banner302


banner228
21 Ekim 2020 Çarşamba 15:27
Bilim insanları duyurdu: "Sürü bağışıklığı yalan"
banner348

Harvard Genetik ve Metabolizma Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil sosyal medya hesabı aracılığıyla 80 bilim insanı tarafından yapılan imzalı açıklamayı paylaştı. Prof. Dr. Hotamışlıgil paylaşımına yaptığı yorumda, “Covid-19 salgınında sürü bağışıklığı yaklaşımının, bilimsel verilere dayanmayan, tehlikeli ve anlamsız bir görüş olduğunu bildirdiği makale Lancet dergisinde 80+ araştırmacının imzası ile yayınlandı. Bu yaklaşımın üzerinde hala düşünülmesini bile anlamak imkansız” diye yazdı. Bilim insanlarının yaptığı açıklamada ise, “Kanıtlar çok açık: COVID-19'un toplumda yayılmasını kontrol etmek, toplumlarımızı ve ekonomilerimizi önümüzdeki aylarda güvenli ve etkili aşılar ve terapötikler gelene kadar korumanın en iyi yoludur” ifadesine yer verildi. 

Madde madde açıklama yaptılar

Lancet Dergisi’nde yayınlanan makalede, covid 19’un dünyada 1 milyonun üzerinde ölüme, 35 milyondan fazla insanın da enfekte olmasına yol açtığı belirtilerek, “COVID-19'un oluşturduğu riskler ve bunlarla mücadele etmek için etkili stratejiler hakkında net iletişime ihtiyacımız var. Burada, COVID-19 hakkındaki mevcut kanıta dayalı fikir birliğine ilişkin görüşümüzü paylaşıyoruz” denildi.

İmzalanan metinde madde madde şu ifadelere yer verildi: 

1-    SARS-CoV-2, temas yoluyla (daha büyük damlacıklar ve aerosoller yoluyla) ve özellikle havalandırmanın zayıf olduğu koşullarda aerosoller yoluyla daha uzun menzilli iletim yoluyla yayılır. Bulaşıcılığı yüksektir. Maruz kalmayan popülasyonların yeni bir virüse duyarlılığıyla birleştiğinde, hızlı toplum yayılması için koşullar yaratır. COVID-19'un enfeksiyon ölüm oranı mevsimsel gripten birkaç kat daha yüksektir ve enfeksiyon, genç, önceden sağlıklı kişilerde (yani, uzun COVID) devam eden hastalığa yol açabilir.

2-     Koruyucu bağışıklığın ne kadar süreceği belli değil ve diğer mevsimsel koronavirüsler gibi SARS-CoV-2, hastalığı zaten geçirmiş kişileri yeniden enfekte edebilir, ancak yeniden enfeksiyon sıklığı bilinmemektedir.

3-    Virüsün bulaşması, fiziksel uzaklaşma, maskelerin kullanılması, el ve solunum hijyeni ve kalabalıklardan ve yetersiz havalandırılan alanlardan kaçınılmasıyla azaltılabilir. Hızlı test, temas izleme ve izolasyon da iletimi kontrol etmek için kritik öneme sahiptir. DSÖ, pandeminin başından beri bu önlemleri savunmaktadır.

4-    Pandeminin ilk aşamasında, birçok ülke virüsün hızlı yayılmasını yavaşlatmak için kilitlemeler (evde kalma ve evden çalışma emirleri dahil genel nüfus kısıtlamaları) başlattı. Bu, ölüm oranını azaltmak için gerekliydi. 

5-    Sağlık hizmetlerinin bunalmış olmasını önlemek ve kısıtlamaların ardından iletimi bastırmak için pandemik müdahale sistemleri kurmak için zaman kazanmak. Kısıtlamalar yıkıcı olmasına, zihinsel ve fiziksel sağlığı önemli ölçüde etkilemesine ve ekonomiye zarar vermesine rağmen, bu etkiler kısıtlamalar sırasında ve sonrasında ‘zamanı etkili pandemi kontrol sistemleri kurmak için kullanamayan ülkelerde genellikle daha kötü olmuştur’. Pandemiyi ve toplumsal etkilerini yönetmek için yeterli hükümlerin yokluğunda, bu ülkeler sürekli kısıtlamalarla karşı karşıya kaldılar.

6-    Bu anlaşılabilir bir şekilde yaygın moral bozukluğuna ve güvenin azalmasına yol açtı. İkinci bir dalganın gelişi ve önümüzdeki zorlukların gerçekleşmesi, savunmasızları korurken düşük riskli popülasyonda büyük bir kontrolsüz salgına izin vermeyi öneren sözde sürü bağışıklığı yaklaşımına yeniden ilgi duyulmasına yol açtı. Savunucuları, bunun düşük riskli popülasyonda enfeksiyonla edinilmiş nüfus bağışıklığının gelişmesine yol açacağını ve bunun da sonunda savunmasızları koruyacağını öne sürüyorlar. Bu, bilimsel kanıtlarla desteklenmeyen tehlikeli bir yanlıştır.

