banner302

banner265

banner292
banner228
14 Nisan 2020 Salı 11:10
Avrupa’nın zor gününde Osmanlı Devleti hep yanındaydı

Türkiye özellikle Avrupa Birliği'ne girme sürecinde üzerine düşen tüm sorumlulukları yerine getirirken Avrupa, yıllardır bu konuda Türkiye'yi AB ye dahil etmemek için bir çok bahaneler üretti. Korona virüs salgını sonrası dünyada bir çok şey değişirken Avrupa’nın Türkiye'ye bakışı da değişmeye başladı. Öyle ki hazırlıksız yakalanan Avrupa kendi içinde yetemediği konularında açığa çıkmasına neden oldu. Bunların başında sağlık sektöründe ki zafiyet, tesis yetersizliği ve medical üretim konusund ki kapasite. 

Osmanlı zor durumda olan ülkelerin yanında

Türkiye Osmanlı İmparatorluğu'nun hüküm sürdüğü bu Avrupa ülkelerinin bir çoğuna gerek salgın hastalık, gerekse ekonomik durumu bozulan ülkelerin kalkınması ve zor durumdan kurtulması için çeşitli yardımlar göndermiştir. Avrupa’nın özellikle virüs salgını sonrası Türkiye’nin ortaya koyduğu tavrın ve yaptığı yardımların karşılığında minnet duygularını ifade eden açıklamalarda bulunuyor. Oysa Osmanlı İmparatorluğu bu zor durumdaki ülkelere yardımlarda bulunmuş ve ekonomik anlamda rahatlamalarını sağlamıştı. 

Avrupa’da gereksiz tedirginlik

Osmanlı İmparatorluğu hangi ülkelere yardımda bulunmuştu: Hangi kral ve Kraliyetleri zor durumda kurtarmıştı? Avrupa’nın Osmanlı İmparatorluğunun hüküm sürdüğü yıllar ve sonrasında ki tavrı yıllardır öfke, korku ve endişe ile karşılarken özellikle Cumhuriyet sonrası ülkemizin bu sağ duyulu davranışı hiçbir zaman değişmedi. Fakat buna rağmen Avrupa bu tedirginliğini yüzyıla yakındır savunma sürdürmesinin ne kadar boş ve yersiz olduğunu Türkiye’nin salgında yaptığı yardımlarla gerçekleri bir kez daha görmüş oldu.

İşte o yardım yapılan ülkeler

Osmanlı İmparatorluğunun o yıllarda krallara, ülke insanlarına yaptığı yardımları ve içerikleri. 
Özellikle yakın tarih diye adlandırdığımız Sultan ll. Abdühamid Han Avrupa'da yaşanan kıtlık yıllarında sıkıntılı ülkelere insani yardımlar gönderdi. Kanuni Sultan Süleyman’ın padişahlık yönetim döneminde Fransa'yı İspanya’nın istilasında kurtaran desteği, İsveç’i, İngiltere'yi ve İrlanda'yı kıtlıktan kurtaran hububat yardımları, İngiltere ve Fransa'da sel ve yıkımlardan zarar görenlerin yardımına koşması ve yine savaş koşullarında olmasına rağmen sel felaketi yaşayan Hollanda’nın yaraların saran maddi yardımı, Nehir taşkınında Almanya’ya volkan patlamasında İtlaya’ya yapılan yardımlarla Avrupa ülkeleri Osmanlı İmparatorluğu devletini daima yanında bulmuştur. 

Tarih kitapları gerçekleri anlatıyor

Avrupa’ hastalık ve salgın dönemlerini de sıkça yaşayan topraklar oldu. Osmanlı İmparatorluğu yardım yapan özelliğini bu dönemlerde de elini Avrupa ya uzattı. Osmanlı Devleti bu hoşgörü anlayışını sadece kendi halkına değil, diğer milletlere ve devlete de gösterdi. Tarih kitapları ve Avrupa’lı ülkelerin bildiği ve zikretmekten kaçındığı Osmanlı Devleti'nin yaptığı yardım gerçekleri bugün Türkiye’nin aynı şekilde davranışı sergilediğini görmesi bir çok bakış açısını ve değer yargısını değiştirdiği düşünülüyor. Fransa Kralı'nı esaretten Kânûnî Sultan Süleyman kurtardı. İspanya Kralı ile yaptığı savaşta esir olan Fransa Kralı'nın Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'dan yardım istemesi üzerine, Sultan Süleyman 1526 yılında kendisine yardım edeceğine dair bir mektup gönderdi. Böylece, o dönem Osmanlı Devleti'nin desteğini alan Fransa, İspanya istilasından kurtulmuştu.İsveç'in kıtlık döneminde Osmanlı yetişti. İsveç 1742 yılında Rusya karşısında zor durumda kalmış ve İsveç'in imdadına Osmanlı padişahı Sultan I. Mahmut yetişmişti.Yine 1876 yılında İsveç'e kıtlık sebebiyle buğday gönderildi. 

