banner154

banner228
24 Eylül 2019 Salı 16:16
Antalyalı veliler dikkat! Bu haber sizi ilgilendiriyor

Hijyen, gıda, hava koşulları ve bulaşma gibi nedenlerle kreş ve ilköğretimde eğitim gören çocukları tehdit eden enfeksiyon hastalıklarının okullarda hızla yayıldığı belirtildi.

Çocuklarda genellikle karın ağrısı, kusma ve ateş ile kendini gösteren rahatsızlıkla ilgili Antalya’daki hastanelerin acil servislerine çok sayıda başvuru olduğu öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından illerin Milli Eğitim Müdürlüklerine ve buradan da okullara gönderilen uyarı metninde, “Okul, yurt, kreş gibi toplu yaşam alanlarının bulaşıcı hastalıkların kolayca yayılma olasılığının yüksek yerler olduğu, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de değişen çevre ve iklim koşulları,  bölgesel düzeyde değişen hijyen uygulamaları, gıda işleme uygulamaları, alt yapı sorunları gibi birçok faktörün solunum yolu ile bulaşan enfeksiyonlar, su ve gıda kaynaklı enfeksiyonlar, zoonotik ve vektörel enfeksiyonlar gibi geniş bir yelpazede bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasına yol açtığı ilgi yazı ile bildirilmektedir” denildi. 

Tavsiyelerde bulunuldu

 “Bu kapsamda ilgi yazı ile bildirilen ve ek´te yer alan "Solunum Yolu İle Bulaşan Hastalıklardan  Korunma Önlemleri " bilgi notuna göre bakanlığımıza bağlı resmi ve özel okul/kurumlarda, durumun tekrar gözden geçirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması  gerekmektedir” denilen yazıda solunum yolu ile bulaşan hastalıklardan korunma yöntemleri olarak şu tavsiyelerde bulunuldu;

 Ek : Solunum Yolu İle Bulaşan Hastalıklardan Korunma Önlemleri 

 Sık kullanılan ve canlı grip virüslerinin bulunabileceği okul ve kreş gibi toplu yaşam alanlarında oyun parkı, oyuncaklar, çocuk karyolası, etajer, sandalye, yemek masası, pencere kenarı, kapı kolu gibi sık temas edilen yerler deterjanlı su ile günlük temizlenmelidir.

-    Eller yıkandıktan sonra, tek kullanımlık kâğıt havlu ile kurulanıp, musluk bu havlu ile kapatılmalı ve havlu çöp kutusuna atılmalıdır.  (Bknz. Doğru El Yıkamanın Aşamaları)      

-    Elleri yıkamak grip ve diğer bulaşıcı hastalıklardan koruyacak en önemli önlemlerdendir. Özellikle aksırık, hapşırık ya da öksürük sonrasında, ellerin su ve sabun ile iyice köpürterek yıkanması önemlidir.  

-    Mikroplar en çok kirli yüzey ve eşyalara temas etmek ile bulaştığından, eller sık sık  yıkanmalı ve yıkanmadan göz, burun ve ağıza dokunulmamalıdır. 

-    Okulda sınıflar, öğretmen odası ve diğer odalar, hava akımını sağlayacak şekilde sık sık havalandırılmalıdır.  

-    Grip; öksürme veya aksırma ile kişiden kişiye kolay bulaşabilen bir hastalıktır. Bu nedenle hastalığın kişiden kişiye yayılımını en aza indirmek için okullarda çalışan tüm personel ve öğrenciler hijyen kuralları konusunda bilgilendirilmelidir.

 

Okullar için bilgi notu 

Bilindiği üzere okullar, yurtlar, kreşler gibi toplu yaşam alanları bulaşıcı hastalıkların kolayca yayılma olasılığının yüksek olduğu yerlerdir.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de değişen çevre ve iklim koşulları, bölgesel düzeyde değişen hijyen uygulamaları gibi birçok faktör, solunum yolu ile bulaşan enfeksiyonlarının ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

 Mevsimsel Grip; genellikle bahar ve kış aylarında görülen, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Bu hastalık hafif seyredebileceği gibi bazen hayati tehlike de oluşturabilir. Grip hastalığına neden etken İnfluenza virüsleridir.

İnfluenza A ve B insanlarda hastalığa sıklıkla neden olan tiplerdir. İnfluenza A’nın gözlenen önemli iki alt tipi mevcuttur; İnfluenza A (H1N1) ve İnfluenza A (H3N2). Halk arasında domuz gribi olarak da adlandırılan (İnfluenza A H1N1) virüsü de mevsimsel grip virüslerindendir ve tüm influenza virüslerinin neden olduğu grip hastalığından korunma ve tedavi yolları benzerdir.   

Okullarda grip hastalığının kişiler arası bulaşmasını azaltmak için aşağıda belirtilen kişisel hijyen kurallarına uyulması çok önemlidir.

Ayrıca mevsimsel gripten korunmak için; risk grubunda bulunan kişilere mevsimsel grip aşısının yapılması önerilmektedir.

Grip olduğu düşünülen özellikle risk grubunda bulunan kişiler hekime başvurmalı ve hekim tavsiyesi dışında ilaç kullanmamalıdır.

Grip gibi solunum yolu ile bulaşan hastalıklardan korunmak için öğrencilerin bir arada bulunduğu mekanlarda (derslik, kantin, yemekhane, spor alanları, okul servisleri vb.) aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi önem arz etmektedir.   Grip konusunda bilgi almak için www.grip.gov.tr adresi de ziyaret edilebilir.      

