banner302

banner265

banner292
banner228
25 Mayıs 2020 Pazartesi 09:48
Arılarda da virüs patladı!

Bal üreticileri, ekonomik sıkıntıların yanı sıra, kovanlara musallat olan hastalık ve virüslerle de mücadele ediyor. Arıcılık sektörünün önde gelen isimleri yüzde 41 oranındaki üreticinin arıcılığı bırakmak için adeta fırsat kolladığını belirterek, “Sektörün içinde bulunduğu sorunların bu derece artmasının nedeni de üreticilerimizin ısrarla yaptığı hatalardır. Özellikle ucuz ve hatalı ilaç kullanımı, arılarda görülen virüs türü sayısını 6’dan 28’e çıkardı” şeklinde konuştular. Arılardaki virüs sayısının patlamasında, bitkilerde kullanılan pestisitlerin ve doğadaki atık ağır metallerin de etkisi olduğu belirtiliyor.

Merdivenaltı ilaçlar kullanılıyor

Mygazete.com’un aldığı bilgiye göre, arıcılık sektörü çok ciddi sorunlarla mücadele ediyor. Ekonomik ve çevresel sorunların yanı sıra ruhsatsız, merdivenaltı ilaçların kullanılması da arıları vuran nedenler arasında yer alıyor.

Arılarda en çok görülen iki hastalık olan nosema ve varroa arıcıların en büyük problemleri olarak göze çarpıyor. Her ikisi de bir parazit türü olan varroa ile nosemayla mücadele ilaçlarla sürdürülüyor.

Parazitlere direnç kazandırıyor

İşte arıcılık sektörünü vuran en büyük sorunlardan biri daha tam bu noktada ortaya çıkıyor. Arıcılar, ekonomik yetersizlikler ve eski yöntemler nedeniyle bu iki parazitle mücadelede büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Ucuz olmaları nedeniyle ruhsatsız ve merdivenaltı  ilaçları kullanan bal üreticileri, bu yanlış tercihleriyle arılara virüs bulaşmasına neden oluyorlar.

Arıcılık sektörünün önde gelen isimleri, ucuz ve ruhsatsız merdivenaltı ilaçların yüksek dozlarda kullanılması nedeniyle varroa ve nosema adlı parazitlerin direnç kazanmasına neden olunduğunu belirterek, “Bu ucuz ilaçlar nedeniyle parazitler direnç kazanırken, tam tersi bir gelişmeyle arıların da direnci düşüyor. Bu kez de nosema gibi parazitlerin getirdiği virüsler arılara bulaşıyor ve toplu ölümler oluyor. Bu virüsler yalnız arılara zarar vermiyor, petekteki bal da bozuluyor” şeklinde konuşuyorlar. 

İŞTE SON YILLARDA ARTIŞ GÖSTEREN VİRÜSLERDEN BAZILARI

Deforme kanat virusu (DWV)
Kakugo virus
Sacbrood Virus (SBV)
Thai talamus yavru çürüklüğü virusu
Siyah kraliçe hücre virusu (BQCV)
Kasmir arı virusu (KBV)
Akut arı felci virusu (ABPV)
Kronik arı felci virusu (CBPV)
Yavas felç virusu
İsrail akut arı felç virusu (IAPV)
Arı X virusu
Arı Y virusu
Arkansas arı virusu
Berkeley arı picornavirusu
Bulanık kanat virusu
Mısır arı virusü 
Filamentöz arı virusu
Apis iridescent virus

Arılardaki virüsün belirtileri

İnkübasyon periyodu kısadır. Akut arı felci virüsü ile paralizin gelişimi ve belirtilerinin ortaya çıkması 4 gün sürer. 
Sonraki 1-2 gün içersinde de ölümler görülür. 
Hem ergin hem larvalar duyarlıdır.
Daha çok yaz aylarında görülür. 
Kurak havalarda hastalığın şiddeti artar.
Arıların kanatları açık, sarkık ve titrer vaziyettedir. Uçma yetenekleri kaybolmuştur.
Kümeler halinde, arılık önünde, toprakta sürünürler. 
Kovandaki arılar ise, yavrulu çerçevelerin üst kısmında toplanırlar. 
Arıların vücutları tüysüz, parlak ve yağlı bir görünümdedir
 Ani ölümler görülür.
Bulaşma besin alışverişi nedeniyle gerçekleşiyor olabilir

MYGazete.com Özel

Emel Gümüş
Meslek hayatına Antalya Yeni İleri Gazetesinde başladı. Daha sonra uzun yıllar Beyaz ve Fotospor Gazetelerinde görev yaptı.
banner32
Son Güncelleme: 26.05.2020 10:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner343

banner324

banner174

banner242

banner335