7-    COVID-19 için doğal enfeksiyonlardan bağışıklığa dayanan herhangi bir pandemik yönetim stratejisi kusurludur. Genç insanlarda kontrolsüz bulaşma önemli ölüm riski taşır ve tüm popülasyondaki ölüm oranı. İnsan maliyetine ek olarak, bu, işgücünü bir bütün olarak etkileyecek ve sağlık hizmetleri sistemlerinin akut ve rutin bakım sağlama yeteneğini aşacak. Ayrıca, doğal enfeksiyonu takiben SARS-CoV-2'ye karşı kalıcı koruyucu bağışıklık olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur ve bağışıklığın azalmasının bir sonucu olacak endemik bulaşma, belirsiz bir gelecek için savunmasız nüfuslar için bir risk oluşturacaktır. Böyle bir strateji COVID-19 salgınını sona erdirmeyecek, ancak aşılamanın ortaya çıkmasından önce çok sayıda bulaşıcı hastalıkta olduğu gibi tekrarlayan salgınlara yol açacaktır. Ayrıca, birçoğu COVID-19'dan ölen veya afet tıbbı uygulama zorunluluğunun bir sonucu olarak travma yaşamış olan ekonomi ve sağlık çalışanları üzerinde kabul edilemez bir yük oluşturacaktır. Ek olarak, kimlerin uzun COVID'den muzdarip olabileceğini hala anlamıyoruz.  Kimin savunmasız olduğunu belirlemek karmaşıktır, ancak ciddi hastalık riski altında olanları düşünsek bile, savunmasız kişilerin oranı bazı bölgelerde nüfusun % 30'unu oluşturmaktadır. 

8-    Nüfusun geniş alanlarının uzun süreli izolasyonu pratik olarak imkansızdır ve son derece etik değildir. Birçok ülkeden deneysel kanıtlar, kontrolsüz salgınları toplumun belirli kesimleriyle sınırlamanın mümkün olmadığını göstermektedir. Böyle bir yaklaşım, salgının hali hazırda açığa çıkardığı sosyoekonomik eşitsizlikleri ve yapısal ayrımları daha da kötüleştirme riskini de taşır. En savunmasızları korumaya yönelik özel çabalar çok önemlidir, ancak çok yönlü nüfus seviyesi stratejileriyle el ele gitmelidir. 

9-    Bir kez daha, Avrupa, ABD ve dünyanın birçok ülkesinde COVID-19 vakalarında hızla artan artışla karşı karşıyayız. Kararlı ve acilen hareket etmek çok önemlidir. İletimi baskılayan ve kontrol eden etkili önlemlerin geniş çapta uygulanması gerekir ve bunlar, toplum tepkilerini teşvik eden ve pandeminin şiddetlendirdiği eşitsizlikleri ele alan mali ve sosyal programlarla desteklenmelidir. Gelecekteki kilitlenmeleri önlemek için iletimi azaltmak ve etkisiz pandemik müdahale sistemlerini düzeltmek için kısa vadede muhtemelen devam eden kısıtlamalar gerekecektir. Bu kısıtlamaların amacı, SARS-CoV-2 enfeksiyonlarını etkili ve kapsamlı bulma, test etme, izleme, izole etme yoluyla yerel salgınların hızlı tespitine ve hızlı müdahaleye izin veren düşük seviyelere etkili bir şekilde bastırmaktır. Ve genelleştirilmiş kısıtlamalara gerek kalmadan hayatın normale yakın dönebilmesi için sistemleri destekleyin. Ekonomilerimizi korumak, ayrılmaz bir şekilde COVID-19'u kontrol etmeye bağlıdır. İş gücümüzü korumalı ve uzun vadeli belirsizlikten kaçınmalıyız.

10-    Japonya, Vietnam ve Yeni Zelanda, birkaç ülkeyi saymak gerekirse, sağlam halk sağlığı tepkilerinin bulaşmayı kontrol edebileceğini ve yaşamın normale yakın bir yere dönmesine izin verdiğini göstermiştir ve bu tür birçok başarı öyküsü vardır. Kanıtlar çok açık: COVID-19'un toplumda yayılmasını kontrol etmek, toplumlarımızı ve ekonomilerimizi önümüzdeki aylarda güvenli ve etkili aşılar ve terapötikler gelene kadar korumanın en iyi yoludur. Etkili bir yanıtı zayıflatan dikkat dağıtıcı unsurları göze alamayız; Kanıta dayalı olarak acilen hareket etmemiz çok önemlidir.
Bu çalışma, herhangi bir kuruluş veya kuruluş tarafından doğrudan veya dolaylı olarak desteklenmemiş, finanse edilmemiş veya sponsorluk yapılmamıştır.
İmzacılar ekte listelenmiştir .

MYGazete.com Özel

Bilge Ateş
Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden başarıyla mezun oldu. Antalya Gazeteciler Cemiyeti Genç İletişimcileri Özendirme Yarışmasında birincilik aldı.
banner32
Son Güncelleme: 21.10.2020 18:19
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242