banner302


banner292
banner228
17 Mart 2020 Salı 17:50
Deniz Bilimci Prof. Saydam’dan çarpıcı açıklama: “Tıp dünyası bundan habersiz!”

Çok önemli özellikleri olan, doğal bir madde

Prof. Dr. Cemal Saydam’ın işaret ettiği Kitosan adlı madde ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalarda, bu maddenin, “Bitkilerde viral  enfeksiyona karşı  dayanıklılığı  tetiklediği,  hayvan  hücrelerinde  viral  enfeksiyonu önlediği ve  enfekte olmuş  mikrobiyal kültürlerde faj  enfeksiyonunun  gelişimini önlediği”  ve daha bir çok önemli özelliğinin olduğu ortaya konulmuş durumda.

Tıp dünyası bundan habersiz!

Yaptığı açıklamalarla bilim dünyasına ve dünya kamuoyuna sürekli bilgi aktaran Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam, korona virüse çare olabilecek tamamen doğal bir maddeyi işaret ederek, “Korona virüsün çaresi doğada, kitosan adlı bu madde antiviral, anti bakteriyel, antifungal özelliklere sahip ve bedenimiz ile uyumlu bir madde. Tıp dünyası bundan habersiz” dedi.

Her şeyi bildiklerini zannedenler

Sosyal medya hesabından, “Bakteri ve virüsleri taşıyan çöl kumlarına meteorolojik etkiler ve bu sirkülasyonun insan sağlığına yansımaları konusunda bir açıklama yapan Prof. Cemal Saydam,   satır arasında korona virüsünün tedavisiyle görüşünü de açıkladı. Prof. Saydam şunları söyledi; “Tıp dünyası bunlardan bihaber, kabullenmek de istemezler. Her şeyi bilirler ama coronaya karşı çaresizler. Onun da çaresi doğada, kitosan da… Kitosan, antiviral, anti bakteriyel, antifungal ve bedenimiz ile uyumlu. Anlatırız ama anlamak istemezler. Ne de olsa her şeyi biliyorlar…”

MY Gazete’ye açıklama yaptı

Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam, takipçisi olan MY Gazete habercilerinin, “Kitosan bu sorunu çözer mi diyorsunuz? şeklindeki sorusuna ise aynen şu yanıtı verdi; “Şimdilik bilinen tek şey o. Yenisi bulunana kadar yegane etken, literatür böyle der. Ben değil…”

Peki Prof. Ahmet Cemal sağlam’ın, kendinden son derece emin bir şekilde işaret ettiği Kitosan adlı madde neydi? Kitosan deniz ürünlerinden üretilen ve kilosu internette 500 liraya satılan bir madde. Gıda takviyesi olarak da kullanılabiliyor. Niğde Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada kitosan ile ilgili çok önemli sonuçlara ulaşılmış durumda. İşte Kitosan’ın, araştırmada ortaya konulan o özelliklerinden bir kısmı; 

Kitosan ve antimiktobiyal özellikleri

Kitosan, kitinin kısmen veya tamamen deastilasyonuyla elde edilen değişik moleküler ağrılıktaki bileşikler için kullanılan  genel  bir  terimdir.  Doğada yaygın  ve  bol  miktarda  bulunması,  yüksek  canlılara karşı  toksik  etki göstermemesi,  mikroorganizmaları  inhibe  etmesi,  biyolojik  olarak  parçalanabilmesi,  biyo-uyumlu  olması, kimyasal ve fiziksel özellikleri bakımından diğer birçok biyopolimere göre üstün özellikler göstermesi nedeniyle kitosan  başta  gıda  olmak  üzere  su,  ilaç,  kozmetik,  ziraat,  tıp,  kâğıt,  tekstil,  mikrobiyoloji,  immünoloji, biyoteknoloji, ters osmoz membranları gibi birçok alanda kullanım olanağı  bulmaktadır. Bu derleme, kitosanın antimikrobiyal  aktivitesi  ve  etki  mekanizması,  antimikrobiyal  aktivitesini  etkileyen  faktörler  ve  gıda endüstrisinde kullanımı ile ilgili bilgileri içermektedir. Kitosan  serbest  radikalleri söndürerek  veya metal  iyonlarını  bağlayarak  antioksidan  aktivite  göstermektedir. Katyonik  ve makromoleküler  yapısı  nedeniyle kitosan durultma  ajanı olarak  kullanılabilmektedir. Bu  özgün niteliklerinden dolayı kitosan biyofonksiyonel polimer olarak değerlendirilmektedir [1-3]. 

