banner302


banner292
banner228
11 Eylül 2020 Cuma 14:46
Aşıların nasıl etki gösterdiği duyuruldu!

MYGazete, covid-19 virüsüne karşı bulunan aşılardaki en etkili sonucun ne olduğu yönündeki bilgiye ulaştı. Yabancı bir makalede yer alan bilgilere göre, makak maymunları üzerinde yapılan araştırmalar, bulunan en etkili aşının akciğer enfeksiyonlarında işe yarayabileceğini, fakat vücudun farklı yerlerinde işe yaramadığını ve virüsün yayılımının önüne geçemediğini gösteriyor.

Makalede şu bilgilere yer veriliyor: 

İnsanlar covid-19’a karşı çok çeşitli reaksiyonlar gösteriyor. Kimilerinde hiçbir semptom gözükmüyor, çok sağlıklı görülen kimi insanlarda ise akciğerde ciddi hasarlara ve ölümlere yol açabilen semptomlar oluşabiliyor. 

Bunun genetik faktörlerle ilişkisini araştıran çok sayıda ekip çalışmalarını sürdürüyor. Genetik değişikliklerin hastalığın gelişmesinde rolleri olsa da bu etkinin düşük olduğu ifade ediliyor. Sosyal ve etnik grupların arasında da belirgin farklılıklar olduğu belirtiliyor. Bu farklılıkların nedeni bilinmiyor ama ekonomik ve sosyal eşitsizliklerin etkisi açıkça görülüyor. 

Peki bu virüse karşı bağışıklık geliştirebilir miyiz?

Sars cov-2’ye karşı bağışıklığın nasıl geliştiğini anlayabilmek için immünoloji uzmanları aralıksız çalışıyor. Bazı çalışmalar bağışıklık sistemimizin sars cov 2’yi etkisiz hale getiren yüksek düzeyde antikorlar üretebildiğini gösteriyor. Bu antikorların düzeyi enfeksiyonun ardından birkaç hafta yüksek kalıyor ve sonrasında düşmeye başlıyor. İnsanlar daha ağır enfeksiyonlara sahipse bu antikorlar daha uzun süre yüksek kalabiliyor. Ancak tekrar enfeksiyona karşı veya covid19  enfeksiyonuna karşı koyabilmek için bu antikorların hangi düzeyde olması gerektiği halen bilinmiyor. Antikorlar bizim bağışıklık sistemimizin sadece bir parçası. Diğer bağışıklık hücrelerimiz olan T hücreleri de uzun bağışıklık korumasında önemli hücreler. Korumanın ne kadar dayanıklı olduğunu öğrenmek için araştırmacılar bağışıklığın bu virüse olan tepkisini diğer virüslerle kıyaslamak zorunda. İnsandan insana geçtikçe değişim gösteriyor.

Bu virüs endişe verici mutasyonlara uğradı mı?

Bütün virüsler insanlara bulaştıkça mutasyon geçirirler. Sars Cov 2 de buna dahil. Moleküler epidemiyologlar, virüsün küresel izini sürebilmek için bu mutasyonları kullanırlar. Ama tehlikeli mutasyonları tespit etmek zorlu olabiliyor. Çünkü bu mutasyonlar belirgin değil. Ta ki virüs hayatta kalabilmek için mutasyon geçirmek zorunda kalana kadar. Ama dünya nüfusunun büyük kısmı enfekte olmadan veya bağışıklık kazanmadan bu durum gerçekleşmeyecek. 

Akciğer dışındaki bölgelerde pek etkili olmadı

Bir aşı ne kadar işe yarar? Etkili bir aşı pandemiden kurtulmanın tek yolu olabilir. Şu an geliştirilmekte olan yaklaşık 200 aşı var. Bunların bazıları bilindiği gibi klinik deneylere başladı. Hatta birkaç tanesi aşılarının güvenli olduğunu bildirdi. Çok sayıda insan üzerinde yapılan aşı denemeleri Temmuz ayında başlardı. Erken evre insan denemeleri ve hayvan çalışmalarının verileri umut verici görünüyor. Makak maymunları üzerinde yapılan çalışmalar aşıların akciğer enfeksiyonlarında işe yarayabileceğini fakat vücudun farklı yerlerinde pek başarılı olamayacağını gösteriyor. Bunun gibi sonuçlar covid 19 aşısının şiddetli hastalıkları önleyebileceğini ama virüsün yayılımını durduramayacağı olasılığını düşündürüyor.  

Virüsün nal burunlu yarasadan türediği kesinleşti

Öte yandan nal burunlu yarasalardan çıktığı kesinleşmiş durumda. Ama bunun direk yarasalardan geçtiği henüz kesinleşmiş değil. Yarasalarda bulunan bir koronavirüs türü RAT G 13, Sars Gov 2’ye yüzde 94 oranında benziyor. Kalan yüzde 4’lük kısım ise onlarca yıllık evrimi temsil ediyor. Bazılarına göre bu yüzde 4’lük evrime malay pangolinleri gibi ara türler de dahil olmuş olabilir. Virüsün insanlara bulaşmasındaki yolculuğun izinin sürülebilmesi için bilim insanlarının şu şekilde bir senaryo ile karşılaşması gerekiyor: 

 İnsandan kedilere, köpeklere ve çiftlik vizonlarına bulaşıp, onlarda aynı enfeksiyon belirtileri görülmeli ve virüsün aynı versiyonu olduğu tespit edilmesi gerekiyor. Covid-19 çıkalı 6 ayı geçti ve insanlar hala soruların cevaplarını aramaya devam ediyor. 
 

MYGazete.com Özel

Bilge Ateş
Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden başarıyla mezun oldu. Antalya Gazeteciler Cemiyeti Genç İletişimcileri Özendirme Yarışmasında birincilik aldı.
banner32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner343

banner324

banner174

banner242

banner344