayın Bakanın değil, sektörün arzuladığı kişilerin seçilmeleri, dilerim yeterli bir uyarı olmuştur.

Seçimlerin hemen ardından TÜRSAB’a denetçileri göndererek, geçmişte imza yetkili iktidara çok yakın iki eski yöneticinin işlemlerini didik didik ettirmenin, sektörde pek dikkate alınmadığını, birileri her halde fark etmişlerdir.

Kaldı ki, TÜRSAB da kuşkusuz yönetimlerinin yasalar ve yönetmelikler çerçevesinde, sorumlu oldukları döneme ilişkin denetlenmeleri gereken bir kurumdur.

Bakanlık gerçek bir denetim yaptırmak istiyorsa, daha önceki dönemlerde Döner Sermaye dışında bastırılan ve bir kaç özel bankaya rehin edilerek, TÜRSAB şirketlerine kredi kullandırılan, piyasada kalpazanlık olarak adlandırılan, bazı işlemleri soruşturmalı ve sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunmalıdır.

Bir önceki yönetimin ortaya çıkardığı, Bakanlık Denetçilerinin organize suç işlendiği konusunda ciddi kuşkuları bulunduğunu belirttikleri raporlar, Bakanlık arşivlerinde olmalıdır.

Bence sezon başlamadan acil soruşturulması gereken; tek satıcılık yapılanmasıyla iç pazarda tekelleşmeyi baskıyla elde eden, yöneticilerinin gittikleri otellerde bu hakkı alamazlarsa, şirketin sahibinin bu davranışı asla unutmayacağını, altını çizerek vurguladıkları bir seyahat acentesinin Rekabet Kanununu açık ihlalidir.

Bakanlık bu konunun üzerine gider mi, bilinmez?

Ancak yasa uyarınca haksız rekabeti önlemekle görevlendirildiği ve üyelerinin haklarını korumakla yükümlü TÜRSAB’ın, bu konuda üzerine düşeni yapması kaçınılmaz görevidir.

Belki en doğrusu Sayın Bakanın şirketinden başlamaktır.

Ne dersiniz?

Yeni Yılınız Kutlu Olsun

Anlatılanların aksine Türkiye’nin fiyat düşürerek potansiyelini sürdürmeye çalıştığı, aşırı iç maliyetler yüzünden pek parlak geçmeyen bir yıl oldu.

Umutlarımızı koruyarak, yeni yılın başarı ve mutluluk getirmesini diliyoruz.”

MYGazete.com Özel

banner32
Son Güncelleme: 04.01.2020 18:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner157

banner263

banner174

banner275