Antivitral, antikanserojen ve bağışlıklığı uyarıcı

Kitosan;  (i)  biyo-uyumluluk  (doğal  bir  polimerdir,  vücutta  parçalanabilir,  güvenli  ve  toksik  değildir),  (ii) memeli ve mikroorganizma hücrelerine bağlanabilme, (iii) bağ dokusu üzerinde rejeneratif  aktivite, (iii) kemik üreten  hücre (osteoblast)  oluşumunu  hızlandırıcı  aktivite,  (iv) kanamayı  durdurucu  (hemostatik)  aktivite,  (v) antimikrobiyal  aktivite,  (vi)  anti-kanserojen  aktivite,  (vii)  anti-kolesterol  aktivite,  (viii)  kemik  oluşumunu hızlandırıcı aktivite,  (ix) merkezi  sinir sistemini  baskılayıcı  aktivite ve  (x)  bağışıklık sistemini  uyarıcı aktivite şeklinde sıralanabilecek birçok biyolojik özelliğe sahiptir [15].    Kitosan  ve  türevlerinin  biyolojik  özelliklerinden  en  önemlisi  sahip  oldukları  antimikrobiyal  aktivitedir. Kitosanın  antibakteriyel,  antifungal  ve  antiviral  aktiviteye  sahip  olduğu  birçok  araştırmacı  tarafından bildirilmiştir. Ayrıca alglere karşı da aktiftir [2, 18, 19]. Altıdan küçük pH değerlerinde glukozamin bileşeninin ikinci karbonundaki amino grubu (-NH2) proton bağlayıp pozitif yüklü (–NH3+) forma dönüştüğünden kitosanın antimikrobiyal  aktivitesi  kitine  göre  daha  yüksektir  [10].  

Viral enfeksiyonu önlüyor, paki ya Corona'da?

Kitosan  hem  Gram-pozitif  hem  de  Gram-negatif bakterilere  karşı  etkili olup  antibakteriyel  aktivite  gösterdiği bakterilere  örnek  olarak  Listeria monocytogenes, Bacillus  megaterium, Bacillus  cereus, Staphylococcus  aureus, E.  coli, Pseudomonas  fluorescens, Salmonella Typhymurium,  Vibrio  parahaemolyticus,  Lactobacillus  plantarum  ve  Lactobacillus  brevis  verilebilir.  Son yıllarda yapılan çalışmalarda kitosanın bakteriler üzerindeki inhibitör etkisinin daha  çok  bakteriyostatik olduğu görülmüştür [2, 10].     Kitosan  ve türevlerinin  antifungal aktivite  gösterdiği küflere  Aspergillus fumigatus,  Aspergillus parasiticus, Fusarium  oxysporum,  Botrytis  cinerea,  Alternaria  alternata,  Colletrotichum  gloeosporioides,  Rhizopus stolonifer,  Byssochlamys  spp.,  mayalara  Candida  albicans,  Candida  lambica,  Saccharomyces  cerevisiae, Rhodotorula glutensis örnek olarak verilebilir [10, 20, 21].    Kitosanın  bitkilerde viral  enfeksiyona karşı  dayanıklılığı  tetiklediği,  hayvan  hücrelerinde  viral  enfeksiyonu önlediği ve  enfekte olmuş  mikrobiyal kültürlerde faj  enfeksiyonunun  gelişimini önlediği  belirtilmektedir [22]”

Araştırmanın tümüne ulaşmak için lütfen tıklayınız
 

MYGazete.com Özel

Emel Gümüş
Meslek hayatına Antalya Yeni İleri Gazetesinde başladı. Daha sonra uzun yıllar Beyaz ve Fotospor Gazetelerinde görev yaptı.
banner32
Son Güncelleme: 17.03.2020 18:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242

banner344