banner302


banner228
24 Ekim 2020 Cumartesi 13:37
Doç. Dr. Erol Kesici: "Eğirdir Gölü'nün tabanı kimyasal ve tarım zehriyle kaplı"
banner348

Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından Eğirdir, Beyşehir ve Kovada gölleri ile Karacaören-1 baraj gölünden alınan 7 ayrı su numunesinin yönetmeliklere uygun çıktığı yönündeki haberlere tepki gösteren Doç. Dr. Erol Kesici, “2000 yılından buyana sürekli gündeme getirdiğimiz Eğirdir Gölü'nün tabanında biriken adeta “kimyasal madde - tarım zehiri” yüklü dip çamuru temizlendi mi?” diye yazdı. 


Gazeteler ‘sular yönetmeliğe uygun’ diye yazdı

Doç. Dr. Erol Kesici’nin tepki gösterdiği, “Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından Eğirdir, Beyşehir ve Kovada gölleri ile Karacaören-1 baraj gölünden alınan 7 ayrı su numunesi yönetmeliklere uygun çıktı” haberi bazı basın-yayın organlarında yer aldı. Haberde, 4 gölden Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri tarafından Ekim ayında 7 adet su numunesi alındığı belirtilerek, “Alınan su numunelerinin Afyon Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürlüğü’nde pH, elektriksel iletkenlik (S/cm), askıda katı madde (mg/L), amonyum azotu (Toplam), nitrit azotu (mg/lt), nitrat azotu (mg/lt), kimyasal oksijen ihtiyacı (mg O2/L), fekal koliform bakteri sayısı(Kob/100Ml) yönünden analizleri yapıldı. Yapılan analizlerde sonuçların Su Ürünleri Yönetmeliği’nde yer alan parametrelere uygun olduğu belirlendi” açıklaması yer aldı. Öte yandan analiz sonuçlarının Su Ürünleri Yönetmeliği’nde belirtilen parametrelere uygun olmaması durumunda alıcı ortama deşarj yapan sektörlerden oluşan kirliliğin olumsuz etkilerinin yok edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması için Isparta İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne bildirimde bulunulduğunun ifade edildiği belirtiliyordu.

        Doç. Dr. Erol Kesici

İçmeye değil su ürünlerine uygun

Bu haberlerin, bölgedeki çok önemli su kaynakları olan 4 gölün sorunsuz ve temiz olduğu yönünde yanlış anlaşılmalara neden olacağını belirten Doç. Dr. Erol Kesici, Sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak tepki gösterdi. Doç Kesici, “Bugün telefon ve mesajla, perşembe pazarında çok arandım... "Hocam gölümüzün suyu temizmiş diye.." İlgili haberi okudum da... SUYUMUZ İÇİLEBİLECEK SU OLARAK DEĞİL DE , “SU ÜRÜNLERİ YÖNETMENLİĞNE” UYGUN.. Bu haberleri yaparken gerçeği sona yazarsak, insanlar elbette ilk okuduğu manşeti değerlendirir.. KEŞKE İÇME SUYU PARAMETRELERİNE DE UYGUN OLSAYDI!” diye tepki gösterdi.

Gölün tabanı kimyasal tarım zehriyle kaptı

Paylaşımında göllerin ağır sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirten Doç Dr. Erol Kesici paylaşımında “Bu örnekleri gölün neresinden aldınız?” diye sorarak şu ifadelere yer verdi: 

 “Uğraşlarımız verdiğimiz mücadele EĞİRDİR GÖLÜ’NÜN KORUNMASI- KURUMAMASI ve KİRLENMEMESİ ve suyun içilebilecek kalite olup musluklardan akan suyu güvenle halkın içebilmesidir. Çünkü temiz suyun dağıtımında en güveniliri şişelenmiş( işlenmiş) su değil, MUSLUK SUYUDUR..

GÖLÜN SUYU TEMİZ DEMEKLE, İNSANLARI İNANDIRABİLİRMİYİZ... Keşke temiz olsa!… Göl çok geniş bir alanı içerir örnekler de çok farklıdır.. Gölün kıyıları en kirli kesimlerdir. Pompalar gölün kıyısında yer almaktadır. KEŞKE su temiz demekle temiz olsa.! Gerçekleri, tavan akıntısını halının altına süpürmekten, algı oluşturmaktan vazgeçmemiz ve asıl soruna yönelmemiz gerekir.. Eğirdir Gölü’nün öncelikli AMACI İÇME SUYU OLARAK KULLANIMIDIR..

 Eğirdir Gölü suyu içilebilme özelliğinde ise;

1- Gölün suyu neden kokmaktadır? Bu koku her yerden hissedilmektedir Daha sonrası da neden köpürmüştür?

2- 2000 yılından buyana sürekli gündeme getirdiğimiz gölün tabanında biriken adeta “kimyasal madde- tarım zehri” yüklü dip çamuru; TEMİZLENDİ Mİ?

3- Neden göl havzasında en çok satılan ürün şişelenmiş sudur… Temizse, kokmuyorsa, İnsanlar neden şişelenmiş su almaktalar?

4- Gölün suyunun - çözünmüş madde miktarı ile askıdaki madde miktarı- klorofila, ışık geçirgenliği oranı vb. değerleri bırakın analiz yapmaya gölün yüzüne, içine kıyısına gözle görülebilir şekilde vurmuşsa, bu temiz su değerleri nereden alınmış ve gölün gerçeklerini yansıtmakta mıdır? Bu örnekler nereden alınmıştır?

5-Isparta Belediyesi defalarca Eğirdir Gölü çok kirli artık buradan içme suyu almayacağız derken.. Gölün en kirli olduğu bu dönemlerde alınan örneklerin konumları ve değerlendirmeleri nedir? Yıllardır bilinen kirliliğin ağır metal belirlemelerine rağmen bu konuda ne gibi bir çalışma yapılmıştır ki güvenilirlik olsun?

GÖLÜN SUYUNUN İÇİLEBİLİR ÖZELLİKTE GÜVENİLİR OLMASI TÜM CANLILARIN BEKLENTİSİDİR. İÇME ve tarımda kullandığımız su ne kadar sağlıklıysa yediğimiz içtiğimiz ve sağlığımızda o kadar sağlıklı olacaktır.. Çünkü suyun hali neyse YAŞAMIN SAĞLIĞIN HALİ DE O DUR. Yazıyı sonuna kadar okursak İÇİLEBİLECEK DEĞİL SU ÜRÜNLERİ ÜRETİMİ bakımından uygunluk var.. Bunun en doğru yansıması göldeki su bitkileri ve gölün yaşlı balıklarının ( bulabilirsek) analizleridir.


 

MYGazete.com Özel

Bilge Ateş
Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden başarıyla mezun oldu. Antalya Gazeteciler Cemiyeti Genç İletişimcileri Özendirme Yarışmasında birincilik aldı.
banner32
Son Güncelleme: 24.10.2020 16:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242