banner302

banner265

banner292
banner228
25 Mart 2020 Çarşamba 09:17
Antalya'da yüzlerce yıllık Tahtacı-Alevi Türkmen mezarlarını söktüler

Turizmci, arkeolog Ümit Işın, Kemer’de tarihi ve kültürel kalıntı niteliğindeki tahtacı mezarlarının sökülerek yerine beton mezarlar yapıldığını açıkladı. Ümit Işın, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Tahribat, hoyratlık, zevksizlik” ifadelerini kullanarak yapılan bu tarih ve kültür katliamını eleştirdi.

Antik kent turlarında ortaya çıktı

Turistlere yönelik Anadolu turları düzenleyen Ümit Işın, aynı zamanda arkeolog olması nedeniyle ülkemizin tarihi ve kültürel zenginliklerinin korunması ve tanıtılmasında da etkin bir isim olarak tanınıyor. Sürekli antik kentlere turlar düzenleyen Ümit Işın, Anadolu coğrafyasında gizli kalmış tarih katliamların da ortaya çıkmasını sağlayarak, yapılan talan ve tahribatları da ortaya koyan paylaşımlar yapıyor. Kemer’deki skandalın da bu turlardan birinde fark edildiği dile getirildi.

Kemer Söğüt Mahallesi mezarlığı

Geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir paylaşımla Kemer’deki tarih skandalını da kamuoyuna duyuran Işın, yaşanan sorumsuzluğu ve bilinçsizliği gözler önüne döktü. Işık, geçtiğimiz yıllarda fotoğraflarını çektiği Tahtacı mezarlarının eski ve yeni görüntülerini paylaşarak şu eleştiriyi yaptı: “Gün geçmiyor ki insanı derinden üzen bir tahribat, hoyratlık, zevksizlik vs yaşanmasın. Kemer, Söğüt mahallesi mezarlığı, eski ve yeni hali.”

Cahillik ve inanca saygısızlık

Ümit Işın’ın ortaya çıkararak, sosyal medyadan duyurduğu bu paylaşıma takipçileri de büyük tepki göstererek, yapılan hoyratlığı eleştiri yağmuruna tuttu. Yapılan yorumlarda yaşananlar, bilinçsizlik, cahillik ve inanca saygısızlık gibi ifadelerle tanımlandı. 

Tahtacılar kimlerdir?

Tahtacılar, genel olarak Ege ve Akdeniz bölgelerinin ormanlık yörelerinde yaşayan, Osmanlı İmparatorluğu döneminde ve kısmen günümüzde ağaç işçiliğiyle uğraşan Alevî Türkmenlerdir.
Günümüzde büyük çoğunluğu Batı Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’nde yaşayan Tahtacılar’ın XIII. yüzyılın ilk yarısında yazılı kaynaklarda zikredilen Ağaçeri Türkmenleri’nin bir devamı olduğu ileri sürülmektedir. Bu topluluğun, Oğuzlar’ın Anadolu’ya göçleri sırasında ormanlık alanlara yerleştiği için “ağaç eri” (orman adamı) denilen gruba mensup olduğu genel kabul görmüştür. Muhtemelen ağaç kesip tahta işiyle uğraşmalarından dolayı Osmanlı döneminde bu adla anılmışlardır. Nitekim bazı yörük topluluklarının birtakım hizmetler karşılığı vergi muafiyeti kazandıkları ve bu hizmetin adının daha sonra bu topluluklara verildiği, resmi belgelerde ellici, yaycı/yağcı, buğurcu vb. ekonomik işlevleri dolayısıyla tanımlandıkları bilinmektedir.


 

Tahtacılar kendilerini genellikle Caferi mezhebine bağlı kabul eder ve Bektaşiler’den ayrı bir topluluktur. İnançları On iki imam Şiileri’ne benzer. Hz. Ali’ye aşırı bir sevgi duyarlar. Kapalı bir topluluk durumundadır, aralarına dışarıdan yabancı almazlar.
Menakıbü’l-esrar adlı kitaplarına göre mezheplerinde üç sünnet, yedi farz mevcuttur. Bunlar namaz, oruç gibi ibadetlerle alakalı değildir. Tahtacı cemaatinin başı dede olup cemaat üzerindeki nüfuzu mutlaktır. Bunlar ocakzade kabul edilir ve Hz. Peygamber soyundan geldiklerine inanılır. Dedenin yardımcıları mürebbi, rehber, musahib, talip, pervane, kuyucu, süpürgeci, delilci/çerağcı, şemsi/saki, sazcı gibi görevlilerdir.

KAYNAK: Dünya Dinleri / İslam Dini Tarikatları 
 

MYGazete.com Özel

Emel Gümüş
Meslek hayatına Antalya Yeni İleri Gazetesinde başladı. Daha sonra uzun yıllar Beyaz ve Fotospor Gazetelerinde görev yaptı.
banner32
Son Güncelleme: 25.03.2020 09:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner343

banner324

banner174

banner242

banner335