banner302

banner265

banner292
banner228
14 Nisan 2020 Salı 18:37

Avukat Mustafa Şahin, sosyal medya hesabından Salda Gölü’nde yaşanan doğa katliamıyla ilgili Burdur Yeşilova Cumhuriyet Savcılığı’na yaptıkları başvurunun metnini paylaştı. Dilekçede doğa cenneti Göl’deki tahribatla ilgili, “Bilim adamları, kumların alındığı yerlerin adeta bir canlının vücudunda açılan yaralar gibi olduğunu, artık orayı restore etmenin imkansız olduğu ifade etmektedir” denildi. 
İşte Antalya Barosu’na kayıtlı 3 avukat tarafından yapılan o başvurunun tam metni;
 

CUMHURİYET SAVCILIĞINA YEŞİLOVA
 

ŞİKAYETÇİLER;

1-Osman Altınışık
2- Meral Türkoğlu
3-Özdemir Korkmaz
4- Aysel Alp
5- Gazi Osman Şakar

VEKİLLERİ:

1-Av. Tuncay Koç(Antalya Barosu 1504)
Cumhuriyet caddesi Ticaret borsası İşhanı no 13 Antalya
2-Av.Mustafa Şahin(Antalya Barosu (676)
100.Yıl Bulvarı Dayılar Apt. 79/6 Muratpaşa /Antalya
3- Av.Münip Ermiş (Antalya Barosu 848)
100. Yıl Bulvarı 172.sok.14/10 Muratpaşa/Antalya

ŞÜPHELİLER :

Soruşturma sırasında isimleri tespit edilecek şahıslar.
SUÇ :2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununun 65. maddesine muhalefet.
SUÇ TARİHİ : 12.04.2020-14.04.2020

AÇIKLAMALAR:

1)Salda Gölü ve bulunduğu alan 383 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri uyarınca Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiştir. Salda gölü ve çevresi 1.derece Sit alanı, Sulak Alan, Önemli doğa alanı ayni zamanda da "Salda gölü Tabiat Parkı" dır. Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilen alanlarda 19/f maddesi uyarınca 2863 Sayılı Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kanunu çerçevesinde alınan Sit kararları aynen geçerli olacaktır.

BU NEDENLE ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ ALANI, SİT KARARLARINDAN DAHA ÜST DÜZEYDE BİR HUKUKİ KORUMA SAĞLAMAKTADIR.
2)Mutlak koruma altında olmasına rağmen 12.04.2020 tarihinde "SALDİV" olarak anılan bölgede yaklaşık 5 dekarlık kumluk alan iş makinaları ile tahrip edilmiş ve bu alandaki kumlar taşınmaya başlanmışlardır.
Yapılan bilimsel çalışmalarda, kumluk alanın biyomineralizasyon sonucu oluşan canlı yapılar olduğu tespit edilmiştir. Bilim adamaları, taşınan bu kumların, taşıdıkları yerde kararacağını ifade etmekte, kumların alındığı yerlerin adeta bir canlının vücudunda açılan yaralar gibi olduğunu, artık orayı restore etmenin imkansız olduğun ifade etmektedir.

3)2863 sayılı yasanın 65.maddesinde " Tescil edilen sit alanları ve korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile korunma alanlarının bu Kanuna göre tebliğ veya ilan edilmiş olmasına rağmen yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına veya her ne suretle olursa olsun zarar görmesine kasten sebebiyet verenler ile (...) (1) izin alınmaksızın inşaî ve fiziki müdahale yapanlar veya yaptıranlar, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır. (1) Bu Kanuna aykırı olarak yıkma veya imar izni verenler, iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır. Düzenlemesi yer almaktadır.
Kum çekilmek suretiyle alanın tahrip edilmesi açıkça 2863 sayılı Kanununun 65.maddesini ihalidir.
Bu emri veren ve emri yerine getiren kamu görevlileri ile tüm kişiler bu suçun işlenmesini doğrudan iştirak etmiştir.
Bu nedenle ivedi soruşturmanın başlatılarak, bölgeye iş makinaları ile taşıma araçlarını gönderen ve kumluk alanı tahrip eden tüm kişilerin yakalanarak gözaltına alınmalarını ve cezalandırılmalarını talep ediyoruz.

Sonuç ve istem:

Yukarıda açıklanan anılan suç nedeniyle ,başta emri veren, yerine getiren olmak üzere suçun işlenmesine iştirak eden şahısların tespitiyle;
İvedi olarak ceza soruşturması başlatılarak, şüphelilerin yakalanmasını ve gözaltına alınmalarını ve haklarında kamu davası açılarak cezalandırılmalarını talep ederiz Saygılarımızla14.04.2020
Av.Münip ERMİŞ
Av.Mustafa ŞAHİN
Av.Tuncay KOÇ
e.imzalıdır
EKLER : Vekaletnameler


 

MYGazete.com Özel

Emel Gümüş
Meslek hayatına Antalya Yeni İleri Gazetesinde başladı. Daha sonra uzun yıllar Beyaz ve Fotospor Gazetelerinde görev yaptı.
banner32
Son Güncelleme: 14.04.2020 18:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner324

banner174

banner242