Doğru El Yıkamanın Aşamaları;

1. El ve bilekler su ile ıslatılır,  

2. Avuç içine yeteri kadar sabun alınır, 

3 Sabun ellerin bütün yüzeylerine dağıtılarak iyice köpürtülür, 

4. El sırtları diğer elin avucu ile ovulur,    

5. Avuçlar birleştirilip parmak araları temizlenir,  

6. Eller kenetlenip parmak uçları ovulur,    

7. Başparmak diğer elin avucunda ovulur,

8. Parmak uçları diğer elin avucunda ovulur,

9. Eller bol su ile durulanır,  

10. Eller temiz bir havlu veya kağıt havlu ile kurulanır.   


* Hastalık döneminde bol sıvı tüketmeye özen gösterilmeli, beslenmeye dikkat edilmeli, özellikle taze sebze ve meyve tüketilmelidir. 

* Okul personelinde bulaşıcı hastalık bulguları ortaya çıkması durumunda okul idaresine bilgi verilmeli ve hasta personelin çalışmasına ancak bir hekim değerlendirmesi sonucunda karar verilmelidir. 

* Hastalık varlığında kişinin çevresindekiler ile teması sınırlandırılmalı ve evde istirahat etmesi konusunda çocukların aileleri bilgilendirilmelidir. İstirahat hem daha kısa sürede iyileşmeyi sağlar hem de hastalığın diğer çocuklara bulaşmasını engeller. 

* Kâğıt mendil bir kez kullanılmalı, kullandıktan sonra çöp kutusuna atılmalı kişisel hijyen kurallarına önem verilmeli ve el hijyeni sağlanmalıdır. 

* Özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığı gibi solunum yolu hastalıkları olan kişilerle tokalaşma, sarılma ve öpüşmeden kaçınılmalıdır. Öksürüldüğünde ya da hapşırıldığında; ağız ve burun mendil ya da mendil bulunmadığı durumlarda kol ile kapatılmalıdır.   

* Havalandırmanın az olduğu, hijyenik şartların tam olarak sağlanamadığı mekanlar ve kalabalık ortamlar bulaşıcı hastalıklar için ideal bir ortam oluşturmaktadır. Okullarda öğrencilerin yakın temasta olması da hastalıkların kolayca yayılmasına neden olmaktadır. Okul dönemi boyunca, sınıfların, odaların, kapalı ortamların sık sık havalandırılması önemlidir. Solunum yolu ile bulaşan hastalıklar havadaki virüs ve bakterilerin solunması ile ortaya çıkar.  

* Tuvalet Temizliği: Sifon çekilmeli, içi deterjanla fırçalanmalı, çevresi ayrı bir bezle silinmeli ve durulanmalıdır. Klozet kapağı 1/100 oranında çamaşır suyu ile dezenfekte edilmelidir. Tuvalet zemini en son temizlenmeli, tuvalet temizliğinde kullanılan malzemeler başka bir yerde kullanılmamalıdır.   

* Lavabo temizliği: Lavabo ve etrafı günlük ve görünür kirlenme oldukça su ve deterjan ile temizlenmeli, çamaşır suyuyla dezenfekte edilmelidir. 

* Bina sürekli temiz, bakımlı ve havalandırılmış olmalıdır. 

* Çöp kovalarında görünür şekilde kir tespit edildiğinde hemen, periyodik olarak da haftada bir kere yıkanıp durulanmalıdır. Çöp kovaları riskli enfeksiyöz materyalle kontamine olduğunda 1/100 çamaşır suyu ile dezenfekte edilmelidir. 

* Çöpler temizlikle görevli personel tarafından, steril olmayan eldiven kullanılarak toplanmalıdır. 

* Çöp torbalarının usulüne uygun şekilde ağızları kapatılmalı ve kapaklı çöp kovalarında muhafaza edilmelidir. Halı temizliği, toz oluşturmayacak vakumlu kuru sistem ile yapılmalıdır. 

* Bina içinde toz oluşmasına neden olacak kuru süpürme, silkeleme yapılmamalıdır.  

* Zemin ve koridorlar deterjanlı su ile günlük olarak ve/veya kirlendikçe paspaslanmalı, ardından kurulanmalıdır. 

* Temizlik/dezenfektan çözeltileri günlük hazırlanmalıdır. Bu çözeltiler fazla kirlendiğinde veya bir bölümden başka bir bölüme geçerken değiştirilmelidir.

* Temizlik için kullanılan malzemeler ıslak bırakılmamalıdır. Temizlik bitiminde malzemeler uygun şekilde yıkanıp kurutulmalıdır. Mümkünse temizlik malzemeleri ve paspaslar ayrı bir oda/bölmede ve mutlaka kuru olarak saklanmalıdır.

* Temizlik malzemeleri her bölüm için ayrı olmalı ve temizlik malzemeleri ile haşere öldürücü ilaçlar kendi ambalajlarında ya da etiketlenmiş olarak saklanmalıdır. 

* Temizlik, temiz alandan kirli alana doğru yapılmalıdır.  

* Yüzeylerin  (kapı kolları, bilgisayar klavyesi, cep telefonu ya da kablolu telefon ahizeleri, televizyon uzaktan kumandaları, sandalye, masa ve sıralar, vb. yüzeyler) dezenfeksiyon için 1/100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu veya ev temizliğinde kullanılan deterjanlar yeterlidir. 

MYGazete.com Özel

banner32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner157

banner174

banner242

banner241