banner302


banner292
banner228
27 Haziran 2020 Cumartesi 10:26
Bayer Türkiye'de peynir ekmek gibi satan katil  ilaç için 10 milyar$ tazminat ödeyecek

Alman ilaç ve kimya devi Bayer, yabani otlara karşı kullanılan Rouandup adlı ilacının kansere yol açtığı gerekçesiyle hakkında dava açanlarla anlaşma yoluna gitti ve 11 milyar dolar tazminatta el sıkıştı. Gazetemizde daha önce de gündeme getirdiğimiz Bayer’in glifosat içeren Roundup adlı bu kanserojen tarım ilacı, Türkiye ve Antalya’da halen peynir etmek gibi satılıyor ve çiftçilerimiz adeta tüm dünyadaki tepkilere kulaklarını tıkayarak ısrarla bu ölümcül tarım ilacını ürünlerinde kullanıyor. Glifosatla adeta sulanan tarım ürünleri Antalyalı tüketicinin yanı sıra tüm Türkiye’de gıda maddesi olarak satılırken, Roundup adlı kanserojen ilacın orijinalinin yanı sıra onlarda aynı içerikteki, markası değişik onlarca yerli ilaç, birbirinden ucuz fiyatlarla Antalya’da ve Türkiye’de alıcı buluyor.

20 Ekim 2019 Pazar günü yayınlanan mygazete.com'un işte o haberi...

Dünya bu kanserojen ilaçla mücadele ediyor

Alman ilaç ve kimya şirketi Bayer, ABD'de hakkında yabani otlara karşı kullanılan glifosat maddesinin kansere yol açtığı iddiasıyla açılan davalardan vazgeçmeleri için davacıların büyük bölümüyle anlaştı. Bayer'den yapılan açıklamada, 10 milyar 900 milyon dolar ödeme karşılığında 125 bin davanın dörtte üçünün geri çekileceğini duyurdu. Öte yandan Bayer’in Türkiye’de de büyük bir pazara sahip olan bu kanserojen tarım ilacına karşı dünyanın çeşitli bölgelerinden sürekli protesto gösterileri haberleri geliyor.

Antalya’nın tarlalarında yaygın olarak kullanılıyor

Dava konusu, Bayer'in Roundup adlı yabani otla mücadele ilacı Türkiye'de ve Antalya’da da adeta su gibi satılıyor. Dünya genelinde yaygın kullanılan pestisitlerden olan glifosat, olası zararları konusunda en çok tartışılan tarım ilaçlarından biri.

Bayer’in Roundup’ının Türkiye’deki ruhsatı 20 yıllık

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Bitki Koruma Ürünleri Daire Başkanlığı’nın veri tabanında, uzun yıllardır dünyada protestolara ve davalara konu olan kanserojen Roundup adlı tarım ilacının Türkiye’deki ruhsat bilgileri yer alıyor. Veri tabanında üretici firma halen Monsanto olarak gözükürken, Bayer’in Türkiye’deki ruhsatını 2004 yılında aldığı ve 2024 yılına kadar satış izninin bulunduğu belirtiliyor. Firmanın satış ekipleri halen Antalya’daki çiftçiler ve tarım sektörü temsilcileriyle temaslarda bulunup, satışlarını sürdürüyor.

Roundup’ın muadili onlarca yerli ürün de piyasada

Sorun yalnızca Bayer’in Roundup adlı ilacının Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan aldığı ruhsatla bitmiyor. Bu kanserojen ürünün muadili onlarca yerli ürün de Türkiye’deki yerli firmalarca üretilip, ruhsatlı veya ruhsatsız olarak piyasaya sürülüyor. Glifosat içerikli kanserojen ilaçların merdivenaltı üretimleri de ucuz olmaları nedeniyle Antalyalı çiftçiler tarafından tercih ediliyor. Orjinali kadar etkili olmayan kimi merdivenaltı ürünler sonuç alabilmek için tarlalarda mecburen yüksek dozda kullanılılıyor. Yabani otlarla mücadelede kullanılan glifosat içerikli yerli markaların değişik isimlerdeki ruhsatlı ilaçlarının Türkiye’deki satış izni genellikle 15 yıl olarak veriliyor. İzin tekrar yenilenebiliyor.

Çiftçi, işçi tutup otları temizleteceğine kanserojen glifosatla ilaçlıyor

Çiftçiler arasında 'yeşil kurutan' olarak adlandırılan yabani ot ilaçlarının kullanımının, tarım sektöründe çok yaygın olduğu ancak bu ilaçların toprağı da zehirlediği belirtiliyor. Ziraat teknisyenlerinin verdiği bilgiye göre, yabani otlardan tarlayı temizlemek için kullanılan bu ilaçların dozunun her yıl biraz daha artırılarak kullanılması gerekiyor. Çiftçilerin tarlayı çapalamak yerine bu ilacı kullanarak işin hem kolayına kaçtıkları hem de işçi giderinden kurtuldukları belirtiliyor. Ot köklemekten kaçan çiftçi, ekonomik ve pratik olduğu için glifosat adlı kanserojen ürünle toprağını suluyor!