Türkiye ile Amerika arasında mevcut bulunan iyi ilişkiler ve dostluk dolayısıyla Osmanlı Devleti masrafı hazineden olmak üzere bir çift erkek ve bir çift dişi deve verdi.

1947 yılında bile İngiltere’ye yardım gönderildi

İngiltere'nin zor zamanında Osmanlı destek oldu. İngiltere'de 19. yüzyılın başlarında vuku bulan ve şiddeti İngiliz halkını büyük sıkıntılara uğratan kıtlık sebebiyle, Osmanlı padişahı III. Selim tarafından İngiltere'ye buğday desteği verilmişti. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti de 1947 yılında İngiltere'de selden zarar görenlere yardım etmişti. Türkiye son olarak İngiltereye uçak dolusu medical teçhizat ve salgınla mücadelede kullanılan ekipman gönderdi. 

Fransa’dan Hollanda’ya

Osmanlı Devleti bir başka ada devleti olan İrlanda'ya, çektiği kıtlık sebebiyle 1847 yılında Sultan Abdülmecid'in emriyle yardım göndermişti.İrlanda ileri gelenleri bunun üzerine padişaha teşekkür mektubu göndermişti. Fransa’da 1856 yılında meydana gelen nehir taşkınlarıyla mağdur olan selzedeler için Sultan Abdülmecid harekete geçti. Almanya için Abdülhamid talimat verdi. Osmanlı Devleti 1891 yılında Almanya'daki Saale Nehri'nin taşmasıyla büyük zarar gören ahaliye, Sultan II. Abdülhamid'in emriyle yardım yapmıştı.Hollanda'da Birinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen sel felaketi nedeniyle de insanlık dersi verildi.Hollanda'da mağdur olan halka, Osmanlı Devleti'nin zorlu savaş koşullarında olmasına rağmen para yardımlarında bulunuldu.

28 Mayıs 1889 yılında Amerika’nın maruz kaldığı “Johnstown Sel Felaketi”nin ardından Sultan 2. Abdülhamit Han bölgeye yardım gönderdi. Osmanlı, felaketin ardından Amerika’ya yardım eden ilk devlet oldu.

Osmanlı her zaman güvenli liman ülke

Osmanlı Devleti'nin yardım ettiği ülkelerden biri de İtalya. İtalya'nın Sicilya bölgesinde meydana gelen volkan patlamasında mağdur olanlar için Padişah Sultan II. Abdülhamid'in öncülük ettiği bir yardım kampanyası düzenlenmişti.15.yüzyıldan bu yana Osmanlı İmpartorluğu ve Türkiye, etnik, din, mezhep, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin milyonlarca sığınmacıya kucak açtı. Osmanlı'ya sığınan ilk halklardan biri Musevilerdir. 1942'den itibaren İspanya ve Portekiz'den çıkarılan Museviler, Osmanlı'yı sığınabilecekleri güvenli bir 'liman' olarak gördü.
 

MYGazete.com Özel

Okan Dilek
Bazı yaygın ve yerel televizyonlarda programcı, yönetici olarak görev yaptı. Yine yaygın ve yerel bazı radyolarda Sabah Haberleri, Sanat Programları ve Haber Müdürlüğü yaptı. Profesyonel olarak Tiyatro’nun her kademesinde görev aldı. Basın Danışmanlığı, Dergi ve Gazete yayıncılığı görevlerinde bulundu. Antalya Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Spor Yazarları Derneği ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği üyesidir.
banner32
Son Güncelleme: 14.04.2020 17:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242

banner335