Toprağı zehirliyor, ekosistemi ve halk sağlığını bozuyor

Her ne kadar ekonomik olsa da Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yeşil kurutan tarım ilaçları dünya ekosistemini bozuyor. Ziraat teknisyen ve mühendislerinin ortak görüşüne göre, bu ilaçların ana maddesi glikolik asit. Bu ilaç yabani otlarla birlikte tarladaki diğer yararlı bitkileri de öldürüyor. Toprağın verimini azaltıyor ve toprakta hiçbir ot yetişmiyor. Bitki yetişmediği için tohum da atmıyor. Böyle olunca da belli bir süreden sonra toprakta yararlı bitkiler çıkmıyor. Bu bitkilerden beslenen böcekler de yok oluyor. Erozyon oluşuyor ve yağmur yağınca toprak kayıyor. Bu madde zeytinin yağına bile geçebiliyor. Aslında bu ilaçların yasaklanması gerekiyor. Hem halk sağlığını hem de doğanın dengesini bozuyor. Hem ilacı atan çiftçi hem de o ürünü tüketen vatandaş için kanserojen risk yaratan glifosat içerikli ilaçlar Antalya’da ve Türkiye’de Bakanlık ruhsatlı olarak satılmaya devam ediliyor.

Kanser olan binlerce çiftçi ve tüketici dava açtı

Bayer, 2018'de ABD'li tarım şirketi Monsanto'yu satın almasının ardından bu firmanın geliştirdiği geliştirdiği Roundup ilacı nedeniyle kanser olduklarını iddia edenlerin açtığı davalarda milyarlarca dolar tazminat ödemeye mahkûm edilmişti. İlk üç davadaki astronomik tazminatların ardından Bayer'e ürettiği tarım ilacının içeriğindeki glifosat nedeniyle kansere yakalandığını söyleyen binlerce kişi dava açtı. Bayer ise glifosat maddesi hakkındaki iddiaları reddediyor. Son olarak Amerikan Çevre Koruma Ajansı (EPA), dikkatli kullanıldığında glifosatın olumsuz etkilerinin pek fazla görülmediğini öne sürdü. Ancak Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) ise 2015 yılında glifosatı insanlar için olası kanserojen maddeler sınıfına aldı.

Glifosat davasında Bayer'e ilk darbe

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kaliforniya eyaletinin San Francisco Yüksek Mahkemesi’nde devam etmekte olan davada jüri Alman kimya ve ilaç devi Bayer'in geçen sene satın aldığı ABD merkezli Monsanto tarafından üretilen glifosat içeren zirai ilacın kansere yol açtığına karar verdi. Oybirliği ile alınan kararda jüri "Bayer firmasının yan kuruluşu Monsanto tarafından üretilen Roundup isimli glifosat içeren zirai ilacın, davacı Edwin Hardeman'da kanser oluşumunu tetikleyen önemli bir unsur olduğu" sonucuna vardı.

Bayer’e göre makul kullanılırsa bir zararı yok!

Benzer davalara "öncü" olacağı gerekçesiyle yakından takip edilen glifosat davası ABD'de büyük yankı uyandırdı. Mahkemenin vereceği karar sonraki davalar açısından zararın ve tazminat miktarının hesaplanması konusunda emsal teşkil edecek. Alman Bayer firması, Monsanto'yu 63 milyar dolara satın almıştı. Glifosatın kansere yol açtığı yönündeki iddiaları reddeden şirket savunmasında tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ilacın makul miktarlı kullanımın sağlık açısından zararlı olmadığına ilişkin denetim makamlarının kararlarına işaret ediyor.

Bayer, Montasno’yu satın almakla hata yaptı

ABD'de glifosatın ilk üreticisi Monsanto'ya karşı açılan glifosat davasında şirket kanser riskine ilişkin olarak tüketicileri uyarmadığı gerekçesiyle sorumlu tutulmuş, biyokimya devi 289 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edilmiş, tazminat sonradan 76 milyon dolara düşürülmüştü. Uzmanlar, karar sonrası hisseleri değer kaybeden Bayer'in, Monsanto'yu satın alırken riskleri doğru hesaplayamadığı yorumlarını yapıyor. Monsanto şirketi glifosat ve kanser ilişkisi ile alakalı 11 bin 200 dava ile karşı karşıya. Dünyada bu gelişmeler yaşanırken Antalya ve Türkiye genelinde glifosatın kullanılmasına karşı mücadele verilmesi gerektiğinin de altı çiziliyor.

İşte Roundup'ın Türk firmalar tarafından yapılan benzerler ilaclar;

MYGazete.com Özel

Emel Gümüş
Meslek hayatına Antalya Yeni İleri Gazetesinde başladı. Daha sonra uzun yıllar Beyaz ve Fotospor Gazetelerinde görev yaptı.
banner32
Son Güncelleme: 28.06.2020 13:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner343

banner324

banner174